Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach

Podziel się
Oceń

Takim żartobliwym określeniem – jak w tytule – nazywam osiedle Staromieście, gdzie mam zaszczyt być przewodniczącym Rady Osiedla. Staromieście jest najstarszą dzielnicą Rzeszowa i do dziś zachował się dawny układ architektoniczny oraz wiele przepięknych domów drewnianych i przydrożnych kapliczek wpisanych do miejskiego rejestru zabytków. Dzisiejszy charakter osiedla zawdzięczamy najpewniej decyzjom władz miejskich z lat 60. ub. wieku, kiedy uznano, że Staromieście nie powinno zostać „unowocześnione” i zakazano wszelkich remontów i nowych inwestycji. Na szczęście decyzję zmieniono i dzięki wysiłkowi mieszkańców domy zostały zachowane, wyremontowane, a całe osiedle jest jednym z nielicznych takich w Polsce.
Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach
Kościół z wystawy w Staromiejskiej Izbie Historycznej

Źródło: Ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

O charakterze osiedla decydują też jego mieszkańcy – dumni i zakochani w Staromieściu, pamietający o swojej historii, tradycjach i bohaterach. To tutaj urodził się Jan Robak – muzyk ludowy, zbieracz pieśni i melodii staromiejskich, autor opery chłopskiej Staromieszczanie spod Rzeszowa, założyciel Chóru Echo. W grudniu 2023 r. świętowaliśmy 125. rocznicę jego urodzin. W WDK Rzeszów odbył się koncert z udziałem zespołów śpiewaczych działających przy Rzeszowskim Domu Kultury, ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ZPiT Bandoska z WDK Rzeszów, podczas którego zaprezentowano pieśni staromiejskie zebrane przez J. Robaka oraz tańce staromiejskie i rzeszowskie. Byłem reżyserem i autorem scenariusza tego wydarzenia kulturalnego. Prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia, które kultywuje i utrwala pamięć o Staromieściu i jego mieszkańcach. Stowarzyszenie prowadzi Izbę Pamięci, gdzie zgromadzone są pamiątki z historii osiedla oraz bogata dokumentacja zdjęciowa. Strona internetowa Stowarzyszenia publikuje archiwalne zdjęcia osiedla i jego mieszkańców. Powstała Ścieżka Historyczna, organizowane są spacery historyczne oraz prowadzona jest działalność wydawnicza. Podjęto też próbę reaktywacji Chóru Echo.

Koło Młodzieży w Staromieściu w 1921 roku. W drugim rzędzie, pierwsza od lewej Zofia Osak, czwarty Jan Robak, fot. ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

Staromieście ma także drugie oblicze. To współcześnie wybudowane osiedla mieszkaniowe: Staromieście Ogrody – Spółdzielni Mieszkaniowej Zodiak, Hiszpańskie Ogrody oraz osiedle Bella Dolina. Inwestycje te sprawiają, że Staromieście jest w tej chwili najdynamiczniej rozwijającym się osiedlem w Rzeszowie, z dużym przyrostem mieszkańców. To w związku z tym rozpoczęła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 oraz budowa hali sportowej, która zakończy się wraz z końcem wakacji. Od nowego roku szkolnego staromiejskie dzieci będą się uczyć w komfortowych warunkach. Wiosną rozpocznie się remont placu zabaw dla dzieci przy ul. Staromiejskiej. Zakończenie tej inwestycji wartej 2 mln złotych sprawi, że dzieci zyskają nowocześnie wyposażony teren do wypoczynku i zabawy. Na terenie osiedla znajduje się wiele obiektów służących rekreacji jego mieszkańców: boisko Orlik, pełnowymiarowe boisko trawiaste do piłki nożnej, kort tenisowy oraz siłownia na wolnym powietrzu, a właściciele czworonogów mają do dyspozycji „psi park”. Inwestycje te to zasługa aktywnie działającej rady osiedla kilku kadencji oraz jej przewodniczących.

Na terenie Staromieścia planowana jest też sztandarowa inwestycja miejska – aquapark. Wiele w tej sprawie zrobiono, pozyskując działki potrzebne dla tej inwestycji. Wybrano już koncepcje i projektanta. Mieszkańcy Rzeszowa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie i szybkie zakończenie tego wielkiego zadania inwestycyjnego.

Jak każde osiedle, Staromieście też ma swoje problemy i jest tu wiele do zrobienia przez radę osiedla oraz władze miasta. Od wielu lat czynione są próby integracji mieszkańców dwóch części Staromieścia. Istotna jest tu działalność Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Rzeszowskiego Domu Kultury – Filia Staromieście, gdzie dzieci wspólnie się uczą i spędzają czas na zajęciach artystycznych. Od kilku lat Dni Osiedla organizowane są przy współudziale Spółdzielni Zodiak na terenie Osiedla Staromieście Ogrody. Wspólna zabawa na pewno sprzyja integracji mieszkańców. Władze miasta muszą też na coraz większym powierzchniowo „nowym” osiedlu zadbać o tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz miejsca rekreacji dla jego mieszkańców. Mając na uwadze aktywność mieszkańców oraz Rady Osiedla inwestycje te mają szanse zostać zrealizowane.

Sławomir Gołąb

Muzyk, wychowawca młodzieży, nauczyciel muzyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa w II LO oraz ZSE w Rzeszowie, chórmistrz ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel i kierownik zespołu szantowego Klang, żeglarz, kajakarz, pierwszy rzeszowianin, który opłynął przylądek Horn, organizator obozów żeglarskich, kajakarskich oraz narciarskich dla młodzieży. Doświadczony i kompetentny samorządowiec, przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i pomocy społecznej w Radzie Miasta Rzeszowa, członek Rady Osiedla Staromieście.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: cctrt4531Treść komentarza: a lgbt to już nie jest kontrowersyjne !!!!!!!!! pokazywanie d....py podczas eurowizji ????? "dziennikarz" boi się prawdy a była ona trudna ale taka była i tyle... te pierdoły które piszecie o kontrowersji to bzdura na resorach !!!!!! radzę się opamiętać bo żyjecie w utopii!!!!!!!Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: DynowianinTreść komentarza: Uciekał przez Dynów, nie "Dynowo"Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: Pijany 54-latek uciekał przed policją po DynowieAutor komentarza: AntośTreść komentarza: " Same przypadki". Jest to przestępstwo. Sam pomysł chory. Kto normalny fotografuje nagą pacjentkę. Wiadomo Domka się wywinie... przecież ma układy - taki kraj. Nikt nic nie zrobi.Data dodania komentarza: 18.06.2024, 10:52Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: Jerzy K.Treść komentarza: A co Pan D robił na bloku Chirurgii Będzie próbował aby sprawa była zamieciona pod dywan !!! I brakuje mi znów Pana Kotuli Niech kolega broni Pana Prezesa Przecież to przypadek i nic takiego,,,,Szpital niech lepiej znajdzie pacjentkę i przeprosi bo jak dorwie to jakiś narwany prawnik to kasa będzie duża,,,Data dodania komentarza: 18.06.2024, 08:12Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: KrzysioTreść komentarza: Bardzo kiepskie tłumaczenia Pana Wojciecha Domki. To wiceprezes izby lekarskiej wcześniej wieloletni prezes. Powinien wiedzieć, że zakazane jest robienie zdjęć pacjentom (zwłaszcza nagim i bez zgody) swoim prywatnym telefonem. Cóż Wojtuś jest pewien, że znów sprawę " zamiecie pod dywan" jako lokalny magnat - taki kraj. Ktoś taki nie powinien figurować w zarządzie izby lekarskiej., nie powinien być ordynatorem, ani uczyć studentów. Obrzydliwe i nieetyczneData dodania komentarza: 17.06.2024, 22:26Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: zamiTreść komentarza: Kto w tym szpitalu rządzi? Ale maja bajzel.Data dodania komentarza: 17.06.2024, 20:37Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacji
Reklama
Reklama
Reklama