Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Exit Poll OGB dla Halo Rzeszów. Kto wygrał wybory parlamentarne?

Podziel się
Oceń

Znamy wyniki sondażu Exit Poll przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą, m.in. dla Halo Rzeszów. na naszym portalu oraz Facebooku trwa specjalne studio wyborcze. Bądźcie z nami.
Exit Poll OGB dla Halo Rzeszów. Kto wygrał wybory parlamentarne?

Źródło: Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Po godz. 18:30 Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki o frekwencji, według stanu na godz. 17:00. W skali kraju wyniosła ona 57,54 proc. (45,94 proc. w 2019 r.). Jak było w Rzeszowie? Pisaliśmy o tym TUTAJ. Przed lokalami wyborczymi do ostatnich sekund trwania wyborów, a jednocześnie ciszy wyborczej, tworzyły się kolejki. Można śmiało powiedzieć - 15 października 2023 r. to prawdziwe Święto Demokracji! Ostateczne dane o frekwencji poznamy w ciągu najbliższych godzin. 

Exit Poll OGB dla Halo Rzeszów: wygrywa PiS

Wybory parlamentarne, według sondażu Exit Poll przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą, wskazuje jasno. Wybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,5 proc. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska - 31,4 proc. Na ostatnim miejscu podium uplasowała się Trzecia Droga - 13,9 proc. Lewica, która zajęła czwarte miejsce, osiągnęła 9,8 proc. głosów. W Sejmie znajdzie się też Konfederacja, która uzyskała 7,7 proc. poparcia. W Parlamencie nie zobaczymy przedstawicieli Bezpartyjnych Samorządowców - komitet nie przekroczył wymaganego progu 5 proc, osiągając wynik - 2,2 proc., Polska Jest jedna -1,3 proc. Inne komitety uzyskały 0,2 proc. głosów. 

Exit Poll OGB: Demokratyczna opozycja przejmuje władzę!

Wyniki Exit Poll OGB wskazują, że pomimo wygranych wyborów Prawo i Sprawiedliwość nie będzie w stanie stworzyć większości sejmowej, zdolnej do podejmowania decyzji, a tym bardziej do przyjęcia wotum zaufania od przyszłego premiera. Według OGB dla Halo Rzeszów partia Jarosława Kaczyńskiego uzyska łącznie 178 mandatów. Doliczając do tego nawet mandaty dla posłów Konfederacji - wynoszących 25 - obie partie nie stworzą rządu. Łącznie: 203

Szansę, a właściwie nadzieję wyrażoną w poparciu, na utworzenie nowego rządu zyskała demokratyczna opozycja. Ta, według sondażu, może liczyć na 256  mandatów, dających większość. Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu 155 posłów, Trzecia Droga - 63, Lewica - 38. Jeden mandat trafia do Mniejszości Niemieckiej.

 

W Halo Rzeszów i na naszym Facebooku trwa specjalny wieczór wyborczy. A w nim prezentujemy szczegółowe dane, wstępne wyniki wyborów, szacunki frekwencji, komentarze i analizy w okręgach wyborczych do Sejmu i Senatu. Bądźcie z nami. 

 

Metodologia sondażu Exit Poll

W trakcie niedzielnych wyborów parlamentarnych Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) zrealizowała własne badanie Exit Poll. Badanie zostało przeprowadzone we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu. Uzyskane wyniki pod względem ilości danych dostępnych o godzinie 21:00 oraz ich dokładności są zupełnie nową jakością wieczorów wyborczych w Polsce. Badanie Exit Poll na taką skalę było możliwe dzięki zastąpieniu losowego doboru punktów realizacji badania na metodę celową. 

Kolejną nowością w trakcie wieczoru wyborczego w Polsce jest Early Late Poll, czyli dane przekazywane w czasie rzeczywistym od ankieterów OGB, którzy będą obecni w lokalach wyborczych w trakcie liczenia głosów jako obserwatorzy. Pozwoli to na pierwsze aktualizacje danych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu już godzinę po zakończeniu głosowania. Dodatkowo analitycy OGB będą śledzić napływające dane z PKW, tak aby w czasie rzeczywistym móc podawać aktualny stan rywalizacji.
 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Kierowca ambulansu się popisał ... Bez komentarzaData dodania komentarza: 15.07.2024, 22:12Źródło komentarza: Zderzenie bmw i dacii na S19 w Jasionce. W wypadku ucierpiały dzieci! [WIDEO]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Passat i wszystko jasne !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:50Źródło komentarza: Koszmarny wypadek na Podkarpaciu! Podczas dachowania dwie osoby wypadły z pojazdu. Niestety nie żyjąAutor komentarza: MieszczuchTreść komentarza: Tak to jest jak do miasta przyjeżdża wieś !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: No wszystko wiadomo. Dwa orły 22,26 lat. Jeden z nich musiał zapier..... brak wyobrażniData dodania komentarza: 15.07.2024, 10:45Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: StalowyTreść komentarza: Prawda i tylko prawda nas wyzwoli! Ukraińcy precz z Polski!Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:12Źródło komentarza: W Stalowej Woli pokażą inscenizację Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie budzi kontrowersjeAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznychData dodania komentarza: 12.07.2024, 10:57Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama