Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Bon energetyczny. Czy osłodzi gorycz wyższych rachunków?

Podziel się
Oceń

Już wszystko jasne. Ceny prądu, gazu i ciepła zostaną od 1 lipca odmrożone. Resort klimatu chce co prawda ograniczyć skokowy wzrost opłat dla gospodarstw domowych i proponuje nowe rozwiązania, między innymi bon energetyczny. Tylko czy to wystarczy, by pokryć wyższe rachunki? Sprawdzamy.
Bon energetyczny. Czy osłodzi gorycz wyższych rachunków?

Autor: pixabay

Resort klimatu przedstawił szczegóły bonu energetycznego. Z nowej pomocy finansowej może skorzystać w tym roku 3,5 mln gospodarstw domowych z niewysokimi dochodami. Jest ona wprowadzona po to, by osłodzić gorycz wyższych rachunków. Bon przysługiwać będzie, jeśli dochód na osobę nie przekracza 1 tys. 700 zł w gospodarstwie kilkuosobowym i 2 tys. 500 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Jeśli próg ten zostanie przekroczony, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, czyli bon zostanie pomniejszony.

Ile będzie można dostać?

Oto ile wyniosą maksymalne stawki bonu:

  • Gdy gospodarstwo składa się z 1 osoby – bon wyniesie 300 zł (600 zł przy ogrzewaniu elektrycznym)
  • Gdy gospodarstwo składa się z 2-3 osób – bon wyniesie 400 zł (800 zł)
  • Gdy gospodarstwo składa się z 4-5 osób – bon wyniesie 500 zł (1000 zł)
  • Gdy składa się z 6 lub więcej osób – bon wyniesie 600 zł (1200 zł).

Ceny prądu: Bon zniweluje podwyżki?

Dziś jest tak: maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie może przekroczyć 0,41 zł za kWh netto (doliczając VAT i dystrybucję) cena wynosi 0,90 zł brutto za kWh) w określonych limitach zużycia. Limity te od 1 stycznia do 30 czerwca wynoszą:

  • 1500 kWh dla większości gospodarstw domowych,
  • 1800 kWh dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
  • 2000 kWh dla gospodarstw domowych rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

Jeżeli gospodarstwo domowe przekroczy ten limit, wówczas opłata za prąd wynosi maksymalnie 0,69 zł za kWh (ok. 1,20 zł razem z VAT i opłatami za dystrybucję).

Jak będzie?

Limity zużycia znikną, wprowadzona zostanie nowa cena maksymalna prądu, która bez względu na wysokość zużycia nie będzie mogła przekroczyć 0,50 zł za kWh. To jednak cena netto. Jak wskazuje Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl, do tego trzeba doliczyć jeszcze VAT i wyższe koszty dystrybucji, co sprawi, że 1 kWh będzie kosztować 1,23 zł. Wzrost spory, jak wzrosną rachunki?

- W praktyce oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe, zużywające 2000 kWh energii elektrycznej rocznie i korzystające z taryfy całodobowej (G11), zamiast aktualnych 0,90 zł za kWh brutto (z dystrybucją), płacić będzie 1,23 zł za kWh brutto. Wzrost cen wyniesie zatem 36 proc., ale – w przypadku odbiorców wrażliwych – będzie rekompensowany przez bon energetyczny – wskazuje w rozmowie z Faktem Bartłomiej Derski. – W efekcie całkowity koszt dla dwuosobowego gospodarstwa emerytów, zużywającego owe 2000 kWh, nawet… spadnie. Wzrost opłat za energię wyniesie bowiem 300 zł, a przysługująca rekompensata (pod warunkiem spełniania progu dochodowego) wyniesie 400 zł – podkreśla ekspert.

Ceny gazu: Rachunki mogą być niższe

Obecnie ceny gazu ziemnego są zamrożone na poziomie 0,20 zł za kWh. Cena maksymalna zostanie zlikwidowana, a taryfy zostaną zmienione, jednak rachunki nie powinny wzrosnąć. - Obecna sytuacja rynkowa nie wymaga bowiem tak szerokiej ochrony odbiorców jak w latach ubiegłych. Celem projektowanych zmian jest zapewnienie do 31 grudnia 2024 r. dostaw paliw gazowych dla odbiorców objętych ochroną taryfową na stabilnym, akceptowalnym poziomie cenowym – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Urząd Regulacji Energetyki kilka tygodni temu zatwierdził nową taryfę na gaz, która jest... niższa od obecnej ceny maksymalnej.

I to ceny dla odbiorców były mrożone, tak by zapobiec drastycznym podwyżkom opłat za ogrzewanie sieciowe. "Zaproponowane w projekcie ustawy regulacje przewidują, że w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. stawki opłat za ciepło będą stopniowo rosły, jednak pozostaną na akceptowalnym poziomie.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Oczywiście na kościół pieniądze są a na remont schodów na osiedlu piastów które zamknięte już od września to nie ma.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 10:14Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: mógł się pomodlić, podobno pomagaData dodania komentarza: 21.05.2024, 18:45Źródło komentarza: Dramat na Podkarpaciu! Mężczyzna oblał się benzyną i podpaliłAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Cała Kozodrza jest z niego dumnaData dodania komentarza: 21.05.2024, 18:44Źródło komentarza: W mieszkaniu ks. Dominika R. znaleziono szokujące dowody!
Reklama
Reklama
Reklama