Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Andrzej Dec po 20 latach opuścił Platformę Obywatelską. Podał zaskakującą przyczynę

Podziel się
Oceń

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, a wcześniej jej wieloletni przewodniczący, Andrzej Dec, ikona rzeszowskiej Platformy Obywatelskiej opuścił partię. Dlaczego?
Andrzej Dec po 20 latach opuścił Platformę Obywatelską. Podał zaskakującą przyczynę
Andrzej Dec

Źródło: Jerzy Żygadło/Wikimedia

O powodach swojej rezygnacji z przynależności do Platformy Obywatelskiej poinformował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Światopogląd ważniejszy od partii

Andrzej Dec powiedział, że "od ponad dwóch miesięcy, moja ponad 20-letnia przygoda z Platformą Obywatelską się zakończyła". Wiceprzewodniczący wskazał na polityczny powód takiej decyzji. 

Jak mówił wpływ na tę decyzję, miały powody światopoglądowe. - Nie zgadzam się z kierunkiem, w jakim Platforma Obywatelska w ostatnim czasie poszła, a w szczególności nie zgadzam się z tym, że partia zarządziła dyscyplinę głosowania w kwestii aborcji. Dla mnie aborcja do 12-tygodnia ciąży na życzenie, jest nie do przyjęcia - mówił Dec. 

Przypomnijmy, że w połowie lipca Sejm zajmował się projektem ustawy o nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Projekt nowelizacji Kodeksu został złożony przez Lewicę.

Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem rządząca Koalicja 15 X nie zdobyła większości głosów posłów. 215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa przekazał jednocześnie, że zostaje w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej, o ile władze klubu nie zdecydują inaczej. Zdementował jednocześnie plotki o innych powodach swojej decyzji. 

Od programisty do polityka – historia rzeszowskiego samorządowca

Andrzej Dec, absolwent prestiżowego II Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, to postać, która odcisnęła niezatarte piętno na historii miasta. Jego życiorys to pasjonująca opowieść o człowieku, który z zamiłowania do matematyki i informatyki przeszedł drogę do polityki, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców w regionie.

Kariera zawodowa

Swoją karierę zawodową Andrzej Dec rozpoczął jako programista i projektant systemów przetwarzania danych w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Rzeszów. To właśnie tam zaangażował się w działalność opozycyjną, współtworząc niezależną związkową „Solidarność”. Po przemianach ustrojowych wykorzystał swoje umiejętności informatyczne, obejmując stanowisko dyrektora Ośrodka Obliczeniowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Następnie związał się ze spółkami informatycznymi, gdzie pełnił funkcje menedżerskie.

Działalność polityczna

Andrzej Dec to również wybitny samorządowiec. Od 1990 roku nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta Rzeszowa, pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego. Był również aktywnym uczestnikiem życia politycznego na szczeblu wojewódzkim, zasiadając w Sejmiku Samorządowym Województwa Rzeszowskiego oraz Krajowym Sejmiku Samorządu Terytorialnego.

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu Dec przyczynił się do wielu ważnych inwestycji i projektów, które zmieniły oblicze Rzeszowa. Jego zaangażowanie w rozwój miasta było szczególnie widoczne w obszarze edukacji, kultury oraz infrastruktury.


Napisz komentarz

Komentarze

Ania 29.10.2024 15:02
Oby takich osób jak najwięcej

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama