Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Andrzej Dec po 20 latach opuścił Platformę Obywatelską. Podał zaskakującą przyczynę

Podziel się
Oceń

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, a wcześniej jej wieloletni przewodniczący, Andrzej Dec, ikona rzeszowskiej Platformy Obywatelskiej opuścił partię. Dlaczego?
Andrzej Dec po 20 latach opuścił Platformę Obywatelską. Podał zaskakującą przyczynę
Andrzej Dec

Źródło: Jerzy Żygadło/Wikimedia

O powodach swojej rezygnacji z przynależności do Platformy Obywatelskiej poinformował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Światopogląd ważniejszy od partii

Andrzej Dec powiedział, że "od ponad dwóch miesięcy, moja ponad 20-letnia przygoda z Platformą Obywatelską się zakończyła". Wiceprzewodniczący wskazał na polityczny powód takiej decyzji. 

Jak mówił wpływ na tę decyzję, miały powody światopoglądowe. - Nie zgadzam się z kierunkiem, w jakim Platforma Obywatelska w ostatnim czasie poszła, a w szczególności nie zgadzam się z tym, że partia zarządziła dyscyplinę głosowania w kwestii aborcji. Dla mnie aborcja do 12-tygodnia ciąży na życzenie, jest nie do przyjęcia - mówił Dec. 

Przypomnijmy, że w połowie lipca Sejm zajmował się projektem ustawy o nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Projekt nowelizacji Kodeksu został złożony przez Lewicę.

Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem rządząca Koalicja 15 X nie zdobyła większości głosów posłów. 215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa przekazał jednocześnie, że zostaje w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej, o ile władze klubu nie zdecydują inaczej. Zdementował jednocześnie plotki o innych powodach swojej decyzji. 

Od programisty do polityka – historia rzeszowskiego samorządowca

Andrzej Dec, absolwent prestiżowego II Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, to postać, która odcisnęła niezatarte piętno na historii miasta. Jego życiorys to pasjonująca opowieść o człowieku, który z zamiłowania do matematyki i informatyki przeszedł drogę do polityki, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców w regionie.

Kariera zawodowa

Swoją karierę zawodową Andrzej Dec rozpoczął jako programista i projektant systemów przetwarzania danych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Rzeszów. To właśnie tam zaangażował się w działalność opozycyjną, współtworząc niezależną związkową „Solidarność”. Po przemianach ustrojowych wykorzystał swoje umiejętności informatyczne, obejmując stanowisko dyrektora Ośrodka Obliczeniowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Następnie związał się ze spółkami informatycznymi, gdzie pełnił funkcje menedżerskie.

Działalność polityczna

Andrzej Dec to również wybitny samorządowiec. Od 1990 roku nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta Rzeszowa, pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego. Był również aktywnym uczestnikiem życia politycznego na szczeblu wojewódzkim, zasiadając w Sejmiku Samorządowym Województwa Rzeszowskiego oraz Krajowym Sejmiku Samorządu Terytorialnego.

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu Dec przyczynił się do wielu ważnych inwestycji i projektów, które zmieniły oblicze Rzeszowa. Jego zaangażowanie w rozwój miasta było szczególnie widoczne w obszarze edukacji, kultury oraz infrastruktury.


Napisz komentarz

Komentarze

Ania 29.10.2024 15:02
Oby takich osób jak najwięcej

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama