Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Wisłokostrada odkrywa tajemnice przeszłości. Co odnaleźli archeolodzy?

Podziel się
Oceń

Prace archeologiczne prowadzone na terenie budowy Wisłokostrady w Rzeszowie przyniosły zaskakujące odkrycia. Do tej pory archeolodzy znaleźli 79 obiektów, których chronologia obejmuje różne epoki historyczne.
Wisłokostrada odkrywa tajemnice przeszłości. Co odnaleźli archeolodzy?

Źródło: Pracownia Badań i Usług Archeologicznych – ArchaiA/Facebook (screen)

Prace budowlane przy realizacji kolejnych odcinków Wisłokostrady rozpoczęły się we wrześniu bieżącego roku. W połowie listopada ratusz informował, że na odcinku od ul. Dworaka do ul. Maczka trwają prace ziemne. Miasto przygotowuje również projekty budowy obiektów inżynierskich.

Do zrealizowania tej inwestycji konieczne jest także przeprowadzenie badań archeologicznych na placu budowy, dlatego od strony ul. Konfederatów Barskich, nieopodal przebiegu nowej drogi, zlokalizowano kilka stanowisk archeologicznych ArchaiA z Rzeszowa.

Podczas prac badawczych na jednym ze stanowisk badania sondażowe potwierdziły występowanie śladów dawnego osadnictwa. Odkrycie skłoniło archeologów do przeprowadzenia wykopalisk na terenie o powierzchni 14 arów.

- Badania trwają, choć pogoda nie ułatwia nam pracy. Do chwili obecnej odkryliśmy 79 obiektów, których chronologia obejmuje szeroki okres dziejów od okresu wpływów rzymskich około II – IV w. n.e. po czasy XVII w., wsi i aż do czasów I wojny światowej – mówi Grzegorz Płoskoń, prezes Pracowni Badań i Usług Archeologicznych – ArchaiA.

Archeolodzy podkreślają, że o przynależności odnalezionych obiektów do tak różnych epok historycznych świadczą odnalezione zabytki, a wśród nich: fragmenty pradziejowych naczyń glinianych, kafle i ceramika nowożytna, a także krzesiwo i łuski z nabojów z wybitą na nich datą „1916”. A to nie koniec poszukiwań.

- Teren stanowiska znajdujący się na skarpie nad Wisłokiem wciąż wymaga dalszej, fachowej eksploracji a w następnym etapie dokładnej analizy pozyskanych zabytków oraz przebadanych obiektów, które wstępnie można określić jako pozostałości osadnicze z czasów, kiedy wieś Pobitno należała do właścicieli Rzeszowa – dodaje Grzegorz Płoskoń.

Trasa ma być gotowa za 3 lata

Dwupasmowa droga łącząca al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą, ma zostać oddana do użytku w 2026 roku i zostać objęta 7-letnią gwarancją. W ramach inwestycji planowane jest także poszerzenie mostu Załęskiego oraz przebudowa skrzyżowania ul. Siemieńskiego z ul. gen. Maczka. Wisłokostrada ma mieć długość około 2,5 kilometra.

źródło: UM Rzeszów

Nowa droga ułatwi dojazd z południowej części Rzeszowa do drogi ekspresowej S19, ale też odciąży m.in. rondo Pobitno czy al. Piłsudskiego. Przy trasie zostaną wybudowane drogi dla rowerów i chodniki. 

Ostatnim etapem inwestycji, którego obecny przetarg nie obejmował, jest rozbudowa ul. Maczka do skrzyżowania z ul. Lubelską.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama