Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Zmarł ks. dr Stanisław Marczak, wieloletni wykładowca WSD w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W niedzielę 21 lipca, w wieku 87 lat, zmarł ksiądz prałat dr Stanisław Marczak, emerytowany proboszcz parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie-Załężu, kapelan NSZZ „Solidarność”, wykładowca WSD w Rzeszowie, kapelan Sióstr Sercanek w Jaśliskach.
Zmarł ks. dr Stanisław Marczak, wieloletni wykładowca WSD w Rzeszowie

Źródło: Parafia w Jaśliskach

Nie żyje ksiądz doktor Stanisław Marczak, legendarny kapelan jasielskiej „Solidarności”, Honorowy Obywatel Miasta Jasła.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 24 lipca br. w Jaśliskach, o godz. 12 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, a po niej nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

Ksiądz Marczak, urodził się 31 października 1937 roku jako syn Władysława i Urszuli Długosz. Pochodził z Jaślisk koło Dukli. Po zdaniu matury w Rymanowie w 1955 roku, podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia diakonatu przyjął w marcu 1961 roku, a święcenia kapłańskie, których udzielił mu bp Franciszek Barda, 18 czerwca. Po okresie wakacyjnym, wraz z nowym rokiem akademickim, rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie został wikariuszem w Zręcinie, Sanoku i jarosławskiej kolegiacie. Po kolejnym okresie studiów, uzyskał tytuł doktora teologii moralnej.

W 1974 roku trafił do parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle, gdzie przez dwadzieścia lat pracował jako katecheta. Jako gorliwy kapłan, cieszył się w parafii wielkim autorytetem. Zyskał sobie popularność jako obrońca godności człowieka, walcząc o prawa ludzi wierzących i narodu. W czasie stanu wojennego celebrował msze św. za Ojczyznę, a także działał w duszpasterstwie młodzieżowym i Klubie Inteligencji Katolickiej. Ksiądz Marczak ze względu na współpracę z Solidarnością, doświadczył wielu szykan ze strony komunistycznych władz.

W 1993 roku otrzymał nominację na wykładowcę teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz etyki na uczelniach Rzeszowa. Ksiądz Marczak pomagał również w duszpasterstwie w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach.

W 1991 roku Ksiądz Stanisław Marczak został uhonorowany przez Jana Pawła II godnością kapelana honorowego. W 1999 roku Rada Miejska Jasła nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Ponadto ksiądz Marczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarły kapłan był emerytowanym proboszczem parafii pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie-Załężu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama