Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Dworzec PKS w Rzeszowie do przebudowy. Rada Miasta daje zielone światło

Podziel się
Oceń

Rada Miasta Rzeszowa podjęła kluczową decyzję, która otwiera drogę do przemian w infrastrukturze komunikacyjnej tego dynamicznie rozwijającego się miasta. Jednogłośnie, 26 marca, podjęto uchwałę zmieniającą plan zagospodarowania dla dworca autobusowego przy ul. Grottgera oraz terenów przyległych. To z kolei otwiera możliwość realizacji ambitnej inwestycji przez spółkę PKS Rzeszów.
Dworzec PKS w Rzeszowie do przebudowy. Rada Miasta daje zielone światło
Wizualizacja dworca PKS w Rzeszowie.

Autor: Proj. MWM Architekci

Wczorajszy artykuł, o wpisaniu dworca PKS w Rzeszowie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, był oczywiście prima aprilisowym żartem. Niemniej jednak wszyscy oczekujemy szybkich zmian w wizerunku tego miejsca. 

Przypomnijmy, że PKS Rzeszów od dłuższego czasu planuje budowę nowego dworca w miejscu istniejącego obiektu przy ul. Grottgera. Nowy budynek ma być wielofunkcyjny, oferujący nie tylko usługi przewozowe, ale również handel, biura oraz mieszkania. Partnerstwo spółki z amerykańskim funduszem inwestycyjnym dodatkowo podkreśla skalę i znaczenie planowanej inwestycji.

Jednakże, procedura zmiany planu zagospodarowania nie była pozbawiona trudności. Początkowe błędy w projekcie oraz zastrzeżenia wobec braku ustaleń z konserwatorem zabytków spowodowały opóźnienia i konieczność powtórzenia kilkumiesięcznej procedury planistycznej. Dopiero w styczniu 2024 roku poprawiona wersja planu została wyłożona do publicznego wglądu, a marcowe posiedzenie Rady Miasta przyniosło jej ostateczne zatwierdzenie.

Reakcja na tę decyzję była jednomyślna - wszyscy obecni radni poparli uchwałę, co świadczy o ogromnym znaczeniu i poparciu społecznym dla planowanej inwestycji. Piotr Klimczak, prezes PKS Rzeszów, wyraził radość z postępujących prac i oczekuje na opublikowanie uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, aby rozpocząć kolejne etapy realizacji projektu.

Następnym krokiem będzie ogłoszenie otwartego przetargu na opracowanie koncepcji nowego dworca. Warto zauważyć, że istniejąca koncepcja wykonana przez pracownię MWM Architekci z 2021 roku będzie miała szansę na udział w przetargu, jednakże będzie musiała zostać dostosowana do nowych wymagań planu zagospodarowania. Zwycięska pracownia będzie zaproszona do stworzenia projektu wykonawczego, a następnie przetarg na budowę dworca rozpocznie kolejny etap realizacji planów.

Zobacz również:

Budowa nowego dworca autobusowego w Rzeszowie ma znaczący wpływ na rozwój miasta. Szacuje się, że całkowity koszt inwestycji wyniesie około 300 mln złotych, jednakże perspektywa długoterminowych korzyści dla mieszkańców i lokalnej społeczności jest ogromna. Dodatkowo, plany przekształcenia zabytkowych magazynów kolejowych na zapleczu obecnego dworca w nowe funkcje świadczą o dbałości o dziedzictwo kulturowe miasta.

Podsumowując, nowy dworzec autobusowy w Rzeszowie nie tylko ułatwi komunikację i mobilność mieszkańców, ale także stanie się ważnym elementem rozwoju miasta, przyciągając inwestycje i podnosząc jego atrakcyjność. Pomimo trudności, droga do realizacji tego ambitnego projektu jest już otwarta, a miasto patrzy w przyszłość z optymizmem i nadzieją na pozytywne zmiany.


Napisz komentarz
Komentarze
em 03.04.2024 12:15
nie podoba mi się ta wizualizacja - jest po pierwsze niezgodna z tym, jak okolica wygląda aktualnie, poza tym nie potrzeba kolejnego gigantycznego budynku w okolicy, tym bardziej w miejscu dworca. gdzie te autobusy będą zajeżdżać? na parter budynku? zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby zbudowanie czegoś może trochę większego niz obecny budynek PKS, może piętrowy, żeby kilka lokali się zmieściło, a większe skupienie się na tym najważniejszym aspekcie tego miejsca, czyli komunikacji autobusowej: ładny plac manewrowy, nowe stanowiska odjazdów, nowoczesny system informacji pasażerskiej - tego potrzebuje to miejsce!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama