Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Otwarcie piątego Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku: Święto Kina i Historii

Podziel się
Oceń

Sanok, choć może nie kojarzy się od razu z filmem, ma bogatą historię związaną z polską kinematografią. W tym malowniczym mieście powstało ponad dwadzieścia filmów i seriali, które zapisały się w historii polskiego kina. Teraz, otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku, planowane na dni 8-11 sierpnia 2024 roku, ma szansę zmienić postrzeganie tego miejsca jako ważnego punktu na filmowej mapie Polski.

Sanok, ze swoimi pięknymi górskimi krajobrazami i charakterystyczną drewnianą zabudową, od lat przyciąga filmowców. Szczególnym miejscem zainteresowania ekip filmowych jest Muzeum Budownictwa Ludowego, które zachowuje dla nas historyczne świątynie, wiejskie chałupy oraz budynki gospodarcze.

Sanocka filmografia sięga 1971 roku, kiedy to Tadeusz Konwicki kręcił sceny do filmu „Jak daleko stąd, jak blisko” w cerkwi z Grąziowej. Od tego czasu Sanok gościł wielu twórców, w tym Janusza Majewskiego, Pawła Komorowskiego, Wojciecha Smarzowskiego, a także międzynarodowe produkcje jak „Disco Boy” Giacomo Abbruzesse, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale.

Program otwarcia szlaku. Jak będzie przebiegał?

Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Sanoku zapowiada cztery dni pełne filmowych atrakcji, spotkań z twórcami, spacerów śladem lokacji filmowych oraz koncertów.

Czwartek, 8 sierpnia:

  • Premiera dokumentu „Przepraszam za marzenia” Rafała Gużkowskiego o himalaiście Łukaszu Łagożnym, zdobywcy Korony Ziemi (SDK, 18:00).
  • Maraton serialu „Crimen” z Bogusławem Lindą (SDK, 20:00).

Piątek, 9 sierpnia:

  • Premiera filmu „Z wnętrza” – dokumentalnego pamiętnika Zdzisława Beksińskiego (SDK, 18:00).
  • Kontynuacja maratonu serialu „Crimen” (SDK, 20:30).

Sobota i niedziela, 10-11 sierpnia:

  • Warsztaty filmowe i pokazy filmów dla rodzin w skansenie.
  • Spacer filmowy z przewodnikami po skansenie i zamku.
  • Spotkania z twórcami filmów „Ostatnia rodzina” i „Lekcja martwego języka”.
  • Spotkania wspomnieniowe o Zdzisławie Beksińskim i Januszu Szuberze.
  • Koncerty plenerowe: Mikołaj Trzaska na zamku (sobota, 20:30) i zespół Wernyhora w kościele na terenie skansenu (niedziela, 19:00).
  •  

Organizatorzy zadbali o różnorodność atrakcji, które przyciągną miłośników kina, historii oraz muzyki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a szczegółowy program można znaleźć na profilu Podkarpackiego Szlaku Filmowego na Facebooku.

Zapraszamy wszystkich do Sanoka, by razem świętować otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego i odkrywać niezwykłe filmowe dziedzictwo tego regionu!

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama