Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Specjalne placówki edukacyjne Powiatu Rzeszowskiego- wsparcie dla uczniów o szczególnych potrzebach

Podziel się
Oceń

Powiat Rzeszowski prowadzi dwie placówki szkolnictwa specjalnego: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (SOSW) w Mrowli oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii (MOS) w Rzeszowie. Obie placówki zapewniają edukację i opiekę dla około 130 uczniów, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia ze względu na niepełnosprawność lub trudności wychowawcze.
Specjalne placówki edukacyjne Powiatu Rzeszowskiego- wsparcie dla uczniów o szczególnych potrzebach
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli.

Źródło: Powiat Rzeszowski

Starosta Rzeszowski, Krzysztof Jarosz, podkreśla, że szkolnictwo specjalne jest kluczowym elementem systemu edukacji, ponieważ umożliwia naukę dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz tym, którzy zmagają się z różnymi trudnościami. Powiat od początku swojego istnienia stara się zapewnić najlepsze warunki rozwoju dla swoich podopiecznych.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mrowli

SOSW w Mrowli, działający od 1972 roku, od blisko 25 lat znajduje się pod opieką samorządu powiatowego, który aktywnie wspiera rozwój placówki. Ośrodek zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. W jego strukturze funkcjonują Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy oraz internat, z którego korzysta kilkudziesięciu wychowanków.

Placówka szczyci się indywidualnym podejściem do ucznia, zapewniając edukacyjno-terapeutyczne programy dostosowane do potrzeb każdego z nich. Uczniowie są pod opieką wykwalifikowanej kadry, w skład której wchodzą m.in. surdopedagog, tyflopedagog, psycholog, logopeda i rehabilitant. Ośrodek oferuje szeroki wachlarz terapii, takich jak integracja sensoryczna, logorytmika, kinezjologia edukacyjna, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne oraz inne formy wsparcia. Ponadto uczniowie mogą korzystać z zajęć pozalekcyjnych, takich jak warsztaty teatralne, kulinarne, turystyczne, a także uczestniczyć w zajęciach harcerskich w drużynie „Nieprzetartego Szlaku”.

W latach 2009-2011 placówka przeszła rozbudowę i modernizację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Koszt inwestycji wyniósł 5,5 mln zł, z czego 3,2 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Dzięki tym środkom powstał nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek, który zdobył nagrodę w konkursie „Budowa roku Podkarpacia 2011”. W tym czasie wybudowano również salę gimnastyczną.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Rzeszowie

MOS w Rzeszowie, istniejący już ponad 30 lat, zapewnia opiekę dla prawie 30 młodych ludzi, którzy zmagają się z trudnościami wynikającymi z różnych sytuacji losowych. Ośrodek oferuje możliwość nauki oraz organizuje liczne zajęcia pozalekcyjne, które wspierają wychowanków w rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych. Młodzi ludzie mogą liczyć na wsparcie w kontynuowaniu nauki, usamodzielnianiu się oraz uzyskaniu pomocy prawnej, pedagogicznej i psychologicznej.

Dzięki zaangażowaniu Powiatu Rzeszowskiego oraz wykwalifikowanej kadry, placówki te tworzą bezpieczne i wspierające środowisko, umożliwiając uczniom rozwój i zdobywanie nowych umiejętności, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i ograniczeń.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama