Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Parking przy Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym. Postój nie będzie tani!

Podziel się
Oceń

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zajmą się regulaminem funkcjonowania i korzystania z parkingu podziemnego przy Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym.
Parking przy Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym. Postój nie będzie tani!
Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne oferuje 100 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, obszar dla taksówek oraz strefę "kiss&ride" dla podróżnych.

Źródło: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne może już funkcjonować, gdyż nowy podziemny parking przy dworcu PKP jest technicznie gotowy do użytku. Inwestycja, zrealizowana pod koniec zeszłego roku, oferuje 100 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, obszar dla taksówek oraz strefę "kiss&ride" dla podróżnych. Niestety, pomimo zakończonych prac budowlanych i zdanych odbiorów, kierowcy nie mogą jeszcze cieszyć się tym udogodnieniem. Wszystko to z powodu braku regulaminu, który ma regulować zasady korzystania z parkingu.

Na grudniowej sesji Rady Miasta, miała być podjęta uchwała w sprawie regulaminu parkingu. Jednakże sprawy się komplikują, a kierowcy wciąż muszą szukać miejsca do zaparkowania. Głównym powodem opóźnienia jest spór dotyczący opłat za korzystanie z nowego parkingu.

Ujednolicić opłaty za parkowanie

Początkowo ustalono, że opłata za pierwszą godzinę parkowania wyniesie 4,5 zł. To jednak nie wszystkim radnym przypadło do gustu, zwłaszcza Mateuszowi Maciejczykowi z Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem, stawki powinny być ujednolicone z opłatami za parkowanie w pierwszej strefie płatnego parkowania, gdzie wynoszą one 5 zł za godzinę.

Radny Maciejczyk podniósł również kwestię odpowiedzialności za organizację parkingu. Zamiast pierwotnie zakładanego Zarządu Transportu Miejskiego, proponował, aby Miejska Administracja Targowisk i Parkingów miała nad nim kontrolę. Warto zauważyć, że radny nie był osamotniony w swoich propozycjach. Grzegorz Koryl z Prawa i Sprawiedliwości poparł pomysł bezpłatnego parkowania "kiss&ride" przez pierwsze 30 minut, szczególnie dla tych, którzy przyjeżdżają odebrać podróżnych z dworca.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, przyznał, że pomysł bezpłatnego "kiss&ride" przez 30 minut jest godny uwagi, ale pojawiły się trudności związane z kwestiami podatkowymi. Z powodu tego, że projekt RCK realizuje jednostka budżetowa miasta (ZTM), a nie spółka, nie ma możliwości odzyskania zwrotu podatku VAT w wysokości 8 mln zł. W rezultacie prezydent zaproponował, aby popracować nad regulaminem, dopracować go i przedstawić do uchwalenia podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

W tej sytuacji, nie tylko regulamin parkingu został wyjęty z porządku obrad, ale także druga uchwała dotycząca zmian w statucie ZTM, umożliwiających zarządzanie placem przed dworcem przez tę miejską jednostkę. 

Ile finalnie kierowcy zapłacą za postój?

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa omawiana będzie uchwała dotycząca ustanowienia regulaminu funkcjonowania i korzystania z parkingu przy Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym. W projekcie uchwały zapisano, że:

Wysokość opłaty za korzystanie z miejsca postojowego wynosi odpowiednio: 
  • za postój trwający do 15 minut – bezpłatnie; 
  • od 16 do 30 minuty postoju - 2,00 zł; 
  • od 31 do 60 minuty postoju – 4,00 zł; 
  • w drugiej godzinie postoju – 7,00 zł; 
  • w trzeciej godzinie postoju – 8,00 zł; 
  • od czwartej do szóstej godziny postoju – 18,00 zł; 
  • od siódmej do dwunastej godziny postoju - 36,00 zł; 
  • od trzynastej do dwudziestej czwartej godziny postoju - 60,00 zł;
  • za każdą rozpoczętą kolejną dobę - 95,00 zł. 

Po przekroczeniu czternastej doby postoju zarządca parkingu powiadamia Straż Miejską w celu podjęcia stosownej interwencji. Opłaty za pozostawiony na parkingu pojazd naliczane są do chwili jego usunięcia  z obiektu. 

Opłata za korzystanie z miejsca postojowego w systemie godzinowym następuje przed wyjazdem z parkingu. Płatności można dokonać gotówką i kartami płatniczymi. Automatyczna kasa parkingowa przyjmuje nominały 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1,00 zł, 2,00 zł, 5,00 zł, 10,00 zł, 20,00 zł, 50,00 zł, 100,00 zł i wydaje resztę. Po opłacie kierowca ma 10 minut na opuszczenie parkingu. 

Uchwała przewiduje także, że do końca marca br. korzystający z parkingu nie zapłacą nic za parkowanie trwające nie dłużej niż jedną godzinę. Za rozpoczętą drugą godzinę postoju trzeba będzie zapłacić tylko 1 zł. Każda kolejna płatna będzie tak, jak w cenniku powyżej. 

Obiekt już otwarty, Dowiedz się więcej:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama