Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach

Podziel się
Oceń

Takim żartobliwym określeniem – jak w tytule – nazywam osiedle Staromieście, gdzie mam zaszczyt być przewodniczącym Rady Osiedla. Staromieście jest najstarszą dzielnicą Rzeszowa i do dziś zachował się dawny układ architektoniczny oraz wiele przepięknych domów drewnianych i przydrożnych kapliczek wpisanych do miejskiego rejestru zabytków. Dzisiejszy charakter osiedla zawdzięczamy najpewniej decyzjom władz miejskich z lat 60. ub. wieku, kiedy uznano, że Staromieście nie powinno zostać „unowocześnione” i zakazano wszelkich remontów i nowych inwestycji. Na szczęście decyzję zmieniono i dzięki wysiłkowi mieszkańców domy zostały zachowane, wyremontowane, a całe osiedle jest jednym z nielicznych takich w Polsce.
Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach
Kościół z wystawy w Staromiejskiej Izbie Historycznej

Źródło: Ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

O charakterze osiedla decydują też jego mieszkańcy – dumni i zakochani w Staromieściu, pamietający o swojej historii, tradycjach i bohaterach. To tutaj urodził się Jan Robak – muzyk ludowy, zbieracz pieśni i melodii staromiejskich, autor opery chłopskiej Staromieszczanie spod Rzeszowa, założyciel Chóru Echo. W grudniu 2023 r. świętowaliśmy 125. rocznicę jego urodzin. W WDK Rzeszów odbył się koncert z udziałem zespołów śpiewaczych działających przy Rzeszowskim Domu Kultury, ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ZPiT Bandoska z WDK Rzeszów, podczas którego zaprezentowano pieśni staromiejskie zebrane przez J. Robaka oraz tańce staromiejskie i rzeszowskie. Byłem reżyserem i autorem scenariusza tego wydarzenia kulturalnego. Prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia, które kultywuje i utrwala pamięć o Staromieściu i jego mieszkańcach. Stowarzyszenie prowadzi Izbę Pamięci, gdzie zgromadzone są pamiątki z historii osiedla oraz bogata dokumentacja zdjęciowa. Strona internetowa Stowarzyszenia publikuje archiwalne zdjęcia osiedla i jego mieszkańców. Powstała Ścieżka Historyczna, organizowane są spacery historyczne oraz prowadzona jest działalność wydawnicza. Podjęto też próbę reaktywacji Chóru Echo.

Koło Młodzieży w Staromieściu w 1921 roku. W drugim rzędzie, pierwsza od lewej Zofia Osak, czwarty Jan Robak, fot. ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

Staromieście ma także drugie oblicze. To współcześnie wybudowane osiedla mieszkaniowe: Staromieście Ogrody – Spółdzielni Mieszkaniowej Zodiak, Hiszpańskie Ogrody oraz osiedle Bella Dolina. Inwestycje te sprawiają, że Staromieście jest w tej chwili najdynamiczniej rozwijającym się osiedlem w Rzeszowie, z dużym przyrostem mieszkańców. To w związku z tym rozpoczęła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 oraz budowa hali sportowej, która zakończy się wraz z końcem wakacji. Od nowego roku szkolnego staromiejskie dzieci będą się uczyć w komfortowych warunkach. Wiosną rozpocznie się remont placu zabaw dla dzieci przy ul. Staromiejskiej. Zakończenie tej inwestycji wartej 2 mln złotych sprawi, że dzieci zyskają nowocześnie wyposażony teren do wypoczynku i zabawy. Na terenie osiedla znajduje się wiele obiektów służących rekreacji jego mieszkańców: boisko Orlik, pełnowymiarowe boisko trawiaste do piłki nożnej, kort tenisowy oraz siłownia na wolnym powietrzu, a właściciele czworonogów mają do dyspozycji „psi park”. Inwestycje te to zasługa aktywnie działającej rady osiedla kilku kadencji oraz jej przewodniczących.

Na terenie Staromieścia planowana jest też sztandarowa inwestycja miejska – aquapark. Wiele w tej sprawie zrobiono, pozyskując działki potrzebne dla tej inwestycji. Wybrano już koncepcje i projektanta. Mieszkańcy Rzeszowa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie i szybkie zakończenie tego wielkiego zadania inwestycyjnego.

Jak każde osiedle, Staromieście też ma swoje problemy i jest tu wiele do zrobienia przez radę osiedla oraz władze miasta. Od wielu lat czynione są próby integracji mieszkańców dwóch części Staromieścia. Istotna jest tu działalność Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Rzeszowskiego Domu Kultury – Filia Staromieście, gdzie dzieci wspólnie się uczą i spędzają czas na zajęciach artystycznych. Od kilku lat Dni Osiedla organizowane są przy współudziale Spółdzielni Zodiak na terenie Osiedla Staromieście Ogrody. Wspólna zabawa na pewno sprzyja integracji mieszkańców. Władze miasta muszą też na coraz większym powierzchniowo „nowym” osiedlu zadbać o tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz miejsca rekreacji dla jego mieszkańców. Mając na uwadze aktywność mieszkańców oraz Rady Osiedla inwestycje te mają szanse zostać zrealizowane.

Sławomir Gołąb

Muzyk, wychowawca młodzieży, nauczyciel muzyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa w II LO oraz ZSE w Rzeszowie, chórmistrz ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel i kierownik zespołu szantowego Klang, żeglarz, kajakarz, pierwszy rzeszowianin, który opłynął przylądek Horn, organizator obozów żeglarskich, kajakarskich oraz narciarskich dla młodzieży. Doświadczony i kompetentny samorządowiec, przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i pomocy społecznej w Radzie Miasta Rzeszowa, członek Rady Osiedla Staromieście.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama