Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Sanocki Zamek Królewski stworzył wystawę poświęconą Januszowi Szuberowi! [Zdjęcia]

Podziel się
Oceń

Janusz Szuber był wybitnym sanockim poetą i mistrzem słowa. Od 18 lipca do 22 września na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku można zobaczyć wystawę poświęconą artyście.
Sanocki Zamek Królewski stworzył wystawę poświęconą Januszowi Szuberowi! [Zdjęcia]

Autor: Martyna Niemiec/Halo Rzeszów

Wystawa poświęcona Januszowi Szuberowi, pt. "Próbuję Być", jest wspólną inicjatywą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, oraz Muzeum Historycznego w Sanoku. Janusz Szuber został pożegnany przez społeczność sanocką 1 listopada 2020 roku, pozostawiając po sobie spory dorobek artystyczny, który jest możliwy do obejrzenia na wystawie. Są to m.in. wydane przez autora tomy poezji, rękopisy, liczne fotografie, wybrane dzieła z domowej biblioteczki Szubera, a także osobiste meble artysty z jego ostatniego mieszkania w Sanoku, które znajdowało się dokładnie przy sanockim rynku.

Oprócz dorobku artystycznego i osobistych przedmiotów artysty wystawę uzupełniono o obrazy takich artystów jak Fryderyk Pautsch i Stefan Filipkiewicz. Są to obrazy związane z artystą, gdyż należały do rodzinnej kolekcji poety. Dodatkowo zaprzyjaźnieni z Januszem Szuberem Poeci- Henryk Wańka, Stanisława Białogłowicza, oraz Leszek Rózga, wzbogacili wystawę przez podarowane poecie grafiki, obrazy i zbiory rysunków.

Wystawa  pt. "Próbuję Być", jest wyjątkowym wydarzeniem dla środowisk artystycznych z Sanoka jak i z okolic. Janusz Szuber za życia aktywnie uczestniczył w wydarzeniach związanych z poezją w mieście nad Sanem, odznaczając się tym samym lokalnym patriotyzmem. Uzyskał m.in. Tytuł mistrza wymowy polskiej województwa podkarpackiego w 2003 roku, Tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Sanoka w 2017 roku, czy Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury za rok 2019.

Wystawa jest warta obejrzenia. Podobnie jak wystawa Beksińskiego na Sanockim Zamku, pokazuje przedmioty realnie związane z pisarzem, dzięki czemu możemy bliżej poznać artystę za życia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, oraz do odwiedzenia wystawy!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama