Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Dzień Numeru 112. W Rzeszowie poznaliśmy Małgosię, która uratowała mężczyznę

Podziel się
Oceń

Luty to miesiąc, w którym celebrowany jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, symbolizujący jednolity numer alarmowy na terenie Unii Europejskiej. W Polsce, zwłaszcza województwie podkarpackim, jest to okazja nie tylko do świętowania tego ważnego narzędzia bezpieczeństwa, ale również do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi muszą zmierzyć się służby ratunkowe.
Dzień Numeru 112. W Rzeszowie poznaliśmy Małgosię, która uratowała mężczyznę
Małgosia szybko i profesjonalnie wezwała pomoc do mężczyzny. Zadzwoniła pod 112.

Źródło: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Numer 112 to pierwsze ogniwo systemu bezpieczeństwa, mające na celu umożliwienie szybkiego i skutecznego wezwania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. W trakcie działań związanych z obchodami Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreślała rolę działań profilaktycznych i edukacyjnych.

ZOBACZ FOTORELACJĘ:

Jednym z kluczowych elementów tej idei są kampanie promocyjne i edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej poprawnego korzystania z numeru alarmowego. W ramach tych działań, dzieci szkolne na terenie województwa podkarpackiego uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych, które prowadzone są we współpracy z Kuratorium Oświaty. Jak podkreśla wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas konferencji prasowej, bardzo istotne są wszelkie kampanie promocyjne i profilaktyczne dotyczące właściwego korzystania z numeru 112, a działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego również stanowią ważny obszar edukacyjny.

- Prowadzona dotychczas promocja numeru alarmowego 112 wśród dzieci szkolnych na terenie województwa podkarpackiego spotkała się z dużym zainteresowaniem i również w tym roku spotkania edukacyjne będą kontynuowane we współpracy z Kuratorium Oświaty – mówi Teresa Kubas-Hul. 

Małgosia z Sanoka nie wahała się zadzwonić pod numer 112

W trakcie konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podziękowała za wzorową postawę Małgosi, uczennicy z Sanoka, która skorzystała z numeru alarmowego, zgłaszając potrzebę pomocy dla mężczyzny leżącego na przystanku. Dziewczyna wykazała się odwagą i profesjonalizmem, co spotkało się z uznaniem komendantów służb ratunkowych.

- Małgosia ze spokojem i profesjonalizmem udzieliła wszystkich niezbędnych informacji, które były potrzebne do przyjęcia zgłoszenia. W swoich działaniach wykazała się odwagą i niezwykłą dojrzałością – powiedziała wojewoda.

Wzorowej postawy gratulowali dziewczynce także komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec,  zastępca Komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Jacek Juwa, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w SP ZOZ w Sanoku Beata Pieszczoch oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski. 

Blisko 900 tys. połączeń na Podkarpaciu w 2023 roku

Jednak obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 to także czas refleksji nad wyzwaniami, z jakimi borykają się służby ratunkowe. W 2023 roku na numer alarmowy 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło imponujące 869 793 zgłoszeń. Niestety, ponad 65% z nich okazało się niezasadne, obejmując przypadki takie jak zgłoszenia od osób "nudzących się", prośby o podanie numeru telefonu czy zgłoszenia "głuche".

Wojewoda podkarpacki zwróciła uwagę na istotę kampanii edukacyjnych, podkreślając, że blokowanie linii 112 bez uzasadnienia to ograniczenie możliwości wykonania połączenia osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy.

Średnia liczba operatorów numerów alarmowych obsługujących zgłoszenia w ciągu roku to 57 osób

Każdy z operatorów odebrał w ciągu ubiegłego roku około 11 200 zgłoszeń, natomiast średni czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia z numeru alarmowego 112 wyniósł poniżej 10 s.

Ogólna liczba zgłoszeń, która została przekazana do poszczególnych służb w 2023 roku wyniosła:

  • Dyspozytornia Medyczna  -  118 550 zgłoszeń,
  • Policja – 116 179 zgłoszeń,
  • Państwowa Straż Pożarna    -  19 255   zgłoszeń,
  • służby pomocnicze (pogotowie wodociągowe, pogotowie energetyczne, itp.) – 
    35 547 zgłoszeń.

W związku z „odmiejscowieniem” wewnętrznym w ramach Systemu Teleinformatycznego Centrów Powiadamiania Ratunkowego, operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują również zgłoszenia z terenu Polski, których w ubiegłym roku było 37 134. Natomiast pozostałe ośrodki w kraju przyjęły z naszego województwa 20 455 zgłoszeń.

Aktualnie na terenie kraju system powiadamiania ratunkowego obsługuje również numery resortowe 997 i 998.  

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama