Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Sondaż OGB dla Halo Rzeszów. W okręgu rzeszowskim PiS traci mandat, zyskuje KO i Konfederacja

Podziel się
Oceń

To niepowtarzalny sondaż, przeprowadzony przez Ogólnopolską Grupę Badawczą. W okręgu rzeszowskim (23) Pis traci mandat. Zyskują KO i Konfederacja. A jak wygląda sytuacja ogólnopolska? Czy PiS będzie rządzić trzecią kadencję?
Sondaż OGB dla Halo Rzeszów. W okręgu rzeszowskim PiS traci mandat, zyskuje KO i Konfederacja

Autor: Natalia Toropiła

Źródło: opr. Halo Rzeszów

Znane są już wyniki ogólnopolskiego sondażu wyborczego przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą. Jako jedyny rzeszowski portal prezentujemy ostatnie przedwyborcze statystyki w przeddzień wyborów.  

Najnowszy sondaż IBSP OGB dla Halo Rzeszów mówi jasno. Prawo i Sprawiedliwość, względem wyborów parlamentarnych w 2019 r. traci poparcie, a tym samym oddaje mandat do sejmu. Według najnowszego sondażu ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć w okręgu rzeszowskim (23) na 54,6 proc., co oznacza spadek aż o 7,7 punktu procentowego. To daje tej partii 9 mandatów (10 było w 2019 r.).

Zyskuje Koalicja Obywatelska, Lewica poza sejmem

Niewiele, ale zyskuje partia Donalda Tuska. Według sondażu OGB dla Halo Rzeszów Koalicja Obywatelska może liczyć na prawie 16 proc. poparcie - dokładnie 15,9 proc., co daje wzrost o 1,6 punktu procentowego, względem wyborów parlamentarnych w 2019 r. KO może jednak otwierać korki do szampana. Jeżeli wyborcy nie zrobią inaczej niż podczas badania, partia zyska jednego posła więcej. W sumie do sejmu tylko z samego okręgu rzeszowskiego (23) wprowadziłaby 3 parlamentarzystów. 

Trzecie miejsce w sondażu zyskuje Konfederacja. W okręgu wyborczym 23 chęć oddania głosu na ten komitet deklaruje 11,9 proc. ankietowanych. To też duży wzrost, bo o 3,6 punktu procentowego (względem 2019 r.). Tym samym Konfederacji przypadnie 2 mandaty, o jeden więcej niż w poprzednich wyborach. 

Tuż za podium znajduje się Trzecia Droga. Pomimo wzrostu poparcia o 2,5 p.p. względem 2019 r. Koalicyjny Komitet PSL - Polska 2050 Szymona Hołowni popiera 10,3 proc. badanych. W przeliczeniu na mandaty daje to tym ugrupowaniom prawo do wybieralności dla jednego kandydata. 

Spadek o 1,4 p.p. poparcia, zdaniem badanych przez OGB, notuje Nowa Lewica. Jej poparcie uplasowało się ostatecznie na poziomie 5,2 p.p., tym samym traci mandat poselski, posiadający do tej pory w okręgu rzeszowskim. 

Na Bezpartyjnych Samorządowców zamierza zagłosować 1,3 proc. ankietowanych. Na inne komitety 0,8 proc. 

Wybory w Polsce wygra PiS, ale to opozycja przejmie władzę

Wyniki sondażu OGB pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego (PiS) może liczyć na 37 proc. poparcia, co daje 192 mandatów, KO - 28,2 proc. - 136 mandatów, Trzecia Droga - 12,5 proc. - 57 mandatów, Nowa Lewica - 10,8 proc. - 41 mandatów, Konfederacja - 8,5 proc. - 32 mandaty.

 Poza sejmem znajdą się Bezpartyjni Samorządowcy, na których głosować zamierza 2,1 proc. ankietowanych. Inne komitety otrzymały 0,9 proc. poparcia. 

 

Tak rozłożone poparcie daje szansę demokratycznej opozycji na przejęcie władzy - ta miałaby łącznie 234 mandaty. 

 

Dziś publikowany sondaż IBSP został zrealizowany na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Prognoza parlamentarna jest oparta o wyniki kilku najnowszych sondaży wyborczych. 

Nasze prognozy opieramy wyłącznie na sondażach przeprowadzonych metodą telefoniczną (CATI). Wynika to głównie z wiarygodności danych pochodzących z badań przeprowadzonych tą metodą. Badania telefoniczne nie tylko w Polsce, ale także na świecie charakteryzują się najlepszą skutecznością. Więcej na ten temat możecie przeczytać w raporcie z wyborów samorządowych opracowanym przez SprawdzamySondaze.pl. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej (im wyższa sprawdzalność wyników, tym wyższa waga).

Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.

Na portalu HaloRzeszów.pl i w naszych mediach społecznościowych w piątek - 13 października od godziny 20:00 trwa studio przedwyborcze, a w nim analizy, komentarze i prognozy poparcia. 

W niedzielę od godz. 20:00 startuje wieczór wyborczy. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych podamy wstępne wyniki wyborów, tzw. exit poll, a następnie będziemy aktualizować dane o informacje prosto z obwodowych komisji wyborczych. Bądźcie wtedy z nami!

 

Zobacz live z ostatniego sondażu przed ciszą wyborczą!

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rzeszowiakTreść komentarza: Nie dziwi ten fakt, ja nawet za kasę nie wszedłbym do tej kałuży!Data dodania komentarza: 21.07.2024, 11:37Źródło komentarza: Miejskie kąpielisko na Żwirowni zamknięte! W wodzie wykryto bakterie coliAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]
Reklama
Reklama
Reklama