Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rynek pracy na Podkarpaciu: zwolnienia grupowe i niepewność

Podziel się
Oceń

Mimo spadku liczby zgłoszeń o zwolnieniach grupowych w porównaniu do ubiegłego roku, sytuacja na podkarpackim rynku pracy budzi obawy.
  • Źródło: PAP
Rynek pracy na Podkarpaciu: zwolnienia grupowe i niepewność

Źródło: pixabay

W pierwszych czterech miesiącach 2024 r. w województwie odnotowano 4 zwolnienia grupowe, obejmujące 276 osób. To mniej niż w analogicznym okresie 2023 r., kiedy zanotowano 3 zwolnienia grupowe obejmujące 289 osób. Mimo tej poprawy, stopa bezrobocia na Podkarpaciu na koniec marca br. wyniosła 8,7 proc., co jest znacznie wyższe niż średnia krajowa wynosząca 5,3 proc.

Ludzie tracą pracę...

Zwolnienia dotknęły głównie firmy z branży meblarskiej w powiatach ropczycko-sędziszowskim i krośnieńskim. 137 osób otrzymało wypowiedzenia umów o pracę. Osoby te stanowią 4,2 proc. ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na Podkarpaciu.

Eksperci prognozują, że w nadchodzących miesiącach sytuacja na rynku pracy może ulec stagnacji. Głównym powodem jest planowana podwyżka cen energii elektrycznej od połowy roku, która może negatywnie wpłynąć na kondycję wielu firm. W najgorszym scenariuszu może to doprowadzić do wzrostu liczby zwolnień grupowych.

Niewątpliwie, istnieje też pewna nadzieja na poprawę sytuacji. Okres letni zazwyczaj wiąże się ze wzrostem aktywności gospodarczej i tworzeniem nowych miejsc pracy. Pozostaje jednak pytanie, czy ten sezonowy trend wystarczy, aby zrównoważyć negatywne skutki podwyżki cen energii.

Stagnacja i niepewność

Sytuacja na rynku pracy w dużym stopniu zależy od czynników zewnętrznych, na które trudno jest wpływać. Mimo to, istotne jest, aby kontynuować działania mające na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz wspieranie przedsiębiorczości w regionie. To właśnie one mogą przyczynić się do złagodzenia negatywnych skutków nadchodzących zmian i zapewnienia stabilności na podkarpackim rynku pracy.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama