Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Co można zobaczyć w Zamku Królewskim w Sanoku? [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Zamek Królewski w Sanoku słynie przede wszystkim z ikon oraz z obrazów Zdzisława Beksińskiego. Jak wyglądają niektóre z najciekawszych eksponatów?

Zamek królewski w Sanoku jest bez wątpienia wizytówką miasta położonego nad Sanem. Kolekcjonuje ponad 20 tysięcy archeologicznych i historycznych eksponatów oraz prac ze sztuki nowoczesnej. 

Co możemy znaleźć w muzeum?

Co przyciąga turystów do tego muzeum? Bez wątpienia są to obrazy Zdzisława Beksińskiego, które artysta osobiście oddał w swoim testamencie dla muzeum w Zamku Królewskim. Obecnie znajduje się tam największy zbiór prac artysty na świecie. Mężczyzna był fotografem i malarzem, specjalizującym się w dystopijnym surrealizmie. Jego prace nie mają tytułów, dzięki czemu odbiorca sam może je zinterpretować. To sprawia, że na największej wystawie jego obrazów na świecie można spędzić godziny, zastanawiając się nad ich interpretacją. 

Oprócz dzieł Beksińskiego, w Zamku Królewskim znajdują się obrazy innych artystów. Są to twórcy tacy jak np. Karl Agricola, Marian Kruczek, czy Wacław Zaboklicki. 

FOTORELACJA:

Podczas wizyty w muzeum nie można przejść obojętnie obok sztuki kościelnej, liczącej ponad 1,200 eksponatów, które zawierają w sobie ikony i przedmioty liturgiczne z kościoła grekokatolickiego i ortodoksyjnego. Największą uwagę odbiorców przykuwają ikony o życiu Jezusa, czy Matki Boskiej.

Zamek w Sanoku może poszczycić się największą w Polsce kolekcją ceramiki huculskiej, która liczy ponad 500 egzemplarzy. To nie wszystko! W zamku zostały ukazane eksponaty znalezione na ziemiach sanockich i jego okolicach, które przypominają nam o historii tego regionu. Są to m.in. eksponaty znalezione w okolicach Sanoka ze średniowiecza, czy z początków naszej ery.

Zachęcamy do odwiedzenia muzeum znajdującego się w Zamku Królewskim w Sanoku! Jest to miejsce, które łączy ze sobą nie tylko sztukę, ale także historię. Zamek wewnątrz jak i z zewnątrz zachowuje swój historyczny wygląd, co sprawia, że można zapoznać się także z historyczną architekturą tego miejsca. 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama