Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamahalo Rzeszów reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama2

Ciężkie czasy dla kierowców. Będzie więcej fotoradarów, red light i odcinkowych pomiarów prędkości

Podziel się
Oceń

Kierowców na polskich drogach czekają trudne czasy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) planuje znaczne zwiększenie liczby urządzeń do wykrywania wykroczeń drogowych. Nowe technologie mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i skuteczniejszą egzekucję przepisów.
  • Źródło: dziennik.pl
Ciężkie czasy dla kierowców. Będzie więcej fotoradarów, red light i odcinkowych pomiarów prędkości
System monitorujący przejazdy na czerwony świetle (red light) jest ciągle udoskonalany.

Źródło: GDDKiA

Obecnie GITD dysponuje 589 urządzeniami do kontroli kierowców, w tym 464 fotoradarami, z czego większość stanowią nowoczesne urządzenia Mesta Fusion RN i Multaradar CD. Do tego dochodzą systemy odcinkowego pomiaru prędkości (OPP), systemy RedLight monitorujące przejazd na czerwonym świetle oraz kamery nadzorujące przejazdy kolejowo-drogowe. Dodatkowo inspektorzy korzystają z 11 nieoznakowanych BMW wyposażonych w wideorejestratory Videorapid 2A oraz 22 BMW z ręcznymi miernikami LTI 20/20 TRUCAM II, a także 15 pojazdów z czeskimi urządzeniami Ramet AD9C.

Od początku 2024 roku, te urządzenia zarejestrowały ponad 385 tysięcy wykroczeń. Plany GITD przewidują jednak znaczną rozbudowę sieci CANARD, która ma obejmować 128 nowych systemów do kontroli prędkości i wykrywania innych wykroczeń, finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Projekt ten zakłada zakup i instalację nowych urządzeń, co ma zwiększyć operacyjność Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Nowe lokalizacje i urządzenia, także w Rzeszowie

Rozbudowa obejmie 128 nowych urządzeń, w tym:

  • 43 zespoły kamer do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,
  • 70 fotoradarów,
  • 10 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle na skrzyżowaniach - te mają pojawić się w centrum Rzeszowa na Rondzie Dmowskiego oraz na Rondzie im. Unii Europejskiej na ulicy Krakowskiej. 
  • 5 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.

Obecnie odcinkowy pomiar prędkości działa w 36 lokalizacjach. Po rozbudowie sieć OPP zwiększy się do 79 miejsc. Dodatkowo kolejne 39 lokalizacji objęto nadzorem przy okazji ostatniej rozbudowy sieci CANARD.

Foto-przyczepy – nowa broń w walce z piratami drogowymi

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest zastosowanie foto-przyczep z lidarem POLISCAN FM1. Te zaawansowane technologicznie urządzenia, prezentowane przez firmę Vitronic, wykorzystują technologię laserową do skanowania obszaru drogi. Dzięki tysiącom wiązek światła laserowego, lidar jest w stanie dokładnie mierzyć prędkość pojazdów i rejestrować wykroczenia z większą precyzją niż tradycyjne fotoradary. POLISCAN FM1 jest w stanie wychwycić naruszenia nawet w trudnych warunkach, takich jak gęsty ruch, łuki dróg czy tunele.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Posypią się mandaty? Red Light już wkrótce ma pojawić się w Rzeszowie

Foto-przyczepy są nie tylko bardziej precyzyjne, ale także mobilne. Mogą być ustawiane w dowolnym miejscu i działają bez konieczności podłączenia do źródła zasilania, dzięki wbudowanym akumulatorom. To oznacza, że urządzenia te mogą być wykorzystywane w różnych lokalizacjach, co dodatkowo zwiększa ich efektywność.

Nowe metody egzekwowania mandatów

GITD planuje również zmiany w sposobie egzekwowania kar za wykroczenia drogowe. Obecnie kierowcy często unikają mandatów, nie odbierając listów poleconych z ITD lub nie wskazując sprawcy wykroczenia. Nowa metoda egzekucji kar administracyjnych miałaby zminimalizować te problemy, co skutkowałoby większą skutecznością w nakładaniu mandatów.

Rozbudowa systemu kontroli drogowej przez GITD ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez skuteczniejsze wykrywanie i karanie wykroczeń. Nowe technologie, takie jak foto-przyczepy z lidarem, mogą znacząco zwiększyć precyzję i efektywność tych działań. Kierowcy muszą być przygotowani na bardziej zaawansowane metody nadzoru i większą liczbę kontroli.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zenekTreść komentarza: no to super akcja spodnie znalezione ale glosowanie kopertowe za 70 milionów jako s nie udało sie znalezdz. hahaaData dodania komentarza: 6.12.2024, 01:27Źródło komentarza: Podrobiona odzież w jednym z rzeszowskich sklepów. Zdecydowany ruch policjiAutor komentarza: JaśTreść komentarza: A myślałem, że takie akcje to tylko w filmach :oData dodania komentarza: 5.12.2024, 11:25Źródło komentarza: Rzeszów. Koniec procesu ws. strzelaniny przy odbiorze wypowiedzianego mieszkaniaAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Cześć. Nikt Ci nie poda zakresu terytorialnego, bo sami nie wiedzą. Chłopski sposób iść po kablach i zobaczyć oznaczenie na transformatorze. Jak masz podziemne, to nie radzę kopać :). Informacja dla informacji, tak jak pytają matematyka, czy odpowiada poprawnie, gość mówi: tak, podaję semantycznie poprawne, ale nie mające zastosowania odpowiedzi, może pan podać przykład? Tak, mogę. Koniec dowcipu. To taki sam poziom.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 17:44Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: mieszkaniec Rz-owaTreść komentarza: bezwartościowa informacja o wyłączeniach skoro nie wskazujecie dokładnego zakresu! Jaki dokładnie zakres miasta zasila "stacja Budziwój 32" ? Może ktoś łaskawie poda źródło gdzie dokładnie można sprawdzic zakres terytorialny?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:22Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: maxTreść komentarza: Psiarnia... pół debile, pół imbecyle !Data dodania komentarza: 3.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Fatalna pomyłka! Policja ścigała bandytów, a ostrzelała niewinnych pracowników z DębicyAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Skoro nawet mieszkańcy nie wiedzą co to za pomnik to jaki to wstyd? pomnik w kształcie liści laurowych z nike. Wstyd dla IPNData dodania komentarza: 3.12.2024, 11:24Źródło komentarza: "Wstyd w mieście" - IPN podpala ogień wśród mieszkańców Rzeszowa
Reklama
Reklama
Reklama