Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamahalo Rzeszów reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama2

Trwa przebudowa wąskiego gardła na S19 pod Rzeszowem

Podziel się
Oceń

Budowa drogi ekspresowej S19 na terenie województwa podkarpackiego nabiera tempa. Szczególnie widoczne są postępy na odcinku między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka, który był dziś odwiedzony przez przedstawicieli lokalnych mediów.
Trwa przebudowa wąskiego gardła na S19 pod Rzeszowem
Rozbudowa S19 - Nienadówka.

Źródło: GDDKiA Rzeszów

Ten ambitny projekt jest częścią rządowego programu budowy dróg krajowych i realizowany jest w formule „projektuj i buduj”. Firma budowlana Strabag, która wygrała przetarg w listopadzie 2022 roku, odpowiada za realizację inwestycji o wartości 272 830 814,75 złotych. Podkarpacki wojewoda wydał niezbędne pozwolenie na budowę w kwietniu tego roku, a prace budowlane rozpoczęły się miesiąc później. Szacuje się, że inwestycja zostanie ukończona w drugiej połowie 2026 roku, a obecnie jest już około 15% zaawansowana.

Będzie szerzej

Obecnie S19 na odcinku między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka posiada trzy pasy ruchu, bez wydzielonego pasa rozdzielającego kierunki jazdy. Po rozbudowie droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, pas awaryjny o szerokości 2,5 metra oraz szersze pobocza. Nośność drogi zostanie zwiększona do 11,5 tony na oś.

Rozbudowa S19 - Nienadówka, fot. GDDKiA Rzeszów

Prace budowlane wykraczają poza samo dodanie dodatkowego pasa ruchu. Obejmują one również adaptację istniejących obiektów inżynieryjnych, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działań na rzecz ochrony środowiska. Zrekonstruowanych zostanie wiele dróg poprzecznych, cieków wodnych i infrastruktury technicznej. Węzły Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka, które już posiadają pełną dwujezdniową przepustowość, nie wymagają dalszej rozbudowy. Całkowita długość odcinków drogi przeznaczonych do rozbudowy wynosi około 13,8 kilometra.

Nowa infrastruktura i aspekty środowiskowe 

W ramach inwestycji powstanie kilka nowych obiektów inżynieryjnych, w tym estakada w Nienadówce oraz dwa wiadukty, z których jeden będzie pełnił funkcję przejścia dla zwierząt. Dodatkowo wybudowane zostaną cztery przejścia dla dużych zwierząt, cztery przejścia dla małych zwierząt, osiem przejść dla płazów, ponad 2,7 kilometra ekranów akustycznych oraz liczne zbiorniki retencyjne. Projekt obejmuje również nasadzenia różnych rodzajów roślinności oraz instalację urządzeń oczyszczających wody opadowe i osłon przeciwsłonecznych.

Ulepszone usługi dla kierowców

Istniejący przystanek drogowym Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany, aby umożliwić budowę stacji paliw, restauracji i sklepów. Ponadto istniejąca stacja benzynowa położona w pobliżu dawnej drogi krajowej DK19 w Stobiernej zostanie połączona z S19, oferując kierowcom podróżującym z Lublina w kierunku Rzeszowa możliwość tankowania.

Rozbudowa S19 - prace ziemne, wykonywanie pali CFA. fot. GDDKiA Rzeszów

Postępy w budowie 

W ostatnich miesiącach poczyniono znaczące postępy w pracach ziemnych, w tym usunięciu wierzchniej warstwy gleby, wykopów i budowy nasypów. Zaawansowana jest również rozbiórka istniejących ogrodzeń i barier wzdłuż strony budowy. Ponadto, wykonawca rozpoczął wzmacnianie podłoża pod nasypy za pomocą głębokiego mieszania gruntów.

Zmieniono także tymczasową organizację ruchu na kilku drogach, w tym na samej S19. Stanowi to duże wyzwanie dla wykonawcy ze względu na duży natężenie ruchu.

Budowa mostów 

Budowa mostów jest złożonym elementem projektu, obejmującym przedłużanie istniejących obiektów i budowę nowych. Budowanych lub przebudowywanych jest piętnaście przepustów i pięć wiaduktów drogowych, w tym pięcioprzęsłowa estakada w Nienadówce. Wiele z tych przepustów będzie pełniło funkcję przejść dla zwierząt.

Estakada w Nienadówce to szczególnie wymagające przedsięwzięcie inżynieryjne. Jej budowa wymaga starannego planowania ze względu na bliskość lokalnego kościoła i ruchliwego skrzyżowania.

Rozszerzenie drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu to duże przedsięwzięcie, które znacząco poprawi infrastrukturę transportową w regionie. Po zakończeniu inwestycji poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego, skrócą się czasy podróży i pobudzi wzrost gospodarczy.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zenekTreść komentarza: no to super akcja spodnie znalezione ale glosowanie kopertowe za 70 milionów jako s nie udało sie znalezdz. hahaaData dodania komentarza: 6.12.2024, 01:27Źródło komentarza: Podrobiona odzież w jednym z rzeszowskich sklepów. Zdecydowany ruch policjiAutor komentarza: JaśTreść komentarza: A myślałem, że takie akcje to tylko w filmach :oData dodania komentarza: 5.12.2024, 11:25Źródło komentarza: Rzeszów. Koniec procesu ws. strzelaniny przy odbiorze wypowiedzianego mieszkaniaAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Cześć. Nikt Ci nie poda zakresu terytorialnego, bo sami nie wiedzą. Chłopski sposób iść po kablach i zobaczyć oznaczenie na transformatorze. Jak masz podziemne, to nie radzę kopać :). Informacja dla informacji, tak jak pytają matematyka, czy odpowiada poprawnie, gość mówi: tak, podaję semantycznie poprawne, ale nie mające zastosowania odpowiedzi, może pan podać przykład? Tak, mogę. Koniec dowcipu. To taki sam poziom.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 17:44Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: mieszkaniec Rz-owaTreść komentarza: bezwartościowa informacja o wyłączeniach skoro nie wskazujecie dokładnego zakresu! Jaki dokładnie zakres miasta zasila "stacja Budziwój 32" ? Może ktoś łaskawie poda źródło gdzie dokładnie można sprawdzic zakres terytorialny?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:22Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: maxTreść komentarza: Psiarnia... pół debile, pół imbecyle !Data dodania komentarza: 3.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Fatalna pomyłka! Policja ścigała bandytów, a ostrzelała niewinnych pracowników z DębicyAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Skoro nawet mieszkańcy nie wiedzą co to za pomnik to jaki to wstyd? pomnik w kształcie liści laurowych z nike. Wstyd dla IPNData dodania komentarza: 3.12.2024, 11:24Źródło komentarza: "Wstyd w mieście" - IPN podpala ogień wśród mieszkańców Rzeszowa
Reklama
Reklama
Reklama