Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Koniec zerowego VAT-u na żywność: Ceny w górę od kwietnia

Podziel się
Oceń

Ministerstwo Finansów poinformowało o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że po 31 marca br. możemy spodziewać się wzrostu cen owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów zbożowych.
Koniec zerowego VAT-u na żywność: Ceny w górę od kwietnia

Źródło: pixabay

Resort tłumaczy decyzję "najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych". Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku, co jest najniższym tempem wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (najniżej od września 2021 r.).

Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (rok do roku) jak i tempo wzrostu cen żywności (rok do roku) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.

Powrót do 5% VAT-u

Od 1 kwietnia br. VAT na podstawowe produkty spożywcze prawdopodobnie wróci do poziomu 5%. Obniżona stawka 0% obowiązywała od 1 lutego 2022 roku i została wprowadzona w odpowiedzi na wysoką inflację.

Niestety, likwidacja zerowego VAT-u oznacza, że ceny żywności w sklepach prawdopodobnie wzrosną. Dokładny wzrost cen będzie zależał od wielu czynników, m.in. od marży sklepów i hurtowni.

Rząd tłumaczy, że decyzja o nieprzedłużaniu zerowego VAT-u jest podyktowana poprawą sytuacji makroekonomicznej. Z drugiej strony, eksperci ostrzegają, że wzrost cen żywności może negatywnie odbić się na budżetach domowych, szczególnie tych najuboższych.

Pozostaje pytanie, czy rząd znajdzie inne sposoby na wsparcie konsumentów w obliczu rosnących kosztów życia.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Kierowca ambulansu się popisał ... Bez komentarzaData dodania komentarza: 15.07.2024, 22:12Źródło komentarza: Zderzenie bmw i dacii na S19 w Jasionce. W wypadku ucierpiały dzieci! [WIDEO]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Passat i wszystko jasne !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:50Źródło komentarza: Koszmarny wypadek na Podkarpaciu! Podczas dachowania dwie osoby wypadły z pojazdu. Niestety nie żyjąAutor komentarza: MieszczuchTreść komentarza: Tak to jest jak do miasta przyjeżdża wieś !Data dodania komentarza: 15.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: No wszystko wiadomo. Dwa orły 22,26 lat. Jeden z nich musiał zapier..... brak wyobrażniData dodania komentarza: 15.07.2024, 10:45Źródło komentarza: Dwie osoby ranne w wypadku na ulicy Hetmańskiej w RzeszowieAutor komentarza: StalowyTreść komentarza: Prawda i tylko prawda nas wyzwoli! Ukraińcy precz z Polski!Data dodania komentarza: 13.07.2024, 17:12Źródło komentarza: W Stalowej Woli pokażą inscenizację Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie budzi kontrowersjeAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznychData dodania komentarza: 12.07.2024, 10:57Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama