Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Sześciu kandydatów do boju o fotel prezydenta Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Wybory samorządowe coraz bliżej, a Rzeszów szykuje się na gorącą kampanię prezydencką. W czwartek (14 marca) o godzinie 16:00 minął termin rejestracji kandydatów. Na linii startu stanęło sześciu kandydatów gotowych do walki o najwyższy urząd w mieście.
Sześciu kandydatów do boju o fotel prezydenta Rzeszowa

Źródło: archiwum Halo Rzeszów

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie pozytywnie zweryfikowała dokumenty komitetów, które wystawiły swoich kandydatów. Jednym z warunków było to, że każdy z komitetów musiał zarejestrować również listy kandydatów do Rady Miasta Rzeszowa (co najmniej połowa okręgów – czyli z dwóch).

Ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek ma 47 lat i z wykształcenia jest socjologiem. Stolicą Podkarpacia rządzi od czerwca 2021 roku, kiedy to wygrał w pierwszej turze przedterminowe wybory z ponad 56 procentami głosów poparcia. Wówczas było 4 kandydatów. Teraz ma spore poparcie: Nowa Lewica, Platforma Obywatelska, Polska 2050 oraz stowarzyszenie „TAK! Dla Polski” i organizacje pozarządowe stawiają na jego doświadczenie i wizję rozwoju Rzeszowa. Reprezentuje on Komitet Wyborczy Wyborców Rozwój Rzeszowa.

Prawo i Sprawiedliwość wystawia 56-letniego Waldemara Szumnego, doświadczonego radnego (obecnie szósta kadencja), wiceprzewodniczącego rady i matematyka. Aktualnie pracuje w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zapowiedział, że chce „przywrócić miastu dynamikę rozwoju” oraz wprowadzić rozwiązania ułatwiające mieszkańcom codzienne życie. Podkreślił, że chce wykorzystać zdobyte wiedzę i doświadczenie oraz potencjał różnych grup mieszkańców, w tym młodzieży, studentów i seniorów.

Dr Jacek Strojny, ekonomista, profesor Politechniki Rzeszowskiej. 47-letni kandydat znany jest z bezkompromisowej walki z nieuczciwymi praktykami deweloperskimi. Ma to być jeden z jego głównych priorytetów, jako Prezydenta Miasta, obok wsparcia rzeszowskich firm na ukraińskim rynku, rozwoju start-upów i nowoczesnych technologii, reformy transportu zbiorowego i inwestycji drogowych. Chce także budować społeczeństwo obywatelskie, m.in. poprzez wprowadzenie budżetów osiedlowych i aktywizację rad osiedli w procesach decyzyjnych. Jest kandydatem stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.

31-letnia Karolina Pikuła jest kandydatką Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Działaczka oraz dziennikarka z zawodu jest przewodniczącą rzeszowskich struktur Korony Polskiej. Działaczka Polskiego Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie i Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, dyrektor regionalna Fundacji Rolnik Handluje. Od lat związana z Konfederacją.

Mieszkający w Świlczy Janusz Niemier ma 48 lat. Z wykształcenia magister wychowania fizycznego oraz doktor nauk humanistycznych z zakresu socjologii. Przedsiębiorca, który pracował w Straży Granicznej, jest także doświadczonym pilotem śmigłowca i licencjonowanym pilotem samolotów, koordynator misji Frontex. Jest członkiem partii Polska Jest Jedna. Startuje z komitetu Ruchu Obrony Polski. W spocie wyborczym mówił o bezpieczeństwie, które ma być fundamentem dalszego rozwoju Rzeszowa.

Adam Dziedzic, poseł Trzeciej Drogi i od 2021 roku szef PSL na Podkarpaciu. 55-letni kandydat był radnym powiatu rzeszowskiego (2010-2014) oraz pełnił funkcję wójta gminy Świlcza (2014–2023). Jego koncepcja rozwoju Rzeszowa, ma uwzględniać potrzeby wszystkich środowisk, a na zaproponowanych rozwiązaniach mają skorzystać również okoliczne gminy. Wystawia go komitet PSL-Trzecia Droga.

Mimo swoich zapowiedzi ze startu wycofał się Jacek Ćwięka, były działacz Konfederacji. Prokuratura zarzuca mu groźby wysadzenia w powietrze budynku Sejmu. Polityk nie zarejestrował list kandydatów do Rady Miasta.

7 kwietnia – czas na decyzję!

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Mówi się, że na tę chwilę faworytem jest Konrad Fijołek. Jednak śmiało można powiedzieć, że walka będzie zacięta. Zwycięzcę, który poprowadzi miasto przez kolejne lata, poznamy już za ok. miesiąc.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama