Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Urodziny Pub Spółdzielczy
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Podziel się
Oceń

Wniesienie na ołtarz Rodziny Ulmów już w niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej. W związku z tą uroczystością Instytut Pamięci Narodowej przygotował aktywności związane z tym wydarzeniem.
Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Źródło: IPN

Z okazji tej beatyfikacji powstaje wiele okazji do poznania ich życia bliżej. Skutkiem celebracji, 5 września otworzono portal poświęcony Rodzinie Ulmów (https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl), gdzie można zobaczyć m. in. materiały archiwalne (tj. dokumenty i zdjęcia, w tym niektóre prezentowane po raz pierwszy) i multimedialne (w tym programy dokumentalne czy nagrania).

A to nie jedyny wynik obchodów tego wydarzenia…

7 września na warszawskim Belwederze o 10:00 rozpoczęła się konferencja naukowa współorganizowana z Kancelarią Prezydenta RP, którą zatytułowano „Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady".

8 września o godzinie 9:00 rozpocznie się konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Mateusza Szpytmy dotycząca inauguracji konkursu dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej". Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza lekcji i poprowadzenie zajęć dla uczniów swojej szkoły. Uruchomienie linku z regulaminem konkursu nastąpi tego samego dnia.

9 września 

12:30 – w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nastąpi otwarcie wystawy „»Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…« Opowieść o Rodzinie Ulmów”. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów oraz modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, pochodzące ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana. Wystawa została przygotowana przez Archiwum IPN we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 12 września do 30 listopada 2023 r.

13:30 – na placu przed kościołem pw. św. Doroty w Markowej rozpocznie się wernisaż wystawy plenerowej „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których część została opublikowana po raz pierwszy. Są to m.in. zdjęcia wykonane Wiktorii i dzieciom przez Józefa Ulmę. Autorami scenariusza wystawy są: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz dr Wojciech Hanus z Oddziału IPN w Rzeszowie.

17:00 – przed budynkiem Oddziału IPN w Rzeszowie odbędzie się „Świadectwo poMOCY” czyli prezentacja interaktywnego projektu edukacyjnego o losach Rodziny Ulmów przygotowanego przez Biuro Nowych Technologii IPN. Projekt składa się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy, która będzie zaprezentowana na terenie rzeszowskiego oddziału IPN od 9 do 24 września w godz. 10:00-18:00. Od 10 do 24 września 2023 r. będzie można zapoznać się z projektem, po wcześniejszej rezerwacji. Projekt jest skierowany zarówno do szerokiego grona odbiorców indywidualnych jak i szkół. Seans trwa 40 minut, ostatnie wejścia są o 17:20.

10 września o 13:00 na kanale YouTube  odbędzie się premiera etiudy filmowej o Rodzinie Ulmów zrealizowanej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej w trzech wersjach językowych: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Publikacje

IPN przygotował również publikacje o powiązanej tematyce. Z okazji beatyfikacji wznowiono dwie książki o Rodzinie Ulmów autorstwa zastępcy prezesa IPN dr Mateusza Szpytmy: „Sprawiedliwi i ich świat w fotografii Józefa Ulmy” i „The Righteous and the Merciful. The Rescue of Jews by the Poles and the Tragic Consequences for Ulma Family from Markowa”. 

Wydano także broszurę w języku polskim i angielskim o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obie wersje językowe można pobrać za darmo ze strony IPN.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o beatyfikacji i życiu rodziny Ulmów sprawdź poprzedni artykuł na ten temat: 

Źródło: IPN

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama