Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

315 mln na rozwój podkarpackiej infrastruktury drogowej

Podziel się
Oceń

W środę, 4 września, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. W jej trakcie ogłoszono rozstrzygnięcie naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do podkarpackich gmin oraz powiatów ma trafić wsparcie w wysokości ponad 315 mln zł.
315 mln na rozwój podkarpackiej infrastruktury drogowej
Od lewej: Andrzej Szlachta, Teresa Pamuła, Ewa Leniart, Kazimierz Gołojuch i Józef Jodłowski

Autor: Materiały Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

W konferencji, poza wojewodą, wzięli też udział posłowie klubu parlamentarnego PiS: Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch, a także przedstawiciele samorządów, w tym starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Czym jest RFRD?

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi "kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli".

W latach 2019 – 2023 Podkarpacie uzyskało wsparcie w wysokości ponad 1,1 mld zł, pochodzących właśnie z Funduszu.

W kolejnym, rozstrzygniętym właśnie naborze wniosków w ramach RFRD, przyznano wsparcie dla 132 zadań gminnych i powiatowych na obszarze podkarpackim. Łączna jego kwota wyniesie ponad 315 mln zł, z czego 4 mln 900 tys. złotych otrzyma powiat rzeszowski.

Kontynuacja i nowe projekty

O tym, na co dokładnie środki z RFRD zostaną przekierowane, wspomniała podczas spotkania z dziennikarzami Ewa Leniart.

– Przyznane środki finansowe zostaną w przyszłym roku przeznaczone przez podkarpackich samorządowców na realizację zadań, związanych z modernizacją dróg lokalnych. Daje nam to możliwość dofinansowania 40 zadań powiatowych oraz 92 zadań gminnych – przekazała wojewoda zgromadzonym.

Ewa Leniart fot. Materiały Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

Podkreśliła też ona w swoim wystąpieniu fakt, że łączna długość dróg lokalnych, planowanych do budowy, przebudowy lub remontu, wyniesie ogółem ponad 182 km.

Pośród zadań, jakie zostały zatwierdzone do dofinansowania w 2024 roku, znajduje się 20 inicjatyw z lat poprzednich, które będą kontynuowane, oraz 112 zupełnie nowych przedsięwzięć.

Realizacja oczekiwań mieszkańców

W imieniu podkarpackich samorządowców, którzy odebrali promesy na dofinansowanie z RFRD, głos zabrał starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Wspomniał on, że realizacja poszczególnych projektów w zakresie poprawy lokalnej infrastruktury, zawsze przekłada się na wzrost jakości i poziomu życia zwykłych obywateli.

– Infrastruktura drogowo-mostowa jest ważnym obszarem dotyczącym życia codziennego, a przyznane środki doskonale wpisują się w zapotrzebowanie w tym zakresie. Jeśli infrastruktura drogowa jest dobrze przygotowana i bezpieczna, ma to wpływ na jakość życia. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu będziemy mogli zrealizować oczekiwane przez mieszkańców zadania dotyczące dróg, które wymagają poprawy – powiedział Jodłowski.

Józef Jodłowski fot. Materiały Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

Co więcej, głos zabrali też obecni na sali parlamentarzyści, którzy zaznaczali w swoich przemowach, że, przy wykorzystaniu rządowego wsparcia, samorządy będą w stanie szybciej i sprawniej wyremontować oraz wybudować potrzebne drogi. To z kolei ma się przełożyć na zwiększenie komfortu życia mieszkańców regionu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama