Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Marszałek Władysław Ortyl apeluje o podniesienie poziomu bezpieczeństwa w regionie

Podziel się
Oceń

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął apel o podniesienie poziomu bezpieczeństwa w regionie. Podjęto również decyzję o powołaniu pełnomocnika zarządu do spraw bezpieczeństwa jednostek podlegających województwu.
Marszałek Władysław Ortyl apeluje o podniesienie poziomu bezpieczeństwa w regionie

Autor: Anna Magda/UMWP

W apelu podkreślono, że województwo podkarpackie jest regionem przygranicznym, a co za tym idzie, jego mieszkańcy są szczególnie narażeni na zagrożenia. Zaznaczono również, że śmierć żołnierza, która nastąpiła wczoraj,  w wyniku wcześniejszego ataku nożem na granicy, to wielki dramat.

- Jako województwo, które jest regionem przygranicznym, wyrażamy najwyższą troskę o to, co dzieje się na polskich granicach oraz to, jak strzeżone jest zdrowie i życie mieszkańców polskich regionów i naszego kraju  - napisali w specjalnym oświadczeniu członkowie zarządu województwa.

Powołanie pełnomocnika ds. bezpieczeństwa

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że rola samorządu województwa, ale również samorządów powiatowych i gminnych jest bardzo ważna w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa.

- Dzisiaj Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję, że przygotuje zmianę naszego schematu organizacyjnego i pojawi się w nim funkcja pełnomocnika zarządu do spraw monitorowania bezpieczeństwa naszych jednostek  - dodał marszałek Ortyl.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że mieszkańcy terenów przygranicznych są zaniepokojeni sytuacją na granicy wschodniej.

- To, co się dzieje na granicy białoruskiej, jest szeroko komentowane. Do mnie od wczoraj dociera bardzo wiele sygnałów mieszkańców Przemyśla, terenów przygranicznych, ale też innych powiatów przygranicznych, których mieszkańcy wyrażają z jednej strony oburzenie tym, co się stało przy granicy białoruskiej, chodzi o aresztowanie żołnierzy, którzy bronią przecież naszych granic, a z drugiej strony obawiają się o bezpieczeństwo czy te działania, że zostali napiętnowani żołnierze, nie będzie wpływało na poziom bezpieczeństwa czy to, że kolejni żołnierze nie będą bali się - jak będzie potrzeba - stanąć w obronie przede wszystkim mieszkańców - relacjonował wicemarszałek Pilch.

Wicemarszałek dodał, że zarząd województwa podkarpackiego daje wsparcie żołnierzom i zapewnia mieszkańców, że bezpieczeństwo granicy jest dla nich priorytetem.

Strefa buforowa

Wicemarszałek Karol Ożóg przypomniał, że podczas święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich padło wiele ciepłych słów pod adresem żołnierzy oraz zapewnień o trosce o ich bezpieczeństwo.

- Ważne jest, aby te wszystkie słowa, które padły, które były wyrażone werbalnie, zostały wprowadzone w życie. Ważne jest, aby została uruchomiona strefa buforowa, której wprowadzenie w ostatnich dniach zostało wstrzymane. Sprawa bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej jest tematem, który wymaga działań zdecydowanych, działań pilnych. Nie można spraw związanych z bezpieczeństwem odwlekać - mówił wicemarszałek Ożóg.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu, podkreśliła, że zarząd województwa podkarpackiego dba o to, aby sytuacja społeczno-gospodarcza w regionie była stabilna.

- Nie możemy pozwolić sobie na to, aby każdego dnia kobieta, mężczyzna, zakładający na siebie mundur, niezależnie od tego, jaką służbę reprezentuje, zastanawiał się, czy podejmować trudne decyzje dotyczące chronienia życia i zdrowia mieszkańców województwa podkarpackiego i również całej Polski. To rząd musi zagwarantować, abyśmy dzisiaj wszyscy czuli się bezpiecznie - powiedziała Jarosińska-Jedynak.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama