Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Dworzec PKS w Rzeszowie do przebudowy. Rada Miasta daje zielone światło

Podziel się
Oceń

Rada Miasta Rzeszowa podjęła kluczową decyzję, która otwiera drogę do przemian w infrastrukturze komunikacyjnej tego dynamicznie rozwijającego się miasta. Jednogłośnie, 26 marca, podjęto uchwałę zmieniającą plan zagospodarowania dla dworca autobusowego przy ul. Grottgera oraz terenów przyległych. To z kolei otwiera możliwość realizacji ambitnej inwestycji przez spółkę PKS Rzeszów.
Dworzec PKS w Rzeszowie do przebudowy. Rada Miasta daje zielone światło
Wizualizacja dworca PKS w Rzeszowie.

Autor: Proj. MWM Architekci

Wczorajszy artykuł, o wpisaniu dworca PKS w Rzeszowie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, był oczywiście prima aprilisowym żartem. Niemniej jednak wszyscy oczekujemy szybkich zmian w wizerunku tego miejsca. 

Przypomnijmy, że PKS Rzeszów od dłuższego czasu planuje budowę nowego dworca w miejscu istniejącego obiektu przy ul. Grottgera. Nowy budynek ma być wielofunkcyjny, oferujący nie tylko usługi przewozowe, ale również handel, biura oraz mieszkania. Partnerstwo spółki z amerykańskim funduszem inwestycyjnym dodatkowo podkreśla skalę i znaczenie planowanej inwestycji.

Jednakże, procedura zmiany planu zagospodarowania nie była pozbawiona trudności. Początkowe błędy w projekcie oraz zastrzeżenia wobec braku ustaleń z konserwatorem zabytków spowodowały opóźnienia i konieczność powtórzenia kilkumiesięcznej procedury planistycznej. Dopiero w styczniu 2024 roku poprawiona wersja planu została wyłożona do publicznego wglądu, a marcowe posiedzenie Rady Miasta przyniosło jej ostateczne zatwierdzenie.

Reakcja na tę decyzję była jednomyślna - wszyscy obecni radni poparli uchwałę, co świadczy o ogromnym znaczeniu i poparciu społecznym dla planowanej inwestycji. Piotr Klimczak, prezes PKS Rzeszów, wyraził radość z postępujących prac i oczekuje na opublikowanie uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, aby rozpocząć kolejne etapy realizacji projektu.

Następnym krokiem będzie ogłoszenie otwartego przetargu na opracowanie koncepcji nowego dworca. Warto zauważyć, że istniejąca koncepcja wykonana przez pracownię MWM Architekci z 2021 roku będzie miała szansę na udział w przetargu, jednakże będzie musiała zostać dostosowana do nowych wymagań planu zagospodarowania. Zwycięska pracownia będzie zaproszona do stworzenia projektu wykonawczego, a następnie przetarg na budowę dworca rozpocznie kolejny etap realizacji planów.

Zobacz również:

Budowa nowego dworca autobusowego w Rzeszowie ma znaczący wpływ na rozwój miasta. Szacuje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie około 300 mln złotych, jednakże perspektywa długoterminowych korzyści dla mieszkańców i lokalnej społeczności jest ogromna. Dodatkowo, plany przekształcenia zabytkowych magazynów kolejowych na zapleczu obecnego dworca w nowe funkcje świadczą o dbałości o dziedzictwo kulturowe miasta.

Podsumowując, nowy dworzec autobusowy w Rzeszowie nie tylko ułatwi komunikację i mobilność mieszkańców, ale także stanie się ważnym elementem rozwoju miasta, przyciągając inwestycje i podnosząc jego atrakcyjność. Pomimo trudności, droga do realizacji tego ambitnego projektu jest już otwarta, a miasto patrzy w przyszłość z optymizmem i nadzieją na pozytywne zmiany.


Napisz komentarz

Komentarze

em 03.04.2024 12:15
nie podoba mi się ta wizualizacja - jest po pierwsze niezgodna z tym, jak okolica wygląda aktualnie, poza tym nie potrzeba kolejnego gigantycznego budynku w okolicy, tym bardziej w miejscu dworca. gdzie te autobusy będą zajeżdżać? na parter budynku? zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby zbudowanie czegoś może trochę większego niz obecny budynek PKS, może piętrowy, żeby kilka lokali się zmieściło, a większe skupienie się na tym najważniejszym aspekcie tego miejsca, czyli komunikacji autobusowej: ładny plac manewrowy, nowe stanowiska odjazdów, nowoczesny system informacji pasażerskiej - tego potrzebuje to miejsce!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama