Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Na rzeszowskim rondzie stanie wysoki maszt, który budzi kontrowersje

Podziel się
Oceń

Na rondzie Jana Pawła II w Rzeszowie planowana jest budowa masztu telefonii komórkowej, który miałby mieć kilkadziesiąt metrów wysokości i zostać wyposażony w anteny nadawcze. Miasto nie może zablokować inwestycji, ale radni mają wątpliwości co do jej lokalizacji.
Na rzeszowskim rondzie stanie wysoki maszt, który budzi kontrowersje

Źródło: Google Street View (screen)

Wniosek o budowę masztu do Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa złożyła spółka P4 (będąca operatorem sieci komórkowej Play). Około 30-metrowy słup wyposażony w anteny nadawcze miałby stanąć na działce położonej przy ul. Warszawskiej, a konkretnie jednym z najbardziej obleganych skrzyżowań w mieście – rondzie Jana Pawła II.

Urząd miasta ma niewiele do powiedzenia, ponieważ operator wystąpił o pozwolenie na budowę w ramach specustawy. Miasto nie może zablokować inwestycji, ponieważ jest ona realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a lokalizację wskazano w ramach kompromisu z operatorem. Przede wszystkim chodziło o to, by nadajnik nie stanął na budynku mieszkalnym.

- Kilka miesięcy temu, przy okazji gdy przeciw budowie nadajnika na bloku przy ul. Starzyńskiego protestowali jego mieszkańcy, prezydent zwrócił się do operatora, by nie stawiać takich obiektów właśnie na budynkach mieszkalnych, czy szkołach i szukał miejsca w pasach drogowych. Stąd właśnie w ramach takiego kompromisu jest zgoda na montaż nadajnika na rondzie –mówi Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Opinie są różne

Jednak radni, niezależnie od opcji politycznej, mają wątpliwości co do miejsca realizacji projektu. Przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej Robert Kultys z Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że Rada Miasta przyjęła kilka miesięcy temu ponadpartyjną uchwałę, która miała skłonić władze miasta do wskazania jak najmniej kontrowersyjnych lokalizacji takich obiektów.

- Intencją naszej uchwały było przede wszystkim chronić budynki mieszkalne przed oddziaływaniem masztów telefonii komórkowej. Jednak w tym konkretnym przypadku boję się, żebyśmy nie wpadli z deszczu pod rynnę – mówi Kultys.

Radny dodaje, że chociaż słup telefonii komórkowej nie stanie na dachu budynku mieszkalnego, to jego anteny znajdą się na wysokości 40 metrów nad rondem – wprost na okna budynków kompleksu SkyRes.

- To byłoby dość niefortunne rozwiązanie, bo największe oddziaływanie fal elektromagnetycznych jest właśnie na wprost anten w promieniu kilkudziesięciu metrów – twierdzi.

Robert Kultys przyznaje, że nie da się uniknąć budowy telekomunikacyjnych masztów w gęstej zabudowie miejskiej, jeśli chcemy korzystać z telefonu czy internetu. Jednak jego zdaniem ich położenie powinno być bardziej przemyślane.

- Mam też wątpliwości, czy budowa takiego masztu, co by nie powiedzieć, na jednym z reprezentacyjnych rond w Rzeszowie, jest dobrym pomysłem od strony urbanistycznej. To oczywiście moja subiektywna ocena, ale wysoki stalowy rodzaj słupa wystający z ziemi chyba nie będzie się dobrze komponował z wielkomiejską architekturą wokół ronda – dodaje przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej.

Podobnej opinii co do zaburzenia przestrzeni architektonicznej ronda, jest Bogusław Sak, radny Rozwoju Rzeszowa.

- Mam mieszane uczucia co do to tej propozycji. Chcę przedstawić pewne pomysły władzom Rzeszowa, tak by ten obiekt nie zaburzał przestrzeni naszego ronda – mówi Sak.

Ostateczna decyzja o budowie masztu będzie jednak należeć do operatora sieci Play.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama