Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Spacerownik Teatralny. Śladami scen artystycznych Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Spacerownik Teatralny to projekt działający od 2015 roku. Zainicjowany został z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który jest jego koordynatorem. W projekcie wzięły już udział m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Legnica i wiele innych miast. We wrześniu do teatralnej mapy Spacerownika dołączy Rzeszów.
Spacerownik Teatralny. Śladami scen artystycznych Rzeszowa
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Autor: Tadeusz Późniak, UM Rzeszowa

Spacerownik Teatralny to doskonała okazja do tego, by poznać swoje miasto z zupełnie innej perspektywy, wybierając się na spacer szlakiem miejsc związanych z teatrem. Autorskie scenariusze spacerów znajdujące się na stronie Spacerownika zawierają plany tras, informacje o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku. 

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września, a oprowadzać spacerowiczów po teatralnych zakamarkach miasta będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom spacerowicze będą mieli szansę, by spojrzeć na miasto i historię teatru z innej, mniej znanej strony. 

- Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie miasta jest umocowane w jego historii. – mówi Michalak.

Spacer rozpocznie się 15 września o godzinie 12:00 pod I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama