Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Mieszkania w Rzeszowie coraz droższe. Dlaczego?

Podziel się
Oceń

Ceny nieruchomości nieustannie pną się w górę. Nie inaczej jest w stolicy województwa podkarpackiego. Od początku roku ceny wzrosły tu o 15 proc. Jaka jest tego przyczyna?
Mieszkania w Rzeszowie coraz droższe. Dlaczego?

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, we wrześniu 2023 roku za m kw. nieruchomości (mieszkania i domy) w Rzeszowie trzeba było zapłacić średnio 9 709 zł, natomiast w styczniu br. - 8 445 zł. Zatem od początku tego roku ceny wzrosły aż o 15 proc. Z czego biorą się tak duże podwyżki w stolicy Podkarpacia? 

Średnia cena za m kw. rośnie, gdy do oferty wprowadzane są mieszkania z ceną powyżej średniej. Takich nieruchomości w Rzeszowie nie brakuje. W ubiegłym miesiącu aż 34 proc. nieruchomości wprowadzonych do oferty charakteryzowało się średnią ceną powyżej 10 tys. zł za m kw. Deweloperzy podnoszą ceny także ze względu na wysokie koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów, a także duży popyt na mieszkania. 

SZUKASZ MIESZKANIA? SPRAWDŹ OGŁOSZENIA W RZESZOWIE.

Oferta lokalnych deweloperów

Od  początku roku oferta lokalnych deweloperów sukcesywnie spada. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec września 2023 w ofercie znalazło się 1 355 mieszkań i domów. W styczniu było ich ponad 2 tys. Co więcej, w ostatnich trzech miesiącach w stolicy Podkarpacia sprzedało się łącznie 433 nieruchomości. W tym czasie deweloperzy nie wprowadzili do oferty ani jednego lokalu.  

Dlaczego oferta nie jest uzupełniana? Jak mówią deweloperzy, problemem jest nadmierna biurokracja, malejąca liczba gruntów, a także niepewna sytuacja gospodarcza.

Wzrost popytu 

Ostatnie miesiące charakteryzują się dużym wzrostem popytu na nieruchomości mieszkaniowe. Program Bezpieczny Kredyt 2 proc., a także obniżki stóp procentowych spowodowały, że znacząco poprawiła się zdolność kredytowa Polaków. W Rzeszowie widać wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkania właśnie od lipca. Wtedy też rozpoczął się nabór wniosków z BK 2 proc.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama