Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Sondaż OGB dla Halo Rzeszów. W okręgu rzeszowskim PiS traci mandat, zyskuje KO i Konfederacja

Podziel się
Oceń

To niepowtarzalny sondaż, przeprowadzony przez Ogólnopolską Grupę Badawczą. W okręgu rzeszowskim (23) Pis traci mandat. Zyskują KO i Konfederacja. A jak wygląda sytuacja ogólnopolska? Czy PiS będzie rządzić trzecią kadencję?
Sondaż OGB dla Halo Rzeszów. W okręgu rzeszowskim PiS traci mandat, zyskuje KO i Konfederacja

Autor: Natalia Toropiła

Źródło: opr. Halo Rzeszów

Znane są już wyniki ogólnopolskiego sondażu wyborczego przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą. Jako jedyny rzeszowski portal prezentujemy ostatnie przedwyborcze statystyki w przeddzień wyborów.  

Najnowszy sondaż IBSP OGB dla Halo Rzeszów mówi jasno. Prawo i Sprawiedliwość, względem wyborów parlamentarnych w 2019 r. traci poparcie, a tym samym oddaje mandat do sejmu. Według najnowszego sondażu ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć w okręgu rzeszowskim (23) na 54,6 proc., co oznacza spadek aż o 7,7 punktu procentowego. To daje tej partii 9 mandatów (10 było w 2019 r.).

Zyskuje Koalicja Obywatelska, Lewica poza sejmem

Niewiele, ale zyskuje partia Donalda Tuska. Według sondażu OGB dla Halo Rzeszów Koalicja Obywatelska może liczyć na prawie 16 proc. poparcie - dokładnie 15,9 proc., co daje wzrost o 1,6 punktu procentowego, względem wyborów parlamentarnych w 2019 r. KO może jednak otwierać korki do szampana. Jeżeli wyborcy nie zrobią inaczej niż podczas badania, partia zyska jednego posła więcej. W sumie do sejmu tylko z samego okręgu rzeszowskiego (23) wprowadziłaby 3 parlamentarzystów. 

Trzecie miejsce w sondażu zyskuje Konfederacja. W okręgu wyborczym 23 chęć oddania głosu na ten komitet deklaruje 11,9 proc. ankietowanych. To też duży wzrost, bo o 3,6 punktu procentowego (względem 2019 r.). Tym samym Konfederacji przypadnie 2 mandaty, o jeden więcej niż w poprzednich wyborach. 

Tuż za podium znajduje się Trzecia Droga. Pomimo wzrostu poparcia o 2,5 p.p. względem 2019 r. Koalicyjny Komitet PSL - Polska 2050 Szymona Hołowni popiera 10,3 proc. badanych. W przeliczeniu na mandaty daje to tym ugrupowaniom prawo do wybieralności dla jednego kandydata. 

Spadek o 1,4 p.p. poparcia, zdaniem badanych przez OGB, notuje Nowa Lewica. Jej poparcie uplasowało się ostatecznie na poziomie 5,2 p.p., tym samym traci mandat poselski, posiadający do tej pory w okręgu rzeszowskim. 

Na Bezpartyjnych Samorządowców zamierza zagłosować 1,3 proc. ankietowanych. Na inne komitety 0,8 proc. 

Wybory w Polsce wygra PiS, ale to opozycja przejmie władzę

Wyniki sondażu OGB pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego (PiS) może liczyć na 37 proc. poparcia, co daje 192 mandatów, KO - 28,2 proc. - 136 mandatów, Trzecia Droga - 12,5 proc. - 57 mandatów, Nowa Lewica - 10,8 proc. - 41 mandatów, Konfederacja - 8,5 proc. - 32 mandaty.

 Poza sejmem znajdą się Bezpartyjni Samorządowcy, na których głosować zamierza 2,1 proc. ankietowanych. Inne komitety otrzymały 0,9 proc. poparcia. 

 

Tak rozłożone poparcie daje szansę demokratycznej opozycji na przejęcie władzy - ta miałaby łącznie 234 mandaty. 

 

Dziś publikowany sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Prognoza parlamentarna jest oparta o wyniki kilku najnowszych sondaży wyborczych. 

Nasze prognozy opieramy wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Badania telefoniczne nie tylko w Polsce, ale także na świecie charakteryzują się najlepszą skutecznością. Więcej na ten temat możecie przeczytać w raporcie z wyborów samorządowych opracowanym przez SprawdzamySondaze.pl. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga).

Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.

Na portalu HaloRzeszów.pl i w naszych mediach społecznościowych w piątek - 13 października od godziny 20:00 trwa studio przedwyborcze, a w nim analizy, komentarze i prognozy poparcia. 

W niedzielę od godz. 20:00 startuje wieczór wyborczy. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych podamy wstępne wyniki wyborów, tzw. exit poll, a następnie będziemy aktualizować dane o informacje prosto z obwodowych komisji wyborczych. Bądźcie wtedy z nami!

 

Zobacz live z ostatniego sondażu przed ciszą wyborczą!

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiemAutor komentarza: SomalTreść komentarza: Podoba mi sieData dodania komentarza: 20.02.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na stacji Rzeszów GłównyAutor komentarza: kacperB4Treść komentarza: Namalujcie/domalujcie wreszcie łacznik sciezki rowerowej na ul. Kopisto na przejsciu dla pieszych pomiedzy salon merca a milhall - chyba ze to ma byc miejsce do czerpania zysków z....Data dodania komentarza: 20.02.2024, 13:02Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: KrzychuTreść komentarza: Co ci ludzie mają w głowach? Kupować mięso z samochodu na targowisku? Mięso powinno być przechowywane w określonych warunkach w lodówce. Na targowisku to można kupić jabłka, ziemniaki i marchewkę. Mięso tylko w sklepie. Zaoszczędzili 2 zł na galarecie...Data dodania komentarza: 18.02.2024, 14:33Źródło komentarza: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska w Nowej Dębie. Zatrzymano dwie osobyAutor komentarza: JanTreść komentarza: Usunie progi na ścieżkach przy wyjazdach z posesji!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 16.02.2024, 20:49Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: AldonaTreść komentarza: Dla mnnie catering to wybawienie bo nie mam czasu na gotowanie, pudełka zamawiam z Cud i Miód . Jedzenie jest smaczne, zdrowe i różnorodne wiec posiłki mi się nie przejadają.Data dodania komentarza: 16.02.2024, 13:18Źródło komentarza: Przetestuj catering dietetyczny w Rzeszowie i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem
Reklama
Reklama
Reklama