Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Będzie 300 mln zł na budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Świlczy!

Podziel się
Oceń

Podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, posłanki Koalicji Obywatelskiej: Krystyna Skowrońska i Joanna Frydrych ogłosiły ważne informacje dotyczące inwestycji w infrastrukturę zdrowotną i edukacyjną na terenie Podkarpacia.
Będzie 300 mln zł na budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Świlczy!
Posłanki Koalicji Obywatelskiej przekazały we wtorek ważne informacje dot. m.in. USK w Świlczy.

Źródło: mat. prasowe

Najważniejszą informacją jest alokacja funduszy na budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Świlczy, o imponującej kwocie 300 milionów złotych. To istotny krok w zapewnieniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu.  Przypomnijmy, że 7 października 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z/s w Trzcianie, gdzie doszło do podpisania umowy pomiędzy Gminą Świlcza i Uniwersytetem Rzeszowskim w sprawie oficjalnego przekazania terenów pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego. Również Szpital Onkologiczny w Brzozowie otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 147 milionów złotych, co pozwoli na rozwój i modernizację tej placówki. 

Kompleks na terenie Gminy Świlcza będzie miał 35 ha powierzchni. Szacowany koszt całościowy inwestycji to około 2 miliardy zł. 

Politycy PiS sieją zamęt!

Kilka dni temu o zagrożeniu we finansowaniu tej inwestycji mówili podkarpaccy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wątpliwości te, daniem posłów PiS, wynikają z braku podpisanej umowy na przekazanie pierwszej transzy dofinansowania w wysokości 300 milionów złotych, a także wątpliwości wiceministra zdrowia co do dalszego istnienia Funduszu Medycznego, z którego miała pochodzić ta kwota.

Historia USK zaczęła się po przekazaniu Uniwersytetowi Rzeszowskiego dawnego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Teraz placówka planuje budowę nowego kompleksu w Świlczy, co wiąże się z ogromnym kosztem przekraczającym 2 miliardy złotych. Pierwszym etapem tej inwestycji miała być budowa placówki onkologicznej, mającej na celu stworzenie kompleksowego systemu zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych w Polsce.

Na realizację Kliniki Onkologii USK miało otrzymać wsparcie finansowe w postaci 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego. Jednakże, jak alarmowali politycy PiS, istniało realne zagrożenie, że te środki nie zostaną przyznane. 

 - Końcem marca br. Rada Ministrów przyjmie uchwałę o przekazaniu środków na budowę szpitala w Świlczy - zapewnia Krystyna Skowrońska. Wcześniej, jak przekazała, odbędzie się kontrola dokumentacji projektowej tej inwestycji. 

Dodatkowe pieniądze dla samorządów

Warto również podkreślić przyznanie środków z subwencji rozwojowej dla samorządów Podkarpacia. Łączna kwota przekracza 157 milionów złotych, z czego Rzeszów otrzyma 13,5 miliona złotych, Mielec 3,8 miliona złotych, Tarnobrzeg 2,7 miliona złotych, Krosno 2,7 miliona złotych, a Przemyśl 3,4 miliona złotych. To dodatkowe środki, które pozwolą na rozwój infrastruktury lokalnej i poprawę warunków życia mieszkańców.

Kolejnym ważnym punktem konferencji było omówienie planowanych podwyżek dla nauczycieli i pracowników sektora budżetowego. To krok w kierunku docenienia trudu osób odpowiedzialnych za edukację i funkcjonowanie instytucji publicznych.

Za PiS brakło prawie pół miliarda złotych dla szpitali

W kontekście bilansu otwarcia po rządach PiS, omówiono niezapłacone nadwykonania w podkarpackiej ochronie zdrowia za rok 2023, które sięgają imponującej sumy 494 milionów złotych. Z tej kwoty, aż 226 milionów złotych dotyczy szpitali. To istotna kwestia, która wymaga precyzyjnego zarządzania finansami sektora zdrowia w przyszłości.

Na koniec konferencji padła obietnica, która z pewnością zainteresuje społeczeństwo - wszystkie afery poprzedników zostaną zbadane i wyjaśnione. - To krok w kierunku przejrzystości i walki z korupcją, co z pewnością spotka się z aprobatą społeczną - zapewniały posłanki Koalicji Obywatelskiej podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Podsumowując, dzisiejsza konferencja prasowa przyniosła dobre wieści dla mieszkańców Podkarpacia. Inwestycje w służbę zdrowia, edukację oraz deklaracja transparentnego rozliczenia się z przeszłości, rzucają nowe światło na perspektywy rozwoju regionu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama