Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został Rektorem UR

Podziel się
Oceń

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego na kadencję 2024-2028.
Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został Rektorem UR

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

We wtorek (16.04.) o godz. 10. w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyło się zebranie wyborcze. Decyzją większości elektorów uprawnionych do głosowania, nowym Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego został prof. dr hab. n. med. Adam Reich, z którym redakcja Halo Rzeszów miała możliwość porozmawiać. Cały wywiad przeczytasz w artykule: Czy lekarz może być dobrym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego? Wywiad z prof. dr hab. Adamem Reichem.

Jak mówił, chwilę po decyzji zespołu elektorów, nowy rektor Uniwersytetu Rzeszowskie chce postawić na jeszcze lepszą efektywność nauczania, ukierunkowaną na rozwój wszystkich dyscyplin nauczania oferowanej przez uczelnię. - Jednym z takich głównych postulatów mojego programu jest powrót do struktury wydziałowej, czyli powrotu do troszeczkę mniejszych jednostek, które będą miały większą autonomię, tak żeby pracownicy różnych kierunków mieli poczucie, że decydują o tym, jak ich dyscyplina naukowa się rozwija, jakim kierunku idzie program nauczania w tej dyscyplinie. Oczywiście rektor tutaj jest po to, żeby wspomóc, żeby nadać pewien ton - zapowiedział Adam Reich. 

- Chcę postawić na współpracę między różnymi dyscyplinami, a nie na wspieraniu jednej czy drugiej dyscypliny. Absolutnie nie. Tutaj w trakcie kampanii wyborczej deklarowałem i nadal deklaruję chęć wspierania wszystkich kierunków, zarówno kierunków medycznych, przyrodniczych, nauk ścisłych, rolniczych, ale również nauk humanistycznych czy społecznych, jak i artystycznych. Nawet chcę je wzmocnić. Więc absolutnie nie będzie tak, że będą jakieś jedne kierunki preferowane ponad inne - dodał. 

Nowy rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zapowiedział także raport otwarcia uczelni, oraz raport finansowy, żeby móc znaleźć środki na podwyżki dla pracowników naukowych. Oprócz tego kluczową sprawą dla Adama Reicha jest budowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w podrzeszowskiej Świlczy. 

- Nowoczesny szpital świadczący najwyższą jakość usług medycznych jest nam niezbędny. Nie może być tak, że pacjenci z Podkarpacia muszą tułać się po kilkaset kilometrów, żeby taką pomoc uzyskać - zauważył, dodając, że dodatkową korzyścią dla celu tej inwestycji jest sytuacja geopolityczna na świecie, zwłaszcza wojna w Ukrainie. 

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich jest kierownikiem kliniki dermatologii w USK na Szopena w Rzeszowie. Pytany o to, czy zrezygnuje z tego stanowiska, mówił naszemu dziennikarzowi, że najpierw musi porozmawiać w tym temacie ze swoimi współpracownikami. 

Reich wygrał z prof. drem hab. Pawłem Gratą, prorektorem Kolegium Nauk Humanistycznych UR i historykiem specjalizującym się w historii gospodarczej.

Nowy Rektor swoją kadencję rozpocznie 1 września 2024 r. Uroczyste przekazanie władzy nastąpi na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu nowej kadencji.

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama