Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

MPWIK Rzeszów: COVID19 w rzeszowskich ściekach

Podziel się
Oceń

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie jest jedną z czterech firm wodociągowych w Polsce badających systematycznie zawartość w ściekach komunalnych obecności RNA wirusa SARS-CoV-2. Pod koniec roku 2023 stwierdzono w rzeszowskich ściekach znaczny wzrost obecności wirusa Covid 19 w stosunku do poprzednich miesięcy.
  • Źródło: MPWIK Rzeszów
MPWIK Rzeszów: COVID19 w rzeszowskich ściekach

Źródło: MPWIK Rzeszów

Badanie zawartości wirusa SARS-COV 2 w ściekach prowadzone są w Rzeszowie, Olsztynie, Gdańsku i w Warszawie. Odbywają się pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia, a w Polsce prowadzone są wspólnie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Państwowy Instytut Badawczy i okręgowe stacje Sanepidu oraz firmy wodociągowe.

– Nam współpracę pod kątem badań mikrobiologicznych zaproponowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Nasze laboratorium posiada 93 oznaczenia akredytowane dotyczące badań wody i ścieków – mówi Bożena Mach, kierowniczka Laboratorium Centralnego MPWiK w Rzeszowie.

Pierwotnie badania zawartości COVID w ściekach planowano prowadzić do grudnia 2023 roku. Podobnie było w przypadku innych badań, w których uczestniczy także MPWiK Rzeszów – chodzi o badania zawartości wirusa polio w ściekach. Ostatecznie badania COVID przedłużono do lipca 2024, a polio do grudnia 2025 roku.

Badania zawartości wirusa polio oprócz Rzeszowa prowadzone są jeszcze w sześciu ośrodkach na ścianie wschodniej Polski.

Największe wzrosty obecności w ściekach wirusa SARS-COV 2 w Rzeszowie stwierdzono pod koniec października oraz od połowy listopada do początku grudnia 2023 roku.

– Próbki do badania zawartości COVID pobieramy w trzech punktach. To studzienka przy ulicy Leszka Czarnego w okolicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, drugi punkt poboru w przepompowni ścieków przy ulicy Jana Styki, a trzeci punkt to oczyszczalnia ścieków MPWiK przy ulicy Ciepłowniczej. W przypadku polio udostępniamy do badania tzw. ścieki surowe. Co dwa tygodnie pobrane próbki kurier odwozi do laboratorium PZH w Warszawie.  – wyjaśnia Bożena Mach.

Zawartość w rzeszowskich ściekach wirusa SARS-COV2 w październiku (pomiar z 4 października 2023) w stosunku do 20 września wzrosła blisko czterokrotnie. Pomiar z 11 października wykazał spadek, by znowu zacząć rosnąć w dniu 18 października i ponownie spadać. Duży wzrost zanotowano w próbkach pobranych w oczyszczalni ścieków MPWiK oraz przepompowni przy ulicy Jana Styki w okresie od 15 listopada do 6 grudnia.

Najwyższy poziom zawartości ilości kopii wirusa w ściekach zanotowano 29 listopada i przekroczył stan w stosunku do 20 września aż 18-krotnie, by do 6 grudnia gwałtownie spaść.

– Wzrosty występują najczęściej w okresach największej liczby zachorowań na grypę. Obecność kopii wirusa SARS-COV2 w ściekach świadczy o nieustannej jego obecności w populacji. Nie jest już tak bardzo aktywny jak podczas pandemii, ale jednak ciągle obecny i nie należy go lekceważyć – podkreśla Natalia Włodyga, zastępca kierownika Laboratorium Centralnego MPWiK w Rzeszowie i uspokaja: – Wirusy w ściekach funkcjonują w tzw. formie szczepionkowej, czyli nie są groźne. Nie grożą zakażeniem, nie są aktywne. Jednak wyniki badań dają nam pogląd na to jak kształtują się zakażenia w grupie użytkowników rzeszowskiej kanalizacji sanitarnej. Jednym z założeń programu badań zawartości wirusów w ściekach jest stworzenie systemu gromadzenia danych o wirusach i ich wariantach. Wyniki badań będą stanowiły jedną z ważniejszych danych do oceny sytuacji epidemiologicznej.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LekarzTreść komentarza: Jestem zdumiony i rozczarowany, że Pan Dyrektor Profesor Krzysztof Gutkowski jest niedostępny zasłaniając się delegacją. To Profesor Belwederski, który zawsze "chowa głowę w piasek" i posługuje się innymi ludźmi. Próbuje "naprawiać" inne szpitale i oddziały, wydzwaniając pokątnie do lekarzy próbuje nastawiać kolegów przeciw kolegom. Panie Krzysztofie zachowaj się jak dorosły mężczyzna przyjmij odpowiedzialność za jednostkę którą kierujesz. Jacek Kotula tutaj nie pomożeData dodania komentarza: 08.05.2024, 21:26Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: cosiekTreść komentarza: Coś tu się nie zgadza. Pan Zbigniew Ludwik Widomski nie jest już kilka miesięcy dyrektorem szpitala i z pewnością nie odpowie Rzecznikowi Praw Pacjenta ani nie udostępni dokumentacji. Albo redakcja albo rzecznik wprowadza ludzi w błąd.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:41Źródło komentarza: Rzecznik Praw Pacjenta z kontrolą w szpitalu MSWiA w RzeszowieAutor komentarza: RyśkaTreść komentarza: Ktoś pytał czemu nie działa SOR? Bo po covid-zie się rozleciały posadzki i trzeba było wszystko kuć i robić podłogi od nowa na wszystkich poziomach i wszyscy o tym wiedzą! Tak wszyscy! Sama widziałam. Ktoś o tym pisał, chyba fuszerka stulecia się artykuł nazywał. Tyle milionów! Znajoma co tam pracuje mówiła, że dwóch kierowników co nadzorowało budowę pracuje do tej pory i nie ma winnego.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:27Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: MWATreść komentarza: Po co kobieta idzie do lekarza, skoro sama wie lepiej co jej jest :DData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:05Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: adamTreść komentarza: Ja nie rozumiem po co piszesz takie bzdury!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:28Źródło komentarza: Błagał o pomoc lekarzy. Zmarł przed szpitalem MSWiAAutor komentarza: KTreść komentarza: Karetki transportowe oznaczone jako P i S mają takie samo wyposażenie jak karetki systemowe, a osoba która podaje, że interesuje się ratownictwem takie rzeczy powinna wiedzieć a nie bzdury wypisywać.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:23Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawę
Reklama
Reklama
Reklama