Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Rynek pracy na Podkarpaciu: zwolnienia grupowe i niepewność

Podziel się
Oceń

Mimo spadku liczby zgłoszeń o zwolnieniach grupowych w porównaniu do ubiegłego roku, sytuacja na podkarpackim rynku pracy budzi obawy.
  • Źródło: PAP
Rynek pracy na Podkarpaciu: zwolnienia grupowe i niepewność

Źródło: pixabay

W pierwszych czterech miesiącach 2024 r. w województwie odnotowano 4 zwolnienia grupowe, obejmujące 276 osób. To mniej niż w analogicznym okresie 2023 r., kiedy zanotowano 3 zwolnienia grupowe obejmujące 289 osób. Mimo tej poprawy, stopa bezrobocia na Podkarpaciu na koniec marca br. wyniosła 8,7 proc., co jest znacznie wyższe niż średnia krajowa wynosząca 5,3 proc.

Ludzie tracą pracę...

Zwolnienia dotknęły głównie firmy z branży meblarskiej w powiatach ropczycko-sędziszowskim i krośnieńskim. 137 osób otrzymało wypowiedzenia umów o pracę. Osoby te stanowią 4,2 proc. ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na Podkarpaciu.

Eksperci prognozują, że w nadchodzących miesiącach sytuacja na rynku pracy może ulec stagnacji. Głównym powodem jest planowana podwyżka cen energii elektrycznej od połowy roku, która może negatywnie wpłynąć na kondycję wielu firm. W najgorszym scenariuszu może to doprowadzić do wzrostu liczby zwolnień grupowych.

Niewątpliwie, istnieje też pewna nadzieja na poprawę sytuacji. Okres letni zazwyczaj wiąże się ze wzrostem aktywności gospodarczej i tworzeniem nowych miejsc pracy. Pozostaje jednak pytanie, czy ten sezonowy trend wystarczy, aby zrównoważyć negatywne skutki podwyżki cen energii.

Stagnacja i niepewność

Sytuacja na rynku pracy w dużym stopniu zależy od czynników zewnętrznych, na które trudno jest wpływać. Mimo to, istotne jest, aby kontynuować działania mające na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych oraz wspieranie przedsiębiorczości w regionie. To właśnie one mogą przyczynić się do złagodzenia negatywnych skutków nadchodzących zmian i zapewnienia stabilności na podkarpackim rynku pracy.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama