Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Meteoryt spadł ok. 30 km od Rzeszowa? Wystarczy go poszukać

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy południowo-wschodniej Polski kilkanaście dni temu mogli zobaczyć jasny rozbłysk na niebie. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że najpierw usłyszeli głośny huk, a następnie zobaczyli jasną kulę ognia, która przeleciała przez niebo.
Meteoryt spadł ok. 30 km od Rzeszowa? Wystarczy go poszukać
W piątek (29.12.) pasjonaci zjawisk kosmicznych rozpoczęli poszukiwania meteorytu w terenie - w okolicach Raniżowa.

Źródło: screen Skarby Kosmosu/Facebook

Meteoryt spadł najprawdopodobniej 16 grudnia br. Następnego dnia grupa poszukiwaczy meteorytów z portalu "Skarby Kosmosu" opublikowała na swoim profilu na Facebooku mapę, która wskazuje prawdopodobny obszar spadku meteorytu. Symulacje, które przeprowadził ich przyjaciel z Węgier, Kővágó Gábor, wskazują, że meteoryt mógł spaść w okolicach miejscowości Raniżów, około 30 kilometrów od Rzeszowa.

Prawdopodobny obszar spadku chondrytu - bolid z dnia 17 grudnia 2023 r., fot. Facebook Skarby Kosmosu

Symulacje zostały przeprowadzone dla okazów o wadze od 50 do 200 gramów. Jednak jak zaznaczają poszukiwacze, można spodziewać się także mniejszych odłamków poza wyznaczonym obszarem, zwłaszcza gdy był to meteoryt węglisty.

Prawdopodobny obszar spadku chondrytu - bolid z dnia 17 grudnia 2023 r. , fot. Facebook Skarby Kosmosu

Meteority węgliste to rodzaj meteorytów kamiennych, które zawierają dużą ilość węgla. Są one stosunkowo kruche i łatwo ulegają zniszczeniu podczas przelotu przez atmosferę.

Jeśli któryś z czytelników znajdzie meteoryt, powinien zgłosić go do najbliższego muzeum lub instytucji naukowej. Meteoryty są cennymi obiektami naukowymi, które mogą dostarczyć informacji o historii Układu Słonecznego.

POSZUKIWANIA METEORYTU:

Ważne wskazówki dla poszukiwaczy meteorytów

Jeśli zamierzasz szukać meteorytów, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

  • Poszukiwania należy rozpocząć jak najszybciej po upadku meteorytu. Meteoryty szybko ulegają zniszczeniu przez warunki atmosferyczne.
  • Szukaj w miejscach, w których meteoryt mógłby się zatrzymać, np. w polach, lasach lub na łąkach.
  • Używaj detektora metali, aby ułatwić sobie poszukiwania.
  • Jeśli znajdziesz meteoryt, ostrożnie go podnieś i przetransportuj do bezpiecznego miejsca.

Powodzenia w poszukiwaniach!

Tak może wyglądać poszukiwany meteoryt, fot. pixabay

Napisz komentarz
Komentarze
Maks 01.01.2024 17:05
Obiekt przedstawiony na zdjęciu pogladowym, jako przykład, "jak mógłby wyglądać taki meteoryt", to nie meteoryt. A meteoryt będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Adrian 01.01.2024 11:30
Czy ten meteoryt jest ruski czy ukraiński?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama