Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?

Podziel się
Oceń

Ukraiński rząd ogłosił, że mężczyźni w wieku poborowym, czyli w wieku od 18 do 60 lat, będą mogli wyrabiać paszporty wyłącznie na terytorium Ukrainy. Decyzja ta wywołała falę oburzenia wśród Ukraińców mieszkających za granicą.
Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?

Źródło: Shutterstock

Rząd ukraiński wprowadził nowe ograniczenia dla mężczyzn w wieku poborowym, którzy chcą wyjechać z kraju lub przebywają za granicą. Według nowych przepisów, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie kraju.

Dotychczas można było wyrobić paszport w konsulacie ukraińskim za granicą. Jednakże, według doniesień medialnych, konsulaty wstrzymały już świadczenie tych usług dla mężczyzn w wieku poborowym. 

Nowe zasady wyrobienia paszportu

Aby uzyskać paszport obywatela Ukrainy uprawniający do wyjazdów zagranicznych, mężczyźni w wieku poborowym muszą złożyć wniosek w jednostce terytorialnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Ukrainie. Paszporty nie będą wysyłane do oddziałów konsularnych za granicą.

Nowe przepisy nie dotyczą mężczyzn, którym zezwolono na wyjazd z Ukrainy w czasie stanu wojennego, w tym osób niepełnosprawnych.

Wprowadzenie nowych przepisów jest odpowiedzią na krytykę ze strony ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, który zarzucił mężczyznom w wieku poborowym przebywającym za granicą unikanie udziału w wojnie z Rosją. Szacuje się, że nawet 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy od początku wojny. Część z nich znalazła stabilne zatrudnienie w całej Europie. 

Reakcja na krytykę

Kułeba ogłosił w poniedziałek zawieszenie do 18 maja świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym. Zapowiedział też, że po tym terminie proces przyjmowania wniosków o usługi konsularne będzie kontynuowany "z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy".

Nowe przepisy dotyczące paszportów wiążą się z wejściem w życie 18 maja nowej ustawy mobilizacyjnej na Ukrainie. Ustawa ta wprowadza szereg zmian w systemie rekrutacji do wojska, m.in. rozszerza uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Wprowadzenie nowych ograniczeń wzbudziło mieszane reakcje. Niektórzy uważają, że jest to słuszny krok, który pomoże wzmocnić ukraińską armię w czasie wojny. Inni krytykują te przepisy, twierdząc, że utrudniają one obywatelom Ukrainy wyjazd z kraju i znalezienie schronienia przed wojną.

Należy zauważyć, że sytuacja jest dynamiczna i przepisy mogą ulec zmianie. Zaleca się śledzenie na bieżąco oficjalnych komunikatów władz ukraińskich.


Napisz komentarz
Komentarze
Szaman 26.05.2024 11:17
Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama