Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Sanocki Zamek Królewski stworzył wystawę poświęconą Januszowi Szuberowi! [Zdjęcia]

Podziel się
Oceń

Janusz Szuber był wybitnym sanockim poetą i mistrzem słowa. Od 18 lipca do 22 września na poddaszu Zamku Królewskiego w Sanoku można zobaczyć wystawę poświęconą artyście.
Sanocki Zamek Królewski stworzył wystawę poświęconą Januszowi Szuberowi! [Zdjęcia]

Autor: Martyna Niemiec/Halo Rzeszów

Wystawa poświęcona Januszowi Szuberowi, pt. "Próbuję Być", jest wspólną inicjatywą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, oraz Muzeum Historycznego w Sanoku. Janusz Szuber został pożegnany przez społeczność sanocką 1 listopada 2020 roku, pozostawiając po sobie spory dorobek artystyczny, który jest możliwy do obejrzenia na wystawie. Są to m.in. wydane przez autora tomy poezji, rękopisy, liczne fotografie, wybrane dzieła z domowej biblioteczki Szubera, a także osobiste meble artysty z jego ostatniego mieszkania w Sanoku, które znajdowało się dokładnie przy sanockim rynku.

Oprócz dorobku artystycznego i osobistych przedmiotów artysty wystawę uzupełniono o obrazy takich artystów jak Fryderyk Pautsch i Stefan Filipkiewicz. Są to obrazy związane z artystą, gdyż należały do rodzinnej kolekcji poety. Dodatkowo zaprzyjaźnieni z Januszem Szuberem Poeci- Henryk Wańka, Stanisława Białogłowicza, oraz Leszek Rózga, wzbogacili wystawę przez podarowane poecie grafiki, obrazy i zbiory rysunków.

Wystawa  pt. "Próbuję Być", jest wyjątkowym wydarzeniem dla środowisk artystycznych z Sanoka jak i z okolic. Janusz Szuber za życia aktywnie uczestniczył w wydarzeniach związanych z poezją w mieście nad Sanem, odznaczając się tym samym lokalnym patriotyzmem. Uzyskał m.in. Tytuł mistrza wymowy polskiej województwa podkarpackiego w 2003 roku, Tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Miasta Sanoka w 2017 roku, czy Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury za rok 2019.

Wystawa jest warta obejrzenia. Podobnie jak wystawa Beksińskiego na Sanockim Zamku, pokazuje przedmioty realnie związane z pisarzem, dzięki czemu możemy bliżej poznać artystę za życia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, oraz do odwiedzenia wystawy!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama