Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Prezydent Rzeszowa chce zawalczyć o Pomnik Czynu Rewolucyjnego [ANKIETA]

Podziel się
Oceń

Konrad Fijołek zapowiedział w sobotę (25 listopada), że nie odpuści i zrobi wszystko by uratować budzący od lat kontrowersje rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Prezydent zdradził, że jest przygotowany także na mniej pokojowe rozwiązania.
Prezydent Rzeszowa chce zawalczyć o Pomnik Czynu Rewolucyjnego [ANKIETA]

Autor: Adam Lampart/ UM Rzeszowa

Źródło: Konrad Fijołek/Facebook

W sobotę odbyło się wydarzenie #WielkaMandorla zorganizowane przez Fundację Rzeszowską i Stację Rzeszów Dziki, przy wsparciu Urzędu Miasta Rzeszowa. Jednym z segmentów tego wydarzenia była dyskusja w Piwnicach Rzeszowskich nt. pomnika, której gościem był m.in. Prezydent Rzeszowa. Debata nosiła tytuł „Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie – dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia?”, a jej celem było uzasadnienie konieczności ratowania pomnika przed rozbiórką. Zgodnie z ustawą z 2016 roku najsłynniejszy rzeszowski pomnik bowiem powinien zostać usunięty z przestrzeni miasta, gdyż ma być symbolem ustroju totalitarnego.

WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ANKIECIE:

Pomysłodawcy spotkania dopatrują się w pomniku kształtu mandorli, czyli symbolu religijnego, który w sztuce chrześcijańskiej był używany do przedstawiania majestatu Chrystusa i Maryi. Drugą koncepcją formy dzieła Koniecznego według obrońców są wygięte liście laurowe. Sam Konieczny mówi o tym w filmie dokumentalnym o budowie Pomnika.

Podczas spotkania Konrad Fijołek mówił o tym, że pomnik jest najpiękniejszym elementem architektonicznym Rzeszowa oraz że jest zdeterminowany, aby go obronić przed wyburzeniem. 

Prezydent zaznaczył, że ma nadzieję na rozmowę z nowymi władzami zakonu bernardynów, na których działce stoi budowla wywołująca tak sprzeczne opinie. Podkreślił też, że liczy na „pokojowe” rozwiązanie tego problemu poprzez wpisanie monumentu do rejestru zabytków. Fijołek zapowiedział również, że ma przygotowywany wariant mniej pokojowy, którego nie chciałby wykorzystywać, jednak jest przekonany, że nie zajdzie taka potrzeba.

Prezydent zadeklarował, że w sprawie pomnika będzie interweniował u nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Historyk sztuki: Wybitne i ponadczasowe dzieło

W rozmowach wziął udział także historyk sztuki z KUL, prof. Lechosław Jan Lameński, który stwierdził, że pomnik jest jednym z najlepszych dzieł Mariana Koniecznego. Historyk sztuki  podkreślił również, że  pomnik łączący elementy architektoniczne z rzeźbiarskimi dobrze się wpisał w swoją dekadę, kiedy wielkie realizacje pomnikowe inspirowane były przez władze PRL-u na 1000-lecie państwa polskiego i „tylko niepotrzebnie nadano mu ten element ideologiczny, wynikający z niewłaściwego nazwania, moim zdaniem, tego pomnika”.

Profesor Lameński dodał, że ma nadzieję na pozostawienie pomnika w przestrzeni miasta i nadanie mu pierwotnego wyglądu poprzez pozbawienie go herbu Rzeszowa (który został dodany po 1989 roku).

Wśród gości znaleźli się również: miejski konserwator zabytków w Rzeszowie Edyta Dawidziak, dziennikarz Szymon Jakubowski, malarz Leszek Kuchniak, historyk sztuki Beata Kuman oraz miejski aktywista Sławomir Nosal.

Jak poinformowali organizatorzy, rzeszowski oddział IPN nie przyjął zaproszenia do udziału w dyskusji.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat sytuacji pomnika, Fundacja Rzeszowska zaprasza do zapoznania się z dokumentami dostępnymi na stronie: https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/

Dokumenty pokazują, jak zmieniała się sytuacja prawna i społeczna pomnika na przestrzeni lat, jakie były argumenty za i przeciw jego zachowaniu, jakie były reakcje mediów i organizacji społecznych, a także jakie były intencje i założenia artystyczne autora pomnika, Mariana Koniecznego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

fot. Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Czy prezydentowi uda się uratować Pomnik Czynu Rewolucyjnego? To pytanie, na które odpowiedź poznamy w najbliższych miesiącach.

Jednak jedno jest pewne: obrońcy pomnika nie zamierzają się poddać i będą walczyć o jego zachowanie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Ankieta: Co sądzisz o najsłynniejszym rzeszowskim Pomniku Czynu Rewolucyjnego?
nie przeszkadza mi jego obecność w przestrzeni miasta
20%
jest symbolem Rzeszowa, musi zostać, ale trzeba o niego zadbać
70%
to relikt komunizmu, trzeba go usunąć
10%
nie mam zdania
0%
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama