Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Drakońskie podwyżki gazu! Od lipca rachunki wyższe o 60%!

Podziel się
Oceń

PGNiG rozsyła do swoich klientów informacje o nowych taryfach na gaz, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Taryfy te obejmą również tych odbiorców, którzy do tej pory korzystali z tarcz ochronnych. To oznacza, że rachunki za gaz dla większości z nas znacząco wzrosną - średnio o 50-60%.
Drakońskie podwyżki gazu! Od lipca rachunki wyższe o 60%!

Źródło: pixabay

Rachunki za gaz, począwszy od lipca, znacząco wzrosną, średnio o 50-60 proc., co może stanowić znaczący cios dla budżetów domowych. PGNiG Obrót Detaliczny zapowiedziało zwiększenie cen gazu o około 45 proc., z aktualnych 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto (z 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh netto) dla gazu wysokometanowego grupy E. 

Zwiększą się także ceny gazu zaazotowanego. Dla podgrupy Lw (grupa taryf Z) cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, a dla podgrupy Ls (grupa taryf S) z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh brutto. Oznacza to zatem podwyżkę odpowiednio o 45 proc. i 47 proc. 

W górę pójdą także stawki opłat abonamentowych. W grupie W-1.1 z 4,06 zł miesięcznie do 4,12 zł miesięcznie brutto - czyli o 1,5 proc. Do tego dodać należy również wyższe opłaty dystrybucyjne - opłata zmienna wzrośnie np. o 55 proc., z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto, natomiast opłata stała pójdzie do góry o 59 proc. - z 3,85 zł miesięcznie do 6,13 zł miesięcznie brutto w grupie W-1.1. 

Bon energetyczny ma pomóc najuboższym

Nieuchronność wzrostu cen stara się złagodzić rządowy bon energetyczny, który ma wesprzeć najuboższe gospodarstwa domowe. Zgodnie z zapowiedziami, około 3,5 miliona gospodarstw będzie kwalifikować się do tego wsparcia. Bon będzie przyznawany według określonych kryteriów dochodowych, z maksymalną kwotą wsparcia do 600 zł dla największych rodzin.

WIĘCEJ O BONIE ENERGETYCZNYM PRZECZYTASZ W NASZYM ARTYKULE: Bon energetyczny. Czy osłodzi gorycz wyższych rachunków?

Czy istnieje szansa na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z nowymi taryfami? Analitycy z mBanku sugerują, że tak. Jeśli Urząd Regulacji Energetyki (URE) zdecyduje się na obniżenie taryf, co jest możliwe ze względu na spadające stawki rynkowe, wzrost rachunków może być mniejszy, być może ograniczony do 15-20 proc.

W obliczu tych zmian, ważne jest, aby odbiorcy gazu byli świadomi nowych kosztów i możliwych sposobów wsparcia. Wielu będzie musiało przemyśleć swoje budżety i sposoby ograniczenia zużycia energii, aby uniknąć nadmiernego obciążenia finansowego.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama