Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Dożynki diecezjalne z licznym udziałem delegacji wieńcowych z powiatu rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

W niedzielę (25.08.) odbyły się Dożynki Diecezji Rzeszowskiej połączone z XXIV Dożynkami Województwa Podkarpackiego. To ważne wydarzenie dla mieszkańców regionu zgromadziło liczne delegacje z parafii i dekanatów diecezji rzeszowskiej oraz gmin i powiatów województwa podkarpackiego, które przybyły z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi i chlebem.
Dożynki diecezjalne z licznym udziałem delegacji wieńcowych z powiatu rzeszowskiego [ZDJĘCIA]
Więcej zdjęć w galerii. Link w treści artykułu.

Źródło: Powiat Rzeszowski

Wydarzenie to miało charakter świecki, jako podziękowanie za tegoroczne plony, ale przede wszystkim duchowy, będący wyrazem wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad rolnikami i obfitość zbiorów. Wśród przybyłych znaleźli się posłowie do parlamentu europejskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, a także reprezentanci wielu podmiotów i instytucji. Powiat Rzeszowski reprezentowali: Tomasz Wojton Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego, Jerzy Bednarz Wicestarosta Rzeszowski oraz Zbigniew Sycz Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, którzy swoją obecnością podkreślili znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności. W uroczystości wzięło udział szerokie grono delegacji z różnych miejscowości powiatu rzeszowskiego.

Symbolika wieńców dożynkowych

Święto rozpoczęło się od przyjmowania licznych delegacji – każda z nich przyniosła ze sobą starannie przygotowane wieńce dożynkowe, które są nieodłącznym symbolem tego święta. Wieńce, wykonane z tegorocznych plonów – kłosów zbóż, owoców, kwiatów i ziół – stanowią wyraz hołdu dla Matki Bożej. Są wyrazem wdzięczności za opiekę i łaski, jakimi obdarzyła rolników w mijającym roku. Powitanie delegacji odbyło się w Parku Papieskim, w sąsiedztwie Katedry Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, gdzie zgromadzeni wierni modlili się o dalsze błogosławieństwo i urodzaj na przyszłość.

ZDJĘCIA:

Msza św. w intencji rolników

Głównym punktem obchodów była uroczysta msza święta dziękczynna, odprawiona pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Wątroby. Ksiądz biskup w homilii podkreślił znaczenie pracy rolnika, która w połączeniu z Bożym błogosławieństwem przynosi owoce w postaci obfitych plonów. W trakcie mszy dokonano tradycyjnego poświęcenia wieńców dożynkowych. Wieńce te, będące symbolem tegorocznych zbiorów, są również wyrazem dziękczynienia i nadziei na przyszłe lata pełne obfitości. Uczestnicy mszy modlili się również za wszystkich rolników, prosząc o zdrowie i siły do dalszej pracy na roli.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu rzeszowskiego, co podkreśliło rangę tego wydarzenia. Byli wśród nich przedstawiciele samorządu powiatowego, jak też reprezentanci miast i gmin. Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton oraz Wicestarosta Rzeszowski Jerzy Bednarz przekazali dary ziemi wyprodukowane przez rolników i podmioty z naszego regionu. Liczna obecność samorządowców była wyrazem solidarności z rolnikami i uznania dla ich ciężkiej pracy, która ma fundamentalne znaczenie dla lokalnej społeczności, a także dla rodzimej gospodarki. To symboliczne zwrócenie uwagi na rolę rolników w kształtowaniu i podtrzymywaniu tradycji, które są nieodłącznym elementem tożsamości regionalnej.

Duchowy i społeczny wymiar dożynek

Dożynki Diecezji Rzeszowskiej połączone z Dożynkami Województwa Podkarpackiego to wydarzenie, które łączy w sobie dwa istotne aspekty – duchowy i społeczny. Dla wielu mieszkańców regionu jest to czas dziękczynienia Matce Bożej za otrzymane łaski oraz za plony, które są owocem ich ciężkiej pracy i Bożego błogosławieństwa. To także okazja do wspólnego świętowania oraz umacniania więzi społecznych będących fundamentem każdej lokalnej społeczności.
Podczas dożynek podkreślano znaczenie pracy rolników, którzy poprzez swoją codzienną działalność przyczyniają się do zachowania regionalnych tradycji oraz do rozwoju lokalnej gospodarki. Dzięki ich wysiłkom możliwe jest kultywowanie obyczajów oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom.
Wydarzenie to zgromadziło liczne delegacje, przedstawicieli władz, parlamentu oraz mieszkańców regionu, którzy wspólnie modlili się o pomyślność i obfitość na przyszłe lata. Uroczystość ta, głęboko zakorzeniona w tradycji, jest ważnym elementem tożsamości powiatu rzeszowskiego i całego województwa, przypominającym o wartości pracy rolnika oraz duchowym znaczeniu dziękczynienia za plony. Dzięki takim uroczystościom możliwe jest pielęgnowanie i przekazywanie tradycji, które stanowią fundament tożsamości naszego regionu.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama