Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

O dronach na konferencji energetycznej w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W dniach 11-12 września 2023 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza odbędzie się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Wśród poruszanych tematów znajdzie się m.in. kwestia zagrożeń dla infrastruktury krytycznej ze strony dronów.

Wojna na Ukrainie uświadomiła znaczenie dronów jako nowego rodzaju broni. Drony były używane przez obie strony konfliktu do różnych celów, takich jak rozpoznanie, atakowanie celów naziemnych i prowadzenie misji samobójczych.

W Polsce, w przeciwieństwie do Ukrainy, konflikt zbrojny na terenie państwa wydaje się mało prawdopodobny. Jednak ryzyko ataków terrorystycznych z użyciem dronów jest realne.

Drony mogą być wykorzystywane do atakowania obiektów infrastruktury krytycznej na lądzie, na wybrzeżu i na morzu. Mogą stanowić zagrożenie dla elektrowni, gazociągów, rafinerii, portów i innych ważnych obiektów.

W panelu „Standardy budowania systemów antydronowych w kontekście zagrożeń dla infrastruktury krytycznej” eksperci z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa omówią potencjalne zagrożenia ze strony dronów dla infrastruktury krytycznej oraz sposoby ich zwalczania.

Na Morzu Czerwonym, jednej z morskich arterii komunikacyjnych odpowiadających za dostawy gazu i ropy naftowej drony nawodne wyposażeniu jemeńskich bojowników Houthi wspieranych technologicznie przez Iran, w ramach wojny zastępczej (proxy war) atakowały tankowce a nawet okręty wojenne, czy bazy morskie państw arabskich – mówi kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, który będzie również prelegentem rzeszowskiej konferencji. - Z kolei drony powietrzne atakowały w tym czasie rafinerie na wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. Dochodziło do jednoczesnych, wielokierunkowych ataków skoordynowanych co do czasu i obiektu ataku z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów

Kmdr por dr Rafał Miętkiewicz dodaje, że według ekspertów w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej. 

Dotyczy to nie tylko dronów powietrznych, ale również dronów nawodnych i podwodnych. Temat potencjalnego zagrożenia ich użyciem nabiera szczególnego znaczenia w perspektywie budowy na Bałtyku morskich farm wiatrowych przez PGE i Orlen. 

Dr hab. Andrzej Majka, prof. Politechniki Rzeszowskiej (kolejny z prelegentów) zwraca uwagę, że w tej chwili w zasadzie nie ma możliwości obrony przed dronami. W warunkach wojennych można je zestrzeliwać, co obserwujemy na Ukrainie, ale problem powstałby przy sabotażu z użyciem drona. Jego fizyczna likwidacja nie była bezpieczna, a szczątki maszyny mogą spaść na tereny zamieszkane. 

- Można namierzać drony, śledzić ich przelot, ale techniki ich unieszkodliwiana, np. oślepiania dopiero są testowane – mówi prof. Andrzej Majka. - W tej chwili jest pilna potrzeba rozwiązania tego problemu, bo ciągle słyszy się o bezzałogowcach pojawiających się na przykład w pobliżu lotnisk. 

Wszechstronność platform bezzałogowych powoduje, że są one źródłem zagrożeń dla obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, w tym obiektów infrastruktury krytycznej, które są kluczowe dla zapewnienia ciągłości działań poszczególnych systemów tejże infrastruktury

- Możliwości wykorzystania w działaniach militarnych, atakach terrorystycznych do sabotażu i dywersji potwierdzają niemal codziennie doniesienia prasowe – zaznacza dr Jędrzej Łukasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego. – Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało „Standardy służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznejdobre praktyki i rekomendacje”, będące załącznikiem do Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej. 

W dokumencie tym opisano – po raz pierwszy w Polsce – metodę oceny skuteczności działania systemów detekcji i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych, której wdrożenie przez operatorów IK powinno podnieść poziom bezpieczeństwa chronionych obiektów.

Tematyka dronowa będzie przewijać się w różnych panelach i zapewne w różnych wypowiedziach. Zabezpieczeniu przed dronami poświęcony będzie panel „Standardy budowania systemów antydronowych w kontekście zagrożeń dla infrastruktury krytycznej”. Udział potwierdzili już eksperci z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Będą też przedstawiciele firm produkujących drony. Moderatorem będzie dr Jarosław Cymerski z PTBN. 

VIII edycja Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się  na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza w dniach 11-12 września 2023 r. 

Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Rejestracja na konferencję jest możliwa na stronie internetowej Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Organizatorzy konferencji liczą na to, że wydarzenie przyczyni się do podniesienia świadomości na temat zagrożeń ze strony dronów dla infrastruktury krytycznej.

Dodatkowe informacje:

 

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r. 

Strona: www.prz.edu.pl 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama