Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Zmarł ks. dr Stanisław Marczak, wieloletni wykładowca WSD w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W niedzielę 21 lipca, w wieku 87 lat, zmarł ksiądz prałat dr Stanisław Marczak, emerytowany proboszcz parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie-Załężu, kapelan NSZZ „Solidarność”, wykładowca WSD w Rzeszowie, kapelan Sióstr Sercanek w Jaśliskach.
Zmarł ks. dr Stanisław Marczak, wieloletni wykładowca WSD w Rzeszowie

Źródło: Parafia w Jaśliskach

Nie żyje ksiądz doktor Stanisław Marczak, legendarny kapelan jasielskiej „Solidarności”, Honorowy Obywatel Miasta Jasła.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 24 lipca br. w Jaśliskach, o godz. 12 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, a po niej nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz Marczak, urodził się 31 października 1937 roku jako syn Władysława i Urszuli Długosz. Pochodził z Jaślisk koło Dukli. Po zdaniu matury w Rymanowie w 1955 roku, podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia diakonatu przyjął w marcu 1961 roku, a święcenia kapłańskie, których udzielił mu bp Franciszek Barda, 18 czerwca. Po okresie wakacyjnym, wraz z nowym rokiem akademickim, rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie został wikariuszem w Zręcinie, Sanoku i jarosławskiej kolegiacie. Po kolejnym okresie studiów, uzyskał tytuł doktora teologii moralnej.

W 1974 roku trafił do parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle, gdzie przez dwadzieścia lat pracował jako katecheta. Jako gorliwy kapłan, cieszył się w parafii wielkim autorytetem. Zyskał sobie popularność jako obrońca godności człowieka, walcząc o prawa ludzi wierzących i narodu. W czasie stanu wojennego celebrował msze św. za Ojczyznę, a także działał w duszpasterstwie młodzieżowym i Klubie Inteligencji Katolickiej. Ksiądz Marczak ze względu na współpracę z Solidarnością, doświadczył wielu szykan ze strony komunistycznych władz.

W 1993 roku otrzymał nominację na wykładowcę teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz etyki na uczelniach Rzeszowa. Ksiądz Marczak pomagał również w duszpasterstwie w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach.

W 1991 roku Ksiądz Stanisław Marczak został uhonorowany przez Jana Pawła II godnością kapelana honorowego. W 1999 roku Rada Miejska Jasła nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Ponadto ksiądz Marczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarły kapłan był emerytowanym proboszczem parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie-Załężu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama