Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Pociągiem do Jasionki? Jutro startuje Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na lotnisko

Podziel się
Oceń

Już od niedzieli z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka można dostać się pociągiem. W sobotę oddano do użytku nową linię kolejową prowadzącą do lotniska.
Pociągiem do Jasionki? Jutro startuje Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na lotnisko

Źródło: archiwum

Pierwszy, nieoficjalny kurs odbył się dzisiaj. Zaproszeni goście przemierzyli pociągiem trasę od dworca głównego w Rzeszowie do nowego przystanku zlokalizowanego tuż przy terminalu Portu Lotniczego w Jasionce.

- Kiedyś te tory do Jasionki zdemontowano. Dziś na szczęście nastał czas, że te wszystkie rzeczy odbudowujemy. Ja cofne się 10 lat. Wtedy, w tym miejscu, nie było jeszcze G2A Areny, Centrum Nauki Łukasiewicz, tych wielu nowoczesnych firm. Dziś do tego krajobrazu dołącza linia kolejowa do lotniska. Ten projekt nie był łatwy. Jest to część większego przedsięwzięcia, które jest wciąż realizowane. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to też przykładowy montaż finansowy, bo zaangażowane są środki samorządu województwa, Fundusze Europejskie i dotacje z budżetu państwa.  Chcieliśmy, żeby to były również środki tej gminy w której jesteśmy, ale to niestety się nie udało. Finałem PKA będzie oddanie centrum serwisowego w Rzeszowie. Chcemy jak najszybciej, aby wprowadzony został bilet zintegrowany. Liczymy, że rozkład jazdy będzie skorygowany, tak, aby jak najlepiej służył podróżnym. Liczymy, że kursowanie tych pociągów odciąży nasze drogi, które również staramy się rozbudowywać. Kolej to transport szybki, nowoczesny, wygodny, komfortowy – powiedział podczas otwarcia linii marszałek Władysław Ortyl.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Linia do Jasionki jest częścią wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Realizuje go PKP PLK i samorząd województwa. Budowa nowej linii nr 626 prowadzącej do Jasionki to część projektu realizowana przez PKP PLK. Jej całkowity koszt to niewiele ponad 415 mln zł. Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to 208 mln zł. 

Projekt obejmował budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, budowę dodatkowych  przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich, parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych. Wydatki niekwalifikowalne ponoszone są przez PKP PLK S.A oraz JST biorące udział w projekcie. 

- Jeszcze kilkanaście lat temu słowa budowa w naszym, kolejowym języku praktycznie nie istniało. Na szczęście od kilku lat to się zmieniło. Tu dzieje się historia, jutro o 5.22 odjedzie pierwszy regularny pociąg do Jasionki. Zadanie realizujemy w bardzo dobrej współpracy z panem marszałkiem – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK. 

- Inwestycja podnosi atrakcyjność naszego lotniska, nasi pasażerowie, ale również pracownicy portu maja dodatkowa możliwość dotarcia do Jasionki. Chcę podkreślić, ze dzięki tej inwestycji nasze lotnisko wchodzi na najwyższy poziom, zmierzamy w kierunku, w którym dotychczas jeszcze nie byliśmy – podsumował Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce.      

W projekcie biorą udział PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów,  Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama