Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Podziel się
Oceń

Wniesienie na ołtarz Rodziny Ulmów już w niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej. W związku z tą uroczystością Instytut Pamięci Narodowej przygotował aktywności związane z tym wydarzeniem.
Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Źródło: IPN

Z okazji tej beatyfikacji powstaje wiele okazji do poznania ich życia bliżej. Skutkiem celebracji, 5 września otworzono portal poświęcony Rodzinie Ulmów (https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl), gdzie można zobaczyć m. in. materiały archiwalne (tj. dokumenty i zdjęcia, w tym niektóre prezentowane po raz pierwszy) i multimedialne (w tym programy dokumentalne czy nagrania).

A to nie jedyny wynik obchodów tego wydarzenia…

7 września na warszawskim Belwederze o 10:00 rozpoczęła się konferencja naukowa współorganizowana z Kancelarią Prezydenta RP, którą zatytułowano „Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady".

8 września o godzinie 9:00 rozpocznie się konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Mateusza Szpytmy dotycząca inauguracji konkursu dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej". Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza lekcji i poprowadzenie zajęć dla uczniów swojej szkoły. Uruchomienie linku z regulaminem konkursu nastąpi tego samego dnia.

9 września 

12:30 – w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nastąpi otwarcie wystawy „»Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…« Opowieść o Rodzinie Ulmów”. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów oraz modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, pochodzące ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana. Wystawa została przygotowana przez Archiwum IPN we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 12 września do 30 listopada 2023 r.

13:30 – na placu przed kościołem pw. św. Doroty w Markowej rozpocznie się wernisaż wystawy plenerowej „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których część została opublikowana po raz pierwszy. Są to m.in. zdjęcia wykonane Wiktorii i dzieciom przez Józefa Ulmę. Autorami scenariusza wystawy są: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz dr Wojciech Hanus z Oddziału IPN w Rzeszowie.

17:00 – przed budynkiem Oddziału IPN w Rzeszowie odbędzie się „Świadectwo poMOCY” czyli prezentacja interaktywnego projektu edukacyjnego o losach Rodziny Ulmów przygotowanego przez Biuro Nowych Technologii IPN. Projekt składa się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy, która będzie zaprezentowana na terenie rzeszowskiego oddziału IPN od 9 do 24 września w godz. 10:00-18:00. Od 10 do 24 września 2023 r. będzie można zapoznać się z projektem, po wcześniejszej rezerwacji. Projekt jest skierowany zarówno do szerokiego grona odbiorców indywidualnych jak i szkół. Seans trwa 40 minut, ostatnie wejścia są o 17:20.

10 września o 13:00 na kanale YouTube  odbędzie się premiera etiudy filmowej o Rodzinie Ulmów zrealizowanej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej w trzech wersjach językowych: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Publikacje

IPN przygotował również publikacje o powiązanej tematyce. Z okazji beatyfikacji wznowiono dwie książki o Rodzinie Ulmów autorstwa zastępcy prezesa IPN dr Mateusza Szpytmy: „Sprawiedliwi i ich świat w fotografii Józefa Ulmy” i „The Righteous and the Merciful. The Rescue of Jews by the Poles and the Tragic Consequences for Ulma Family from Markowa”. 

Wydano także broszurę w języku polskim i angielskim o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obie wersje językowe można pobrać za darmo ze strony IPN.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o beatyfikacji i życiu rodziny Ulmów sprawdź poprzedni artykuł na ten temat: 

Źródło: IPN
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama