Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Nieznani sprawcy uprzątnęli rzeszowski Pomnik! Rozpoznajesz ich?

Podziel się
Oceń

Przypadkowi bohaterowie z Rzeszowa wykazali się wielką determinacją i poświęceniem. Pod osłoną nocy, własnym kosztem, posprzątali ptasie odchody, zalegające pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Ich czyn jest godny pochwały i pokazuje, że mieszkańcy miasta są zdeterminowani, aby walczyć o czystość i estetykę wieloletniego symbolu Rzeszowa.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Rzeszowianie sprzątają Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Źródło: Fot. Kuba Kluz

Wrześniowa noc nad Rzeszowem opadała jak welon, kryjąc miasto w mroku. To była noc pełna wyjątkowych wydarzeń i niezapomnianych chwil, które na zawsze miały zmienić losy jednego z najważniejszych zabytków miasta - Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Niektórzy mówili, że to najbardziej znany pomnik na świecie, a inni, że przynajmniej najbardziej znany... rzeszowskim gołębiom.

Gołębie są nieodłącznymi elementami krajobrazu polskich miast. Mieszkańcy często cieszą się z każdego spotkania z nimi, karmią je chlebem i ziarnem. Ptaki te, nieświadome swojej roli, zanieczyszczają najbardziej znane obiekty w mieście. Miasta zazwyczaj bronią się przed tymi "latającymi szczurami", jak mogą. Niestety w Rzeszowie jest takie miejsce, które tej ochrony od lat jest pozbawione. 

 

Kilkanaście lat temu radni miejscy oddali Kościołowi Katolickiemu za symboliczną złotówkę teren, który był zagrabiony w trakcie słusznie minionego systemu. Rzeszowianie są w sprawie podzieleni. Jedni twierdzą, że trzeba było oddać co do metra kwadratowego i wyburzyć słynny rzeszowski pomnik, inni żałują, że oddano wszystko i twierdzą, że trzeba było jednak wykroić te kilkadziesiąt metrów, na których posadowiono wieloletni symbol Rzeszowa - Pomnik Czynu Rewolucyjnego.

Wielu Rzeszowian nie pamięta już jaką rewolucję upamiętnia ów pomnik. Wiedzą jednak jaką inną, nieformalną nazwę on nosi i nie chcą, aby pozostawał bez opieki. Kilka dni temu ponownie poruszyliśmy temat czystości, symbolu Rzeszowa: 

Kiedy właściciele pomnika (ojcowie z pobliskiego klasztoru Bernardynów) nie wywiązali się z obowiązku jego pielęgnacji, grupa mieszkańców postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. 

W cichą wrześniową noc, tajemnicza ekipa, nazywająca siebie "Inicjatywa Obywatelska - Operacja Czysty Pomnik", zebrała się pod ogrodzeniem pomnika. Byli to zwykli ludzie, których zjednoczyła miłość do swojego miasta i chęć zachowania dziedzictwa takim, jakie ono jest! W rękach trzymali łopaty do śniegu, sztychówki, szczotki, worki na śmieci i niezłomną determinację. Sforsowali zasieki okalające Pomnik i z zapałem zabrali się do pracy. Nie straszne są im ewentualne grzywny czy kary. Uważają, że za prace dla swojego miasta nie można być ukaranym.

Redakcja Halo Rzeszów akurat, przypadkiem, przechodziła koło tego symbolu Rzeszowa. Zrobiliśmy tym "hultajom" wiele zdjęć. Zobaczcie do galerii, może ich rozpoznacie?


Napisz komentarz
Komentarze
Asia 24.09.2023 13:09
Ojcowie Bernardyni, powinni zgodzić się na zburzenie tego negatywnie (pod każdym wzgledem), kojarzącego się pomnika, bo skoro teren należy do nich, to chyba powinni mieć prawo o nim decydować. A jeśli ktośbedzie się temu sprzeciwiał i to blokował, to niech on sprząta.

hehehe 05.10.2023 19:51
oni by zburzyli tylko kto za to zapłaci????

Pan Tofel 24.09.2023 12:42
Ojczulkowie w tym czasie bawili się jak w Dąbrowie Górniczej i rozważali nad miłością do bliźniego.

Rzeszowianka 23.09.2023 20:26
Sprawa pomnika tak długo się ciągnie, mieszkańcy zaczynają reagować czynem. A dlaczego nie nakazać uporządkowania Ojcom? Chyba są przepisy prawa w takich sprawach?

Zymianin 23.09.2023 19:44
Wokoło latały smoki a 6-ciu kruli przyszło z pizzą, colą i wódką wesprzeć dzielnych sprzataczy a wy przypadkiem byliście w okolicy robiąc sesję zdjęciową - Gratki oby więcej takich akcji

Aniol stroz 23.09.2023 19:38
Pomnik jest dla zolniezy ktorzy tu walczyli a swita ktora tu nas zniewolila to napewno nie ci co tu walczyli i zgineli trzeba tez tak nato spojrzec zanim sie zgruzuje

Jolien 23.09.2023 10:23
Pomysłodawcą budowy pomnika był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie Władysław Kruczek. Prace ruszyły w 1967. Istniały dwa pomysły lokalizacji, ostatecznie zdecydowano się na ustawienie pomnika w Parku Bernardyńskim. Pomnik odsłonięto 1 maja 1974 a koszt budowy pomnika wyniósł 10 812 926,44 złotych. W dniu 11 lipca 2006 uchwałą Rady Miasta Rzeszowa teren, na którym stoi pomnik, został oddany za 1% wartości zakonowi oo.Bernardynów. Pomnik nie został wyłączony w akcie przekazania gruntu, nie jest również wpisany do rejestru zabytków. Zakonnicy na otrzymanym terenie wybudowali ogólnodostępne ogrody i podziemny parking, nie mają jednak planów co do przyszłości pomnika. I dobrze! Zburzyc to.

felix 23.09.2023 10:08
O właśnie to nadaje się do telewizji Wszelakiej jak już coś stawiasz to i dbaj ,uporządkuj umyj, te schody też porządku wymagają ale tam służby ptaki odstraszają a w Rzeszowie od zawsze Gołąbki sobie siadają i gruchają odchody to udowadniają POPiS akcja szacunek dla czynu.

Mario 22.09.2023 20:21
Komuna pelno geba

Mk 22.09.2023 20:19
Komunizm pelna geba

antyfan 22.09.2023 17:44
miejscem wszystkich komunistycznych pomników jest kruszarka. A powstały gruz powinien pójść do budowy dróg. zamiast sprzątać, powinni go skuć. Wraz z odejściem PZPR, powinny być zniszczone wszelkie pomniki symbolizujące mocarstwowość obcego totalitarnego państwa. Nie widzę tu żadnego powodu do dumy. Skoro jakieś grupy dziś dbają o to, by pomniki międzynarodowego socjalizmu dobrze się miały, to pewnie zaraz znajdą się grupy chcące odbudowywać niemieckie pomniki narodowego socjalizmu. W sumie jedno i drugie to socjalizm, więc nic dobrego nie nosi za sobą.

Nie rzeszowianin. 22.09.2023 16:50
Akt sprzątania godny pochwały, ale w tym przypadku nie. To coś co jest symbolem "czerwonej zarazy" powinno dawno zostać zburzone.

Rzeszówwyklęty;) 22.09.2023 12:00
Cóż za kwiecisty język redaktora opisującego te chwalebną inicjatywę!!!! Chwała bohaterom czystości ;)

Danuta 22.09.2023 11:51
szanowny autorze tego przypadkiem tendencyjnego moim zdaniem artytułu, pierwsze słyszę żeby O.Bernardyni byli właścicielami tego dziwnego pomnika - pewni pan zamiejscowy i o tym nie wie

hehehe 05.10.2023 19:51
to mało wiesz

Krzysztof Bukala 22.09.2023 11:40
Czego akurat nocą ta ekipa,tak jakby wstydząc się tej inicjatywy,wykonała sprzątanie?Bernardyni powinni sprzedać pomnik miastu z kawałkiem ziemi pod nim wtedy właściciel mógłby zrobić z nim co uznał by za stosowne.

Heheszek 22.09.2023 08:54
Grzech z pewnością mają no bo jak tak wyczyścić Wielką C? Toż to obraza boska kalać środkami czystości okolice intymne symbolu Rzeszowa

Xyz 22.09.2023 08:53
To może jeszcze ktoś by trawniki wykosil? 😅 bo za Ferenca było pięknie, trawniki skoszone, kwiaty rosły wszędzie a teraz Fiołek średnio sobie z tym radzi... no ale jaki gospodarz takie miasto 🙈

Bbb 22.09.2023 13:22
Ustawa blokuje podobno koszenie. Owady muszą mieć kwitnące trawy kwiatuszku itp.

gaweł 22.09.2023 08:13
Czego nie chcieli zrobić bernardyni zrobili zwykli ludzie. Dla właścicieli działki wstyd a dla Rzeszowa prezent w postaci uprzątniętej przestrzeni

Rzeszowianin 22.09.2023 07:57
Chwała bohaterom dbającym o symbol miasta

Rzeszowianin 22.09.2023 07:57
Chwała bohaterom dbającym o symbol miasta

Rzeszowianin 22.09.2023 07:56
Chwała bohaterom dbającym o symbol miasta

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
Reklama
Reklama