Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowe odcinkowe pomiary prędkości już działają. Gdzie się znajdują?

Podziel się
Oceń

Na podkarpackich drogach pojawiło się sześć nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Gdzie są one zlokalizowane oraz jak wysokie mandaty grożą kierowcom za przekroczenia prędkości?
Nowe odcinkowe pomiary prędkości już działają. Gdzie się znajdują?

Źródło: GITD

W ramach rozbudowy systemu CANARD, czyli automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, na drogach naszego województwa pojawiły się nowe odcinkowe pomiary prędkości. Jeden z pomiarów, ten na ul. Dębickiej, wykonywany jest na 4-kilometrowej trasie, jaką kierowcy pokonują w stronę Nosówki. W lokalizacji tej znajduje się ograniczenie prędkości do 50 km/h.

źródło: CANARD

Wykaz aktualnych kontroli prędkości na podkarpackich drogach

Drogi stosujące odcinkowy pomiar prędkości są odpowiednio oznakowane – kierowcy są więc świadomi monitorowania całej ich podróży przez dany fragment. Sposób ten jest uważany za skuteczniejszą metodę walki z nadmierną prędkością niż te bardziej tradycyjne. Zaznajomiony z systemem kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że kontrola nie obejmuje jednego punktu.

Obecne już odcinkowe pomiary prędkości znajdują się w Rzeszowie, Dukli, Nowej Dębie, Lutczy, Podgrodziu oraz pomiędzy Gniewczyną Łańcucką a Gniewczyną Tryniecką. Szczegóły dotyczące lokalizacji w poniższej tabeli:

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Urządzenia przeszły już wymagane do uruchomienia procesy (takie jak legalizacja czy wzorcowanie kontrolowanego odcinka drogi) i są gotowe do uruchomienia. Przetestowano także prawidłowość ich działania. Ostateczny termin włączenia urządzeń jest uzależniony od doprowadzenia zasilania. Czynności będą prowadzone, niezależnie od ITD, przez zakłady energetyczne.

W województwie podkarpackim funkcjonują także trzy „stare” odcinkowe pomiary prędkości. Systemy te są zamontowane na odcinkach: Jamnica – Stalowa Wola, Iskrzynia – Krościenko Wyżne i Kolbuszowa Górna.

Kary za przekroczenie prędkości 

Mandaty za nadmierną prędkość na wypisanych powyżej odcinkach są oczywiście zależne od tego jak bardzo próg został przekroczony. Kierowcy muszą się liczyć z dość wysokimi stawkami. Mając na liczniku do 10 km/h więcej zapłacimy już 50 zł. Reszta „cennika” prezentuje się następująco:

• 11-15 km/h – 100 zł;

• 16-20 km/h – 200 zł;

• 21-25 km/h – 300 zł;

• 26-30 km/h – 400 zł;

• 31-40 km/h – 800 zł (recydywa, czyli przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia – 1600 zł);

• 41-50 km/h – 1000 zł (recydywa – 2000 zł recydywy);

• 51-60 km/h – 1500 zł (recydywa – 3000 zł);

• 61-70 km/h – 2000 zł; (recydywa – 4000 zł);

• ponad 70 km/h – 2500 zł (recydywa – 5000 zł).

Inny system bezpieczeństwa już w drodze

Wkrótce w Rzeszowie pojawi się system Red Light, który automatycznie rejestruje kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Za popełnienie tego wykroczenia kierowca otrzyma mandat w wysokości 500 zł i 13 punktów karnych.

Na tę chwilę nie jest znana dokładna data montażu systemu, jednak wiadomo, że trwają konsultacje. Według planów kamera ma pojawić się na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego z Aleją Cieplińskiego jeszcze w tym roku.

O szczegółach działania tego systemu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu:

Warto chyba więc pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, prawda?

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Łysy 97 01.02.2024 15:02
Komentarz zablokowany

michał 31.01.2024 12:58
Komentarz zablokowany

ROMEK 31.01.2024 12:13
Komentarz zablokowany

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama