Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Koniec zerowego VAT-u na żywność: Ceny w górę od kwietnia

Podziel się
Oceń

Ministerstwo Finansów poinformowało o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że po 31 marca br. możemy spodziewać się wzrostu cen owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów zbożowych.
Koniec zerowego VAT-u na żywność: Ceny w górę od kwietnia

Źródło: pixabay

Resort tłumaczy decyzję "najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych". Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku, co jest najniższym tempem wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu br. (najniżej od września 2021 r.).

Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (rok do roku) jak i tempo wzrostu cen żywności (rok do roku) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.

Powrót do 5% VAT-u

Od 1 kwietnia br. VAT na podstawowe produkty spożywcze prawdopodobnie wróci do poziomu 5%. Obniżona stawka 0% obowiązywała od 1 lutego 2022 roku i została wprowadzona w odpowiedzi na wysoką inflację.

Niestety, likwidacja zerowego VAT-u oznacza, że ceny żywności w sklepach prawdopodobnie wzrosną. Dokładny wzrost cen będzie zależał od wielu czynników, m.in. od marży sklepów i hurtowni.

Rząd tłumaczy, że decyzja o nieprzedłużaniu zerowego VAT-u jest podyktowana poprawą sytuacji makroekonomicznej. Z drugiej strony, eksperci ostrzegają, że wzrost cen żywności może negatywnie odbić się na budżetach domowych, szczególnie tych najuboższych.

Pozostaje pytanie, czy rząd znajdzie inne sposoby na wsparcie konsumentów w obliczu rosnących kosztów życia.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama