Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W najbliższą niedzielę w kościołach w Polsce zbiórki na pomoc powodzianom

Podziel się
Oceń

Niedziela, 22 września będzie w Kościele katolickim w Polsce dniem zbiórki na pomoc powodzianom Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował o hojność i wsparcie. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.
W najbliższą niedzielę w kościołach w Polsce zbiórki na pomoc powodzianom
Krajobraz po powodzi.

Autor: PAP/Krzysztof Cesarz

W związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski, przewodniczący Episkopatu zaapelował, aby 22 września po każdej mszy św., w każdej diecezji odbyła się zbiórka pieniężna na pomoc poszkodowanym.

"Chcę wyrazić nasze współczucie wobec tych, którzy doświadczyli tego wielkiego dramatu, ale jednocześnie zapewnić, że nie pozostają oni sami" - zaznaczył abp Wojda w informacji udostępnionej PAP.

Zaapelował również do wszystkich o hojność i wsparcie. Dodał, że szczególnie będą potrzebne urządzenia do osuszania domów i budynków użyteczności publicznej.

Przewodniczący KEP zapewnił o modlitwie w intencji poszkodowanych.

Na pilną pomoc interwencyjną powodzianom Caritas Polska przekazała 400 tys. zł. Środki trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią, gdzie będą przekazywane potrzebującym.

W niedzielę ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja zwrócił się z prośbą do wszystkich diecezjan "o ufną i żarliwą modlitwę o ocalenie przed powodzią", "konieczne siły dla wszystkich służb ratunkowych" oraz "potrzebne łaski dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi".

"Nie bądźmy obojętni na los poszkodowanych i zagrożonych przez powódź: potrzebne będą nasze wspólne wysiłki, by przyjść im z pomocą" - wskazał. Poprosił o zgłaszanie potrzeb powodzian do proboszczów. Przekazał też, że w poniedziałek zostanie uruchomione centrum pomocowe dla poszkodowanych.

O modlitwę i pomoc organizowaniu wsparcia poszkodowanym zaapelował do duszpasterzy i wiernych ordynariusz świdnicki bp Marek Mendyk. Podziękował także osobom i instytucjom, które "ofiarnie angażują się w ochronę lokalnej społeczności przed nowymi zagrożeniami".

W niedzielę ruszyła także ogólnopolska zbiórka finansowa Caritas na rzecz powodzian.

Wpłat można dokonywać na stronie caritas.pl, poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ lub przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.

Caritas zbiera też przedmioty, ale jedynie w ilościach hurtowych od firm. "W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych" - poinformowano.

Caritas wyjaśnia, że potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres [email protected]

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama