Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

III Podkarpackie spotkania z historią regionalną w Dynowie [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Po raz trzeci w podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie odbyła się we wtorek (29 października) konferencja popularno-naukowa z cyklu „Podkarpackie spotkania z historią regionalną”. Jej tematem były różne aspekty II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem regionu dzisiejszego Podkarpacia.
III Podkarpackie spotkania z historią regionalną w Dynowie [ZDJĘCIA]

Źródło: Powiat Rzeszowski

Po raz pierwszy „Podkarpackie spotkania z historią regionalną” w dynowskim liceum odbyły się w 2018 roku, kolejne w 2019. Organizacja następnych edycji została uniemożliwiona przez pandemię. Teraz, po pięcioletniej przerwie, udało się wydarzenie wznowić. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

ZOBACZ ZDJĘCIA:


– Warto o historii mówić i przypominać, zwłaszcza w związku z wątkami regionalnymi. Na takich spotkaniach opowiadamy bowiem o rzeczach, których w takich detalach nie znajdziemy w podręcznikach historii. A to ważna część naszej tożsamości – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. 

Wtórował mu ks. profesor Stanisław Nabywaniec, żałując, że w szkołach nie ma przedmiotu „historia regionalna”.

– Tego typu spotkania pozwalają na zachowanie tożsamości, odrębności w pozytywnym sensie. Żeby ją zachować trzeba mieć świadomość kim jestem, skąd pochodzę? – mówił ks. prof. Stanisław Nabywaniec.

W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, a także wielu mieszkańców miasta i gminy, interesujących się regionalną historią. Zaprezentowanych zostało pięć referatów. Starosta Krzysztof Jarosz (z wykształcenia historyk) mówił o potencjale gospodarczym przedwojennej Polski i przyczynach porażki w kampanii wrześniowej 1939 roku, Szymon Jakubowski o związanych z Podkarpaciem ofiarach wydarzeń z okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch wojny, ks. prof. Stanisław Nabywaniec przedstawił stosunki narodowościowe na terenie naszego regionu w 1939 roku, Jerzy Majka opowiedział o udziale 10. Brygady Kawalerii i 17. pułku piechoty w kampanii wrześniowej, zaś Józef Stolarczyk o udziale Słowacji w agresji na Polskę.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama