Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Specjalne placówki edukacyjne Powiatu Rzeszowskiego- wsparcie dla uczniów o szczególnych potrzebach

Podziel się
Oceń

Powiat Rzeszowski prowadzi dwie placówki szkolnictwa specjalnego: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (SOSW) w Mrowli oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii (MOS) w Rzeszowie. Obie placówki zapewniają edukację i opiekę dla około 130 uczniów, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia ze względu na niepełnosprawność lub trudności wychowawcze.
Specjalne placówki edukacyjne Powiatu Rzeszowskiego- wsparcie dla uczniów o szczególnych potrzebach
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli.

Źródło: Powiat Rzeszowski

Starosta Rzeszowski, Krzysztof Jarosz, podkreśla, że szkolnictwo specjalne jest kluczowym elementem systemu edukacji, ponieważ umożliwia naukę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz tym, którzy zmagają się z różnymi trudnościami. Powiat od początku swojego istnienia stara się zapewnić najlepsze warunki rozwoju dla swoich podopiecznych.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mrowli

SOSW w Mrowli, działający od 1972 roku, od blisko 25 lat znajduje się pod opieką samorządu powiatowego, który aktywnie wspiera rozwój placówki. Ośrodek zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. W jego strukturze funkcjonują Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy oraz internat, z którego korzysta kilkudziesięciu wychowanków.

Placówka szczyci się indywidualnym podejściem do ucznia, zapewniając edukacyjno-terapeutyczne programy dostosowane do potrzeb każdego z nich. Uczniowie są pod opieką wykwalifikowanej kadry, w skład której wchodzą m.in. surdopedagog, tyflopedagog, psycholog, logopeda i rehabilitant. Ośrodek oferuje szeroki wachlarz terapii, takich jak integracja sensoryczna, logorytmika, kinezjologia edukacyjna, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne oraz inne formy wsparcia. Ponadto uczniowie mogą korzystać z zajęć pozalekcyjnych, takich jak warsztaty teatralne, kulinarne, turystyczne, a także uczestniczyć w zajęciach harcerskich w drużynie „Nieprzetartego Szlaku”.

W latach 2009-2011 placówka przeszła rozbudowę i modernizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Koszt inwestycji wyniósł 5,5 mln zł, z czego 3,2 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Dzięki tym środkom powstał nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek, który zdobył nagrodę w konkursie „Budowa roku Podkarpacia 2011”. W tym czasie wybudowano również salę gimnastyczną.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Rzeszowie

MOS w Rzeszowie, istniejący już ponad 30 lat, zapewnia opiekę dla prawie 30 młodych ludzi, którzy zmagają się z trudnościami wynikającymi z różnych sytuacji losowych. Ośrodek oferuje możliwość nauki oraz organizuje liczne zajęcia pozalekcyjne, które wspierają wychowanków w rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych. Młodzi ludzie mogą liczyć na wsparcie w kontynuowaniu nauki, usamodzielnianiu się oraz uzyskaniu pomocy prawnej, pedagogicznej i psychologicznej.

Dzięki zaangażowaniu Powiatu Rzeszowskiego oraz wykwalifikowanej kadry, placówki te tworzą bezpieczne i wspierające środowisko, umożliwiając uczniom rozwój i zdobywanie nowych umiejętności, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i ograniczeń.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Oczywiście najlepiej zwalić winę na kierowców. Nawet jak ktoś skopał konfigurację sygnalizacji świetlnej. Tu chyba jest skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z Myśliwską. Na filmie widać, że pojazdy od strony miasta dostają zieloną strzałkę do skrętu w lewo, a jednocześnie zaraz za skrzyżowaniem zapala się czerwona sygnalizacja na przejeździe kolejowym. Pierwszy pojazd się zatrzymuje. Gdyby zatrzymały się kolejne pojazdy zablokowałyby całkowicie połowę skrzyżowania na dłuższy czas (oczekiwanie na pociąg trwa chwilę). Oczywiście kolejne pojazdy nie powinny wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli nie mogą kontynuować jazdy za nim. Ale w takich przypadkach to jest bez sensu. To jak robienie celowych pułapek na kierowców. Sprawa do pilnej poprawy działania sygnalizacji świetlnej a nie publikowania zdjęć i ganienia kierowców. Szczególnie przez PKP PLK które zapewne, przynajmniej częściowo, jest winne takiego a nie innego działania sygnalizacji świetlnej na tym układzie skrzyżowania i przejazdu kolejowego. Wstyd redakcja.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 11:40Źródło komentarza: Niebezpieczny incydent na przejeździe kolejowym w Rzeszowie [FILM]Autor komentarza: DanutaTreść komentarza: dlaczego teraz Orlen ma takie duże straty , dopiero teraz dorwali się złodzieje.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 18:30Źródło komentarza: Trwają kontrole i audyty w Orlenie. Skierowano 8 zawiadomień do prokuratury; w tle Daniel ObajtekAutor komentarza: lózakTreść komentarza: obawiam się ze jakis deweloper upchnie tam wieżowiecData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:37Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: czyli mają ogromne znaczenie, śmieciuData dodania komentarza: 3.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: kibolTreść komentarza: Twoje słowa znaczą tyle co ty!:):):):))Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:53Źródło komentarza: Resovia – Lech Poznań: Emocje na stadionie i niedozwolone wybryki. Policja ustala sprawców [ZDJĘCIA]Autor komentarza: żakTreść komentarza: Wybudują MC Syfa w tym miejscu !!!Data dodania komentarza: 2.10.2024, 22:52Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama