Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Budowa nowej kotłowni gazowej PGE dobiega końca

Podziel się
Oceń

PGE Energia Ciepła konsekwentnie realizuje plany dekarbonizacji i przechodzi na paliwa niskoemisyjne i zeroemisyjne. Ważnym krokiem w tym procesie jest budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni Rzeszów, która dobiega końca.
Rzeszów. Budowa nowej kotłowni gazowej PGE dobiega końca
Już w najbliższym sezonie grzewczym do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone w niskoemisyjnym źródle. Kotłownia gazowa została przyjęta do eksploatacji pod koniec kwietnia.

Źródło: PGE

Nowa instalacja będzie składać się z sześciu kotłów wodnych gazowych, każdy o mocy 31 MWt. To pozwoli na wydajną produkcję ciepła przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności. Kotłownia gazowa jest przyjazna dla środowiska – emisja tlenków siarki i pyłu zostanie wyeliminowana, a emisja CO2 obniży się o 56 proc.

- Wykorzystanie gazu ziemnego zamiast węgla to istotny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Rzeszowie. Mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z ciepła wytworzonego w nowoczesnej i ekologicznej instalacji – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Nowa kotłownia zostanie oddana do użytku już w najbliższym sezonie grzewczym. To ważna inwestycja nie tylko dla miasta, ale i dla całego regionu. Równolegle z budową kotłowni gazowej trwa rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).

Po zakończeniu prac Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii będzie w stanie przetwarzać do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, produkując z nich energię elektryczną i ciepło. W sezonie letnim ciepło z ITPOE wystarczy do zaspokojenia potrzeb Rzeszowa w zakresie ciepłej wody użytkowej.

Docelowo, do 2030 roku PGE Energia Ciepła planuje produkować ciepło wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych. Nowa kotłownia gazowa w Rzeszowie to kolejny krok na drodze do tego celu i przykład konsekwentnej realizacji strategii dekarbonizacji przez PGE.


Napisz komentarz
Komentarze
Warol Kojtyła 08.07.2024 17:11
Czy CO2 ze spalania gazu jest bardziej ekologiczne niż CO2 ze spalania węgla?

Luci 08.07.2024 20:35
Tak, poprawne politycznie ! :):):)

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama