Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Nawałnica spustoszyła lasy w okolicach Kulna pod Leżajskiem

Podziel się
Oceń

W nocy z 19 na 20 czerwca potężna trąba powietrzna przeszła przez okolice wsi Kulno w Nadleśnictwie Leżajsk, siejąc spustoszenie w lasach. Wstępne szacunki mówią o 30 hektarach lasu państwowego zniszczonych doszczętnie i ponad 50 hektarach z uszkodzeniami częściowymi.
Nawałnica spustoszyła lasy w okolicach Kulna pod Leżajskiem
W lasach pod Leżajskiem nawałnica łamała drzewa jak zapałki...

Autor: Tomasz Cebula/Lasy Państwowe

- Dokładniejsze szacowanie szkód obecnie jest niemożliwe z uwagi na zawalone drogi leśne i zagrożenia dla ludzi – mówi Tomasz Cebula, nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk – Korytarz trąby powietrznej na podstawie obrazu z drona można szacować na długość 20 kilometrów i szerokość około 800 metrów. W tej chwili udrażniamy leśne dukty przy użyciu własnych sił, pomagają nam również inne służby. Dla uprzątnięcia powierzchni klęskowej potrzebny będzie sprzęt specjalistyczny, zaś masę drewna ze zniszczonych huraganem drzew, bardzo wstępnie trzeba szacować na około 30 tys. metrów sześciennych.

fot. Tomasz Cebula

Nadleśnictwo Leżajsk wraz z innymi służbami pracuje nad udrożnieniem leśnych duktów, aby umożliwić dostęp do strefy klęskowej. Do uprzątnięcia zniszczeń potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Wstępnie szacuje się, że masa drewna ze zniszczonych drzew wyniesie około 30 tys. metrów sześciennych.

Nawałnica dotknęła również lasy gminne i prywatne, a także wyrządziła szkody w gospodarstwach domowych, powodując m.in. zerwanie dachów i uszkodzenie obiektów infrastruktury.

Zdarzenie miało charakter lokalny i nie objęło innych nadleśnictw. Dokładniejsze oszacowanie szkód będzie możliwe w ciągu najbliższego tygodnia.

Nadleśnictwo Leżajsk apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie i unikanie terenów zniszczonych przez nawałnicę.

W najbliższym godzinach meteorolodzy przewidują równie groźne nawałnice. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama