Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Przetargi dla małych firm. Jak wygrać z gigantami?

Podziel się
Oceń

Udział w przetargach w Rzeszowie to dla wielu małych firm szansa na zdobycie nowych, bardzo cennych kontraktów. Historia pokazuje, że nie zawsze były one w stanie skutecznie konkurować z dużymi markami. Ostatnie lata to pod tym względem odwrócenie tendencji. Z czego to wynika? Jak przedsiębiorstwa z sektora MŚP przeciwstawiają się konkurencji rynkowych potentatów. Sprawdziliśmy to!
Przetargi dla małych firm. Jak wygrać z gigantami?

Nowa Polityka Zakupowa Państwa

Polityka Zakupowa Państwa to dokument o charakterze średniookresowej strategii dla rynku zamówień publicznych, przyjmowany przez Radę Ministrów raz na 4 lat. Obecnie obowiązująca wersja postawiła sobie za cel zwiększenie efektywności zamówień publicznych w Polsce, w tym także przetargów w Rzeszowie. Rynek jest obecnie warto około 10 procent Produktu Krajowego Brutto, dlatego jego funkcjonowanie jest bardzo ważne dla sytuacji makroekonomicznej kraju.

Jak Rada Ministrów chce osiągnąć założony cel? Pomysłów jest bardzo wiele, ale szczególnie jeden działa obecnie wyjątkowo pozytywnie na rynek. Chodzi mianowicie o otwarte podejście do wykonawców z sektora MŚP. Osoby decyzyjne zidentyfikowały problemy z przeszłości i na bazie konsultacji oraz danych statystycznych zaproponowały następujące działania:

  • dłuższe terminy na złożenie oferty wraz z załącznikami,

  • szersze wykorzystanie umów ramowych,

  • dzielenie dużych zamówień na części,

  • stosowanie płatności częściowych lub zaliczek dla dłuższych umów,

  • używanie klauzul waloryzacyjnych w kontraktach,

  • ograniczenie stosowania kar umownych.

W efekcie umożliwiono startowanie małym i średnim firmom w większej ilości przetargów budowlanych w Rzeszowie, co przekłada się też na dalszy rozwój tego sektora.

Jak skutecznie konkurować z dużymi firmami?

Przepis na sukces w zadaniach z sekcji przetargi Rzeszów jest teoretycznie bardzo prosty. Wystarczy nie popełniać błędów oraz przygotować konkurencyjną ofertę. Brzmi łatwo, ale jak pokazuje doświadczenie rynkowe, nadal wiele firm nie umie sobie przyswoić tych prostych rad. Dane Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych pokazują, że prawie co druga oferta jest odrzucana. Problemem bywają błędnie składane podpisy, niezgodność propozycji z wymaganiami, nietrzymanie się terminów czy brak reakcji na wezwania zamawiającego.

Małe firmy często mają przewagę nad gigantami w kwestii elastyczności i szybkości reakcji na potrzeby klienta. Mogą również oferować bardziej spersonalizowane usługi i budować silniejsze relacje z klientami. To atuty, które bardzo cenią sobie zamawiający. Aby jednak móc je zaprezentować na etapie realizacji, należy zaproponować konkurencyjne warunki. Zbyt wysoka marża poskutkuje przebiciem oferty, z kolei zbyt niska, może prowadzić do odrzucenia z uwagi na rażąco niską cenę. Warto poświęcić trochę czasu i dokładnie zbadać rynek. Wyniki przetargów z Rzeszowa można łatwo znaleźć w komercyjnych wyszukiwarkach, a wiedza zdobyta dzięki nim, w wielu przypadkach okazuje się bezcenna.

Dlaczego warto wygrać przetarg w Rzeszowie?

Z jakiego powodu firmy z sektora MŚP wchodzą na rynek zamówień publicznych? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze przetargi są praktycznie nieograniczone. Pojawiają się każdego dnia, w większości branż jakie możemy sobie wymyślić, bez względu na sezonowość czy koniunkturę gospodarczą. Po drugie umożliwiają dyktowanie cen. Oczywiście muszą być one odpowiednio skalkulowane, ale to wykonawca sam decyduje o marży, na jakiej chce pracować. Ich zaletą jest także transparentność i jawność. Mogą w nich startować wszyscy przedsiębiorcy, którzy spełniają określone wymagania, a zamawiający musi traktować oferty równo. Wygrywa ostatecznie ta firma, która zaproponuje najlepsze warunki, biorąc pod uwagę znane wcześniej kryteria (cena, gwarancja, technologia, terminy). Badania rynkowe dowodzą także, że dla wykonawców bardzo ważna jest pewność zapłaty. Utrzymanie płynności finansowej wymaga terminowości ze strony kontrahentów biznesowych. O ile w obsłudze firm oraz osób fizycznych dość często zdarzają się przesunięcia w uiszczeniu wynagrodzenia, o tyle w przetargach w Rzeszowie takich sytuacji nie ma. To świetne źródło na uzyskanie ponadprzeciętnych dochodów.

Serwis przetargów i zleceń www.oferent.com.pl - przetestuj bezpłatnie.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Oczywiście najlepiej zwalić winę na kierowców. Nawet jak ktoś skopał konfigurację sygnalizacji świetlnej. Tu chyba jest skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z Myśliwską. Na filmie widać, że pojazdy od strony miasta dostają zieloną strzałkę do skrętu w lewo, a jednocześnie zaraz za skrzyżowaniem zapala się czerwona sygnalizacja na przejeździe kolejowym. Pierwszy pojazd się zatrzymuje. Gdyby zatrzymały się kolejne pojazdy zablokowałyby całkowicie połowę skrzyżowania na dłuższy czas (oczekiwanie na pociąg trwa chwilę). Oczywiście kolejne pojazdy nie powinny wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli nie mogą kontynuować jazdy za nim. Ale w takich przypadkach to jest bez sensu. To jak robienie celowych pułapek na kierowców. Sprawa do pilnej poprawy działania sygnalizacji świetlnej a nie publikowania zdjęć i ganienia kierowców. Szczególnie przez PKP PLK które zapewne, przynajmniej częściowo, jest winne takiego a nie innego działania sygnalizacji świetlnej na tym układzie skrzyżowania i przejazdu kolejowego. Wstyd redakcja.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 11:40Źródło komentarza: Niebezpieczny incydent na przejeździe kolejowym w Rzeszowie [FILM]Autor komentarza: DanutaTreść komentarza: dlaczego teraz Orlen ma takie duże straty , dopiero teraz dorwali się złodzieje.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 18:30Źródło komentarza: Trwają kontrole i audyty w Orlenie. Skierowano 8 zawiadomień do prokuratury; w tle Daniel ObajtekAutor komentarza: lózakTreść komentarza: obawiam się ze jakis deweloper upchnie tam wieżowiecData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:37Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: czyli mają ogromne znaczenie, śmieciuData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: kibolTreść komentarza: Twoje słowa znaczą tyle co ty!:):):):))Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:53Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: żakTreść komentarza: Wybudują MC Syfa w tym miejscu !!!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:52Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama