Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Poszukiwania meteorytu na Podkarpaciu zakończone – skała została odnaleziona

Podziel się
Oceń

Końcem grudnia informowaliśmy o nietypowym zdarzeniu, które zaobserwowali mieszkańcy Podkarpacia, bowiem w okolicy Raniżowa w powiecie kolbuszowskim spadł meteoryt. Okazuje się, że poszukiwania skały zakończyły się sukcesem.
Poszukiwania meteorytu na Podkarpaciu zakończone – skała została odnaleziona

Źródło: Archiwum prywatne

Jak twierdzili świadkowie, najpierw było słychać huk, a następnie niebo przecięła kula ognia. Zjawisko zostało nawet uchwycone przez kamerę samochodową jednego z naszych czytelników, który udostępnił nam nagranie.

Meteoryt spadł pod Raniżowem w połowie grudnia ubiegłego roku. Sprawą zajęli się znawcy z portalu "Skarby Kosmosu", publikując mapę z prawdopodobną lokalizacją upadku meteorytu.

- Jak widać, obszary dla meteorytu kamiennego i węglistego są przesunięte na osi wschód-zachód. Oba mieszczą się jednak pomiędzy miejscowościami Raniżów i Staniszewskie, zajmując kilka kilometrów kwadratowych. Symulacje zostały przeprowadzone dla okazów o wadze 50-200 g, ale można spodziewać się także mniejszych odłamków poza wyznaczonym obszarem (zwłaszcza, gdy był to meteoryt węglisty) - napisali w mediach społecznościowych.

Mapa wskazywała, że niezwykła skała spadła w okolicach Raniżowa, miejscowości oddalonej od Rzeszowa o około 30 kilometrów. Poszukiwania ruszyły więc pełną parą.

Raniżowianin wygrał w „chowanego”?

Szczęśliwym znalazcą miał okazać się emerytowany mieszkaniec, wspomnianej już, wsi z powiatu kolbuszowskiego. Poprzez nasz artykuł mężczyzna dowiedział się o tym, że meteoryt mógł spaść w okolicy jego miejsca zamieszkania

Jak sam opowiada, "na emeryturze ma sporo wolnego czasu, dlatego też postanowił się podjąć tej niezwykłej przygody – chodził tak długo, aż znalazł". Mężczyzna dumnie opisuje znalezisko jako szary kamień, pokryty z zewnątrz czarną warstwą pyłu, ważący ok. 20 dekagramów. Emeryt nie chce rozgłosu, choć w rozmowie z Nim odczuwamy nić podejrzeń, czy aby na pewno jest "zwykłym emerytem", a nie fanatykiem wnętrza Kosmosu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie chce rozgłosu, prosi o uszanowanie prywatności. Dwa.... Te tajemnicze małe łopaty, zwane potocznie saperkami, stojące pod garażem... Po co to komu? Prawda? 

– Niesamowite - odpowiada na nasze pytanie, co czuje, trzymając w dłoni klejnot Kosmosu. - To będzie wspaniałe wspomnienie na całe życie. To jest znak – szczęście, które spadło nam z nieba – śmieje się znalazca. Pytany, co zrobi z tą "zdobyczą", odpowiada krótko: "postawię w salonie na szklanej półce w meblach". Znowu nabieramy podejrzeń - mruga do nas okiem... Hmmm....

- Nie interesują Pana pieniądze? Przecież można sprzedać ten meteoryt i sporo zarobić - pytamy, widząc w oczach emeryta, że odpowiedź już znamy. - W życiu. To amulet! - odpowiada. Dodamy, że ceny meteorytów wahają się na polskim rynku od nawet 10 zł za miligram. Dużo - trzeba przyznać. 

Jedno pochodzenie – wiele znaczeń

Niewątpliwie fascynuje nas to, co nieznane. Dlatego zagadka Kosmosu jest wciąż tak intrygująca... 

Podobnie jest z meteorytami. Jednak jak rozróżniać spadające z nieba skały od ziemskich kamieni? Czy są na nie trzy określenia?

Jest kilka niemal identycznie brzmiących nazw na ten typ niezwykłych kamieni, a wszystkie pochodzą się od greckiego słowa „meteoro”, które można tłumaczyć jako „wysoko na niebie”. Pomimo wspólnej podstawy słowotwórczej, ich znaczenie różni się zależnie od jego obecnego położenia.

Meteoroida, wpadając z dużą prędkością w atmosferę ziemską, spala się w wyniku tarcia o nią, a pozostawiany przez nią na niebie świecący ślad, nazywamy meteorem. Z kolei meteoryt jest fragmentem stałego ciała niebieskiego, który już trafił na powierzchnię Ziemi. 

Zdaniem urugwajskiego astronoma Gonzalo Tancredi do powierzchni Ziemi dociera rocznie około 6000 meteorytów. Chociaż jest to spory wynik, tak naprawdę są rzadkimi znaleziskami.

Odnalezieniu niektórych z okazów towarzyszą niezwykle ciekawe historie. 

Orał pole, znalazł meteoryt ważący 60 ton

Przykładem może być ta dotycząca Meteorytu Hoba odnalezionego w 1920 roku w Namibii. Jest to największy znany meteoryt, który nie rozpadł się na drobniejsze elementy po przekroczeniu atmosfery. Ważący około 60 ton „kamyk” całkiem przypadkiem, bo podczas prac polowych, odkrył rolnik na terenie farmy Hoba West.

Meteoryt Hoba znajduje się w Namibijskim Muzeum w Grootfontein/fot. Pixabay

Rozpoznanie i … co dalej?

Meteoryty są cennymi obiektami naukowymi, które mogą dostarczyć informacji o historii Układu Słonecznego. Mogące składać z różnych materiałów (w tym m.in. żelaza czy niklu), są jednak dość kruche, dlatego lepiej ostrożnie się z nimi obchodzić. 

Ich identyfikacja także nie jest prosta. Szczególnymi cechami dla skał z kosmosu z uwagi na zawartość metali mogą być magnetyzm czy ciężar. Warto jednak pamiętać, że chociaż magnetyczna skała to dobry znak, nie jest jednoznaczne potwierdzenie. 

Meteoryt może posiadać także liczne żłobienia uzyskane w drodze przez atmosferę. Nie są to jedyne kroki rozpoznania, ale mimo wszystko najlepiej skontaktować się lokalnym muzeum, uniwersytetem lub specjalistą z zakresu geologii czy astronomii. Instytucje naukowe pomogą we wstępnej identyfikacji skały. Dodatkowo, jeżeli faktycznie odnaleziony został meteoryt, lepiej posłuchać rad fachowców, nim zacznie się odcinać próbki do badań laboratoryjnych, które są ostatecznym potwierdzeniem pochodzenia obiektu. Do ich wykonania potrzeba 20 g lub 20 proc. masy skały (gdy ta nie przekracza 100 g).

Niczym trofeum

Alternatyw dla wykorzystania meteorytu jest więcej. Zawsze przecież można położyć go na półce jako trofeum, prawda? Można na nim także całkiem nieźle zarobić, bowiem w Polsce nie ma problemu ze sprzedażą „gwiezdnego znaleziska”. Natomiast w przypadku eksportu potrzebna jest zgoda głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na wywóz skały z kraju.

Co zrobi ze swoim znaleziskiem mieszkaniec Raniżowa? To już tylko jego decyzja. A co Ty byś zrobił z odnalezionym meteorytem?


Napisz komentarz

Komentarze

Ł
Redakcja Halo Rzeszów 07.01.2024 09:23
Szanowni Komentujący, komentarze są objęte moderacją. W święta moderujemy troche wolniej, ale staramy się niczego nie kasować. Do rzeczy: zgłosiła się do nas osoba, która twierdziła, że znalazła obiekt. Nie jesteśmy specjalistami od tego typu obiektów. Niestety nie potrafimy 100% stwierdzić, czy zarówno opowieść, jak i zdjęcia są autentyczne. Państwo protestują w komentarzach. Uznajemy te protesty (nic nie kasujemy) i prosimy o maila na [email protected] z informacją, jak to było? Jak Pan "emeryt po 40stce" znalazł meteoryt. Prosimy o zdjęcia tego obiektu i zdjęcia miejsca upadku.

Piotr 07.01.2024 06:24
Ten artykuł to stek bzdur, jaki "portal" takie dzieła. Usuńcie to bo wstyd!

Tomasz 07.01.2024 01:10
Artykuł napisany by tylko tanią sensację zrobić. Jego autorka nawet kilku minut nie posięciła by zweryfikować autentyczność znaleziska.

Meteoryt 06.01.2024 23:44
Matko, kto to pisał..... Jakaś tragedia ze zdjęciem szkliwa w nagłówku..... zero jakiejś informacji merytorycznej.....

Skowron 06.01.2024 23:40
Dlaczego nie publikujecie komentarzy? Prawda boli?

Emeryt_po_czterdziestce 06.01.2024 23:28
g*wno prawda, to ja go znalazłem! Mam dowody i zdjęcia na to wszystko!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama