Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Europejski Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Brukseli z podkarpackim akcentem

Podziel się
Oceń

Katarzyna Starzec, jako reprezentantka Podkarpacia, dzięki Europoseł Elżbiecie Łukacijewskiej, znalazła się w gronie prelegentów Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Parlamencie Europejskim.
Europejski Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Brukseli z podkarpackim akcentem

Parlament Europejski w dniach 27 listopada - 4 grudnia 2023 r. organizuje pierwszą edycję wydarzenia pod nazwą „Europejski Tydzień Osób Niepełnosprawnych”, w ramach którego prace komisji parlamentarnych skupione będą na zagadnieniach związanych z sytuacją osób niepełnosprawnych. W wielu komisjach odbędą się głosowania, debaty, wymiany poglądów oraz wydarzenia, których celem będzie polepszenie praw osób niepełnosprawnych.

Podczas posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki, którego członkinią jest podkarpacka posłanka Elżbieta Łukacijewska, w dniu 30 listopada 2023 r. odbyła się dyskusja dotycząca barier istniejących w dziedzinie transportu i turystyki dla osób niepełnosprawnych. Celem debaty było omówienie przeszkód w transporcie i turystyce dla osób niepełnosprawnych oraz poszukiwanie sposobów zapewnienia im optymalnych warunków pracy w tych sektorach lub w ich własnych dziedzinach. Dyskusja skupiła się również na ułatwianiu mobilności i podróżowania dla osób niepełnosprawnych oraz wypracowaniu środków mających na celu stworzenie środowiska, które będzie dostępne dla wszystkich.

Na zaproszenie poseł Łukacijewskiej w spotkaniu wzięła udział pani Katarzyna Starzec – mieszkanka podkarpackiego Mielca, która podzieliła  się własnymi doświadczeniami związanymi z istniejącymi barierami w dziedzinie transportu i turystyki dla osób niepełnosprawnych. Pani Katarzyna z powodzeniem prowadzi szkołę językową i zawodowo zajmuje się edukacją osób z trudnościami w nauce,  także copywritingiem oraz tłumaczeniami. Aktywnie działa w mieleckich organizacjach pozarządowych zajmujących się tematyką osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych i dotkniętych ubóstwem.

Elżbieta Łukacijewska, koordynująca w Komisji Transportu i Turystyki, prace nad dyrektywą ustanawiającą europejską kartę osoby z niepełnosprawnością i europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami zapytana o główną ideę organizacji Europejskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, podkreśla: „Cieszę się, że Parlament Europejski debatuje i podejmuje tak ważną społecznie tematykę, jaką jest sytuacja i prawa osób niepełnosprawnych. Cieszę się również, że w ramach prac nad zagadnieniami, nad którymi pracuję w PE, jak np. kwestie transportowe w kontekście osób niepełnosprawnych, czy też bariery i przeszkody, z jakimi muszą borykać przedstawiciele tej grupy społecznej, swoje doświadczenia i spostrzeżenia mogą przekazać również osoby niepełnosprawne z mojego regionu, Podkarpacia. Dziś taką okazję miała pani Katarzyna Starzec, która na moje zaproszenie mogła podczas Komisji Transportu zaprezentować na forum Komisji Transportu swoje przemyślenia i uwagi."

Poseł Łukacijewska dodaje także: „Za każdym razem, kiedy mam możliwość zaproszenia do Parlamentu Europejskiego przedstawicieli Podkarpacia, to robię to z wielką radością. Również podczas obrad V Parlamentu Europejskiego Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się w maju 2023 r. i który zgromadził 731 uczestników z 29 państw, PE odwiedziły na moje zaproszenie osoby, które były delegatami z podkarpackich NGO zajmujących się sprawami osób niepełnosprawnych i które mogły wyrazić swoje stanowisko i wnieść cenny wkład do dyskusji. Nie zawsze zorganizowanie takiej wizyty jest łatwe i proste, ale jak się chce, to można i dla mnie to są wspaniałe momenty."

Jak zaznacza Katarzyna Starzec: „Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona na pierwszy „Europejski Tydzień Praw Osób Niepełnosprawnych”. Uważam, że osoby z niepełnosprawnościami powinny być reprezentowane w PE na większą skalę. Cieszę się również, że mogę reprezentować osoby niepełnosprawne nie tylko w swoim województwie, ale także na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że mój głos odmieni życie wielu osób z niepełnosprawnościami i pozwoli na poszerzanie swoich zainteresowań, pasji i podroży”. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama