Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?

Podziel się
Oceń

Ukraiński rząd ogłosił, że mężczyźni w wieku poborowym, czyli w wieku od 18 do 60 lat, będą mogli wyrabiać paszporty wyłącznie na terytorium Ukrainy. Decyzja ta wywołała falę oburzenia wśród Ukraińców mieszkających za granicą.
Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?

Źródło: Shutterstock

Rząd ukraiński wprowadził nowe ograniczenia dla mężczyzn w wieku poborowym, którzy chcą wyjechać z kraju lub przebywają za granicą. Według nowych przepisów, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie kraju.

Dotychczas można było wyrobić paszport w konsulacie ukraińskim za granicą. Jednakże, według doniesień medialnych, konsulaty wstrzymały już świadczenie tych usług dla mężczyzn w wieku poborowym. 

Nowe zasady wyrobienia paszportu

Aby uzyskać paszport obywatela Ukrainy uprawniający do wyjazdów zagranicznych, mężczyźni w wieku poborowym muszą złożyć wniosek w jednostce terytorialnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Ukrainie. Paszporty nie będą wysyłane do oddziałów konsularnych za granicą.

Nowe przepisy nie dotyczą mężczyzn, którym zezwolono na wyjazd z Ukrainy w czasie stanu wojennego, w tym osób niepełnosprawnych.

Wprowadzenie nowych przepisów jest odpowiedzią na krytykę ze strony ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, który zarzucił mężczyznom w wieku poborowym przebywającym za granicą unikanie udziału w wojnie z Rosją. Szacuje się, że nawet 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy od początku wojny. Część z nich znalazła stabilne zatrudnienie w całej Europie. 

Reakcja na krytykę

Kułeba ogłosił w poniedziałek zawieszenie do 18 maja świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym. Zapowiedział też, że po tym terminie proces przyjmowania wniosków o usługi konsularne będzie kontynuowany "z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy".

Nowe przepisy dotyczące paszportów wiążą się z wejściem w życie 18 maja nowej ustawy mobilizacyjnej na Ukrainie. Ustawa ta wprowadza szereg zmian w systemie rekrutacji do wojska, m.in. rozszerza uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

Wprowadzenie nowych ograniczeń wzbudziło mieszane reakcje. Niektórzy uważają, że jest to słuszny krok, który pomoże wzmocnić ukraińską armię w czasie wojny. Inni krytykują te przepisy, twierdząc, że utrudniają one obywatelom Ukrainy wyjazd z kraju i znalezienie schronienia przed wojną.

Należy zauważyć, że sytuacja jest dynamiczna i przepisy mogą ulec zmianie. Zaleca się śledzenie na bieżąco oficjalnych komunikatów władz ukraińskich.


Napisz komentarz

Komentarze

Szaman 26.05.2024 11:17
Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama