Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Ciężkie czasy dla kierowców. Będzie więcej fotoradarów, red light i odcinkowych pomiarów prędkości

Podziel się
Oceń

Kierowców na polskich drogach czekają trudne czasy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) planuje znaczne zwiększenie liczby urządzeń do wykrywania wykroczeń drogowych. Nowe technologie mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i skuteczniejszą egzekucję przepisów.
  • Źródło: dziennik.pl
Ciężkie czasy dla kierowców. Będzie więcej fotoradarów, red light i odcinkowych pomiarów prędkości
System monitorujący przejazdy na czerwony świetle (red light) jest ciągle udoskonalany.

Źródło: GDDKiA

Obecnie GITD dysponuje 589 urządzeniami do kontroli kierowców, w tym 464 fotoradarami, z czego większość stanowią nowoczesne urządzenia Mesta Fusion RN i Multaradar CD. Do tego dochodzą systemy odcinkowego pomiaru prędkości (OPP), systemy RedLight monitorujące przejazd na czerwonym świetle oraz kamery nadzorujące przejazdy kolejowo-drogowe. Dodatkowo inspektorzy korzystają z 11 nieoznakowanych BMW wyposażonych w wideorejestratory Videorapid 2A oraz 22 BMW z ręcznymi miernikami LTI 20/20 TRUCAM II, a także 15 pojazdów z czeskimi urządzeniami Ramet AD9C.

Od początku 2024 roku, te urządzenia zarejestrowały ponad 385 tysięcy wykroczeń. Plany GITD przewidują jednak znaczną rozbudowę sieci CANARD, która ma obejmować 128 nowych systemów do kontroli prędkości i wykrywania innych wykroczeń, finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Projekt ten zakłada zakup i instalację nowych urządzeń, co ma zwiększyć operacyjność Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Nowe lokalizacje i urządzenia, także w Rzeszowie

Rozbudowa obejmie 128 nowych urządzeń, w tym:

  • 43 zespoły kamer do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,
  • 70 fotoradarów,
  • 10 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle na skrzyżowaniach - te mają pojawić się w centrum Rzeszowa na Rondzie Dmowskiego oraz na Rondzie im. Unii Europejskiej na ulicy Krakowskiej. 
  • 5 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.

Obecnie odcinkowy pomiar prędkości działa w 36 lokalizacjach. Po rozbudowie sieć OPP zwiększy się do 79 miejsc. Dodatkowo kolejne 39 lokalizacji objęto nadzorem przy okazji ostatniej rozbudowy sieci CANARD.

Foto-przyczepy – nowa broń w walce z piratami drogowymi

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest zastosowanie foto-przyczep z lidarem POLISCAN FM1. Te zaawansowane technologicznie urządzenia, prezentowane przez firmę Vitronic, wykorzystują technologię laserową do skanowania obszaru drogi. Dzięki tysiącom wiązek światła laserowego, lidar jest w stanie dokładnie mierzyć prędkość pojazdów i rejestrować wykroczenia z większą precyzją niż tradycyjne fotoradary. POLISCAN FM1 jest w stanie wychwycić naruszenia nawet w trudnych warunkach, takich jak gęsty ruch, łuki dróg czy tunele.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Posypią się mandaty? Red Light już wkrótce ma pojawić się w Rzeszowie

Foto-przyczepy są nie tylko bardziej precyzyjne, ale także mobilne. Mogą być ustawiane w dowolnym miejscu i działają bez konieczności podłączenia do źródła zasilania, dzięki wbudowanym akumulatorom. To oznacza, że urządzenia te mogą być wykorzystywane w różnych lokalizacjach, co dodatkowo zwiększa ich efektywność.

Nowe metody egzekwowania mandatów

GITD planuje również zmiany w sposobie egzekwowania kar za wykroczenia drogowe. Obecnie kierowcy często unikają mandatów, nie odbierając listów poleconych z ITD lub nie wskazując sprawcy wykroczenia. Nowa metoda egzekucji kar administracyjnych miałaby zminimalizować te problemy, co skutkowałoby większą skutecznością w nakładaniu mandatów.

Rozbudowa systemu kontroli drogowej przez GITD ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez skuteczniejsze wykrywanie i karanie wykroczeń. Nowe technologie, takie jak foto-przyczepy z lidarem, mogą znacząco zwiększyć precyzję i efektywność tych działań. Kierowcy muszą być przygotowani na bardziej zaawansowane metody nadzoru i większą liczbę kontroli.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama