Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Michał Wróbel: mój dream team to Strojny, Maciejczyk, Szpyrka i Kwaśniak

Podziel się
Oceń

We wtorek o 9.00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Rzeszowa, na której nowo wybrany prezydent i radni złożą uroczyste ślubowanie. Kogo radni wybiorą na przewodniczącego Rady? Kto obejmie funkcje wiceprzewodniczących? Zdaniem Michała Wróbla - radnego elekta z Razem dla Rzeszowa, prezydium powinno być zupełnie nowe. Kogo Wróbel widzi w swoim "dream team"?
Michał Wróbel: mój dream team to Strojny, Maciejczyk, Szpyrka i Kwaśniak

W rzeszowskich mediach krążą spekulacje, kto może zostać nowym przewodniczącym Rady Miasta. Rozwój Rzeszowa i Koalicja Obywatelska proponują Andrzeja Deca — dotychczasowego przewodniczącego RM. Aby Dec został przewodniczącym, w 25-osobowej Radzie potrzebuje 13 głosów. Może to się okazać trudne, bowiem popierająca go koalicja ma 12 radnych. 

Jednak życie pisze różne scenariusze i ten może się okazać zaskakujący. — Może się zdarzyć, że ktoś zatrzaśnie się w toalecie i nie przyjdzie na głosowanie, a tym samym kworum obniży się — spekuluje Michał Wróbel — radny elekt ze Stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, które również ma swojego kandydata na przewodniczącego.

Chodzi o Jacka Strojnego, który był kandydatem Razem dla Rzeszowa na Prezydenta i otarł się o II turę wyborów, ale jednocześnie został wybrany radnym RM Rzeszowa. - To gwarant neutralności tej rady — przekonuje Michał Wróbel. — Skoro idzie nowe, to pełną parą — dodaje.

W nowej Radzie Miasta są cztery kluby. Na pierwszy rzut oka kształtować mogą się dwie potencjalne koalicje. Klub Prawo i Sprawiedliwość liczy 9 radnych, Koalicja Obywatelska — 7 radnych, Rozwój Rzeszowa — 5, zaś Razem dla Rzeszowa — 4 radnych. Z prostej arytmetyki wynika, że PiS i RdR mają większość — 13 radnych. Bez problemu mogą wybrać i przewodniczącego i zastępców i przegłosować każdą uchwałę. Jednak, jak sami mówią, chcą być niezależni i do koalicji z PiS się nie przymierzają.

Podobnie sam Jacek Strojny, podczas kampanii przed II turą wyborów na prezydenta Rzeszowa, był wielokrotnie zachęcany przez Waldemara Szumnego, kandydata PiS, a to do współpracy w Radzie Miasta, a to wręcz do objęcia funkcji wiceprezydenta, oczywiście po ewentualnym zwycięstwie Szumnego, W każdym przypadku Strojny odmawiał. Na debacie na Politechnice padło nawet żartobliwe stwierdzenie, że "oświadczyny" [Szumnego] nie zostały przyjęte. Czy radni Razem dla Rzeszowa rzeczywiście będą niezależni? Czas pokaże. Szykuje się emocjonująca kadencja. 

"Dream team" w Radzie Miasta Rzeszowa wg Michała Wróbla

Tymczasem wracamy do "dream team" w prezydium Rady Miasta Rzeszowa wg Michała Wróbla. Jak podkreśla nasz rozmówca, w Radzie nastąpiło wielkie przetasowanie, wobec tego trudno znać wszystkie nowe osoby. Dlatego radny elekt nie chce popierać "starego układu". - Nie poprę ani Szumnego, ani Deca — zarzeka się. 

Jednak ze starego składu Rady, Wróbel wysoko ceni Mirosława Kwaśniaka i to jego widziałby na stanowisku wiceprzewodniczącego ze strony Rozwoju Rzeszowa. Uważa, iż Kwaśniak jest merytoryczny. 

— Nie wiem, jaka jest pozycja radnego Maciejczyka w KO, ale widziałbym go na stanowisku wiceprzewodniczącego Rady. Jest rzutki i konkretny i w końcu zdobył najwięcej głosów mieszkańców, warto byłoby go docenić — mówi z przekonaniem Wróbel. 

Kandydatem PiS na wiceprzewodniczącego (w przypadku porażki w wyborach na przewodniczącego) ma być Waldemar Szumny.  — W tej roli wolałabym Mateusza Szpyrkę, Cenię go za odwagę, zawsze szedł pod prąd. Myślę, że te cechy mamy wspólne — mówi Wróbel.

Czy w nowej kadencji Rady Miasta Rzeszowa zwyciężą stare układy, czy nowe rzutkie i odważne postaci? Możemy się o tym przekonać już na wtorkowej sesji rady. Może się też okazać, że przewodniczącego i prezydium radni wybiorą dopiero po dyskusji w kuluarach lub nawet na kolejnej sesji.

 

Pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Miasta Rzeszowa odbędzie się w ratuszu we wtorek, 7 maja 2024 r. Początek o godz. 9.

 Program sesji:

1. Otwarcie i prowadzenie Sesji, do czasu wyboru Przewodniczącego, przez Radnego najstarszego wiekiem obecnego na Sesji.

2. Ślubowanie Radnych.

3. Wybór Przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa.

4. Ślubowanie Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Sesję można śledzić online https://bip.erzeszow.pl/pl/3097-aktualnosci-biezaca-sesja/4820-transmisja-online-z-biezacej-sesji-rady-miasta-rzeszowa.html#tresc

Zobacz również:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama