Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

III Podkarpackie spotkania z historią regionalną w Dynowie [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Po raz trzeci w podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyła się we wtorek (29 października) konferencja popularno-naukowa z cyklu „Podkarpackie spotkania z historią regionalną”. Jej tematem były różne aspekty II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu dzisiejszego Podkarpacia.
III Podkarpackie spotkania z historią regionalną w Dynowie [ZDJĘCIA]

Źródło: Powiat Rzeszowski

Po raz pierwszy „Podkarpackie spotkania z historią regionalną” w dynowskim liceum odbyły się w 2018 roku, kolejne w 2019. Organizacja następnych edycji została uniemożliwiona przez pandemię. Teraz, po pięcioletniej przerwie, udało się wydarzenie wznowić. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

ZOBACZ ZDJĘCIA:


– Warto o historii mówić i przypominać, zwłaszcza w związku z wątkami regionalnymi. Na takich spotkaniach opowiadamy bowiem o rzeczach, których w takich detalach nie znajdziemy w podręcznikach historii. A to ważna część naszej tożsamości – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. 

Wtórował mu ks. profesor Stanisław Nabywaniec, żałując, że w szkołach nie ma przedmiotu „historia regionalna”.

– Tego typu spotkania pozwalają na zachowanie tożsamości, odrębności w pozytywnym sensie. Żeby ją zachować trzeba mieć świadomość kim jestem, skąd pochodzę? – mówił ks. prof. Stanisław Nabywaniec.

W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, a także wielu mieszkańców miasta i gminy, interesujących się regionalną historią. Zaprezentowanych zostało pięć referatów. Starosta Krzysztof Jarosz (z wykształcenia historyk) mówił o potencjale gospodarczym przedwojennej Polski i przyczynach porażki w kampanii wrześniowej 1939 roku, Szymon Jakubowski o związanych z Podkarpaciem ofiarach wydarzeń z okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch wojny, ks. prof. Stanisław Nabywaniec przedstawił stosunki narodowościowe na terenie naszego regionu w 1939 roku, Jerzy Majka opowiedział o udziale 10. Brygady Kawalerii i 17. pułku piechoty w kampanii wrześniowej, zaś Józef Stolarczyk o udziale Słowacji w agresji na Polskę.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama