Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

W Rzeszowie będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt

Podziel się
Oceń

Organizacja Viva – Akcja dla zwierząt, we współpracy z lokalnymi aktywistami, w tym KOD Podkarpackie, organizuje zbiórkę podpisów pod projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt. Inicjatywa ma na celu poprawę warunków życia i ochrony zwierząt w Polsce poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ich traktowania i opieki.
W Rzeszowie będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt

Źródło: pixabay

Obecny stan prawny (ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt) nie dostarcza odpowiednich środków gwarantujących zapewnienie zwierzętom dobrostanu w rozumieniu wynikającym z utrwalonej wiedzy naukowej.

- Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest poprawa dobrostanu zwierząt oraz doprecyzowanie i rozszerzenie zakresu ochrony zwierząt - tak aby lepiej uwzględniać ich potrzeby fizyczne, psychiczne oraz społeczne -twierdzą autorzy obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt. 

Projektowana regulacja ma na celu m.in.: 

  • redukcję problemu bezdomności zwierząt domowych 
  • skuteczną kontrolę ich populacji, 
  • zapewnienie identyfikowalności zwierząt domowych, 
  • poprawę standardów funkcjonowania schronisk dla bezdomnych zwierząt. 

Potrzeba wprowadzenia projektowanych zmian jest podyktowana zarówno postępem cywilizacyjnym społeczeństwa, jak i wynikami badań naukowych w zakresie potrzeb zwierząt.

Zmiany w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt obejmują w szczególności:

  • Ograniczenie pseudohodowli, określenie warunków dobrostanowych w hodowlach
  • Zakaz sprzedaży zwierząt domowych przez portale aukcyjne i sprzedażowe w Intrenecie 
  • Obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych
  • Obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych

Określenie pojęcia znęcania się, np.:

  • Zakaz przetrzymywania psów na uwięzi
  • Zaniechanie leczenia
  • Zakaz sprzedaży detalicznej żywych ryb - z wyłączeniem akwariowych 
  • Zakaz przesyłania żywych zwierząt pocztą lub poprzez firmy kurierskie 

 

  • Zwiększenie kar za znęcanie się i zabijanie zwierząt
  • Dodatkowy nadzór i zmianę sposobu prowadzenia schronisk
  • Doprecyzowanie obowiązków gmin - kontrole w schroniskach i konieczność odławiania oraz opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zapobieganie bezdomności
  • Zakaz używania fajerwerków hukowych

Niestety, polskie prawo nie przewiduje możliwości zbierania podpisów elektronicznie pod inicjatywami obywatelskimi. 

- Aby projekt ustawy "STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT" mógł być procedowany w Sejmie, musimy zebrać 100 000 podpisów w formie papierowej do 24 września 2024 r. - mówi Irena Paterek z rzeszowskiego Komitetu Obrony Demokracji. 

Zbiórki trwają w różnych miastach. W Rzeszowie podpisy zbierane będą w następujących dniach i miejscach:

  1. niedziela 15. 09. w godz. 15:00 do 18:00 ul. 3 Maja, koło pomnika Tadeusza Nalepy
  2. poniedziałek – czwartek (16.-19.09.) w godz. 9:00 do 15:00 salon Zakochany Kundel, ul. Marszałkowska 15
  3. wtorek 17.09. Restauracja Zielona Baza, ul. Rejtana 31J w godz. 17:00 – 19:00.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Oczywiście najlepiej zwalić winę na kierowców. Nawet jak ktoś skopał konfigurację sygnalizacji świetlnej. Tu chyba jest skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z Myśliwską. Na filmie widać, że pojazdy od strony miasta dostają zieloną strzałkę do skrętu w lewo, a jednocześnie zaraz za skrzyżowaniem zapala się czerwona sygnalizacja na przejeździe kolejowym. Pierwszy pojazd się zatrzymuje. Gdyby zatrzymały się kolejne pojazdy zablokowałyby całkowicie połowę skrzyżowania na dłuższy czas (oczekiwanie na pociąg trwa chwilę). Oczywiście kolejne pojazdy nie powinny wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli nie mogą kontynuować jazdy za nim. Ale w takich przypadkach to jest bez sensu. To jak robienie celowych pułapek na kierowców. Sprawa do pilnej poprawy działania sygnalizacji świetlnej a nie publikowania zdjęć i ganienia kierowców. Szczególnie przez PKP PLK które zapewne, przynajmniej częściowo, jest winne takiego a nie innego działania sygnalizacji świetlnej na tym układzie skrzyżowania i przejazdu kolejowego. Wstyd redakcja.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 11:40Źródło komentarza: Niebezpieczny incydent na przejeździe kolejowym w Rzeszowie [FILM]Autor komentarza: DanutaTreść komentarza: dlaczego teraz Orlen ma takie duże straty , dopiero teraz dorwali się złodzieje.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 18:30Źródło komentarza: Trwają kontrole i audyty w Orlenie. Skierowano 8 zawiadomień do prokuratury; w tle Daniel ObajtekAutor komentarza: lózakTreść komentarza: obawiam się ze jakis deweloper upchnie tam wieżowiecData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:37Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: czyli mają ogromne znaczenie, śmieciuData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: kibolTreść komentarza: Twoje słowa znaczą tyle co ty!:):):):))Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:53Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: żakTreść komentarza: Wybudują MC Syfa w tym miejscu !!!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:52Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama