Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Dworzec PKS w Rzeszowie wpisany na listę dziedzictwa UNESCO!

Podziel się
Oceń

Sensacyjne doniesienia z Paryża! Podczas nadzwyczajnej sesji Międzyrządowego Komitetu Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego jednogłośnie zadecydowano o wpisaniu rzeszowskiego dworca PKS na listę światowego dziedzictwa UNESCO!
Dworzec PKS w Rzeszowie wpisany na listę dziedzictwa UNESCO!

Autor: Joanna Wróbel/Halo Rzeszów

Jak mówi osoba z kręgów zbliżonych do Komitetu, na jego członkach silne wrażenie wywarła wiadomość o istnieniu tak unikatowego dzieła architektury z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  - To całkowicie niespotykane zgrupowanie wielkiej liczby elementów właściwych dla epoki, które przetrwały do naszych czasów w postaci niemal niezmienionej" - mówi nasz rozmówca. Należy ono zatem do miejsc, które według konwencji UNESCO o światowym dziedzictwie mają wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia historii, sztuki lub nauki.

 - Była to inicjatywa członków Komitetu dotycząca tylko jednego obiektu architektonicznego - tłumaczy informator i dodaje, że informację o istnieniu wyjątkowego obszaru w postaci dworca PKS mógł przekazać lokalny patriota z Rzeszowa lub okolic. Do wniosku dołączono zapewne wiele zdjęć, ilustrujących elementy dworca z najdrobniejszymi szczegółami, gdyż inaczej - jak wyjaśnia nasze źródło - mógłby w ogóle nie zostać potraktowany poważnie.

Nadzwyczajne sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa nie są rzadkością, ale tę akurat zwołano w iście ekspresowym tempie, aby jak najszybciej otoczyć całość zabytkowej substancji (choć formalnie zabytkiem niebędącej) ścisłą ochroną i nadzorem. 

Władze miasta wydają się być zupełnie zaskoczone tą sytuacją, podobnie jak właściciele dworca. Niewątpliwie wpis na prestiżową ogólnoświatową listę pociągnie za sobą konsekwencje w postaci współdziałania ratusza i włodarzy w kierunku maksymalnej ochrony naszej nowej atrakcji.

 - To wyjątkowa sytuacja, gdy wielka atrakcja turystyczna pojawia się już na etapie wychodzenia z autobusu, gdyż jest nią dworzec, na który turysta przybywa! - powiedziała nam spotkana w okolicach ul. Grottgera osoba (pragnie zachować anonimowość), którą zapytaliśmy, co sądzi o rozstrzygnięciu oenzetowskiej agendy. 

Co równie zaskakujące, decyzja Komitetu Światowego Dziedzictwa zjednoczyła dwa środowiska, które wydawały się nie do pogodzenia - skrytykowali ją bowiem zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy dalszego istnienia słynnego rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego. 

Ci pierwsi uważają, że ze wszystkich dzieł architektury powojennej to ten pomnik jako pierwszy powinien zostać wpisany do jakiegokolwiek rejestru. Chodzi im jednak o rejestr zabytków. Natomiast zdaniem tych drugich wpisywanie "postkomunistycznych reliktów" na jakiekolwiek listy w ogóle nie powinno mieć miejsca.

AKTUALIZACJA. Oczywiście powyższy artykuł był prima aprilisowym żartem. Jednak widać światełko w tunelu do przebudowy tego miejsca. 


Napisz komentarz
Komentarze
aaa 01.04.2024 11:04
Dobry żart 1 kwietnia :) Taki gniot na liście UNESCO xD

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PielęgniarkiTreść komentarza: Niech wreszcie ktoś sprawdzi dlaczego Pan Profesor G. odszedł z Szopena. Dlaczego przez 3 lata plus nie miał pracy q żadnym szpitalu. Pani Wojewodo ludzie połączcie wreszcie kropkiData dodania komentarza: 09.05.2024, 06:22Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: LekarzTreść komentarza: Jestem zdumiony i rozczarowany, że Pan Dyrektor Profesor Krzysztof Gutkowski jest niedostępny zasłaniając się delegacją. To Profesor Belwederski, który zawsze "chowa głowę w piasek" i posługuje się innymi ludźmi. Próbuje "naprawiać" inne szpitale i oddziały, wydzwaniając pokątnie do lekarzy próbuje nastawiać kolegów przeciw kolegom. Panie Krzysztofie zachowaj się jak dorosły mężczyzna przyjmij odpowiedzialność za jednostkę którą kierujesz. Jacek Kotula tutaj nie pomożeData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:26Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: cosiekTreść komentarza: Coś tu się nie zgadza. Pan Zbigniew Ludwik Widomski nie jest już kilka miesięcy dyrektorem szpitala i z pewnością nie odpowie Rzecznikowi Praw Pacjenta ani nie udostępni dokumentacji. Albo redakcja albo rzecznik wprowadza ludzi w błąd.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:41Źródło komentarza: Rzecznik Praw Pacjenta z kontrolą w szpitalu MSWiA w RzeszowieAutor komentarza: RyśkaTreść komentarza: Ktoś pytał czemu nie działa SOR? Bo po covid-zie się rozleciały posadzki i trzeba było wszystko kuć i robić podłogi od nowa na wszystkich poziomach i wszyscy o tym wiedzą! Tak wszyscy! Sama widziałam. Ktoś o tym pisał, chyba fuszerka stulecia się artykuł nazywał. Tyle milionów! Znajoma co tam pracuje mówiła, że dwóch kierowników co nadzorowało budowę pracuje do tej pory i nie ma winnego.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:27Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: MWATreść komentarza: Po co kobieta idzie do lekarza, skoro sama wie lepiej co jej jest :DData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:05Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: adamTreść komentarza: Ja nie rozumiem po co piszesz takie bzdury!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:28Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiA
Reklama
Reklama
Reklama