W pierwszym przypadku 80-letnia kobieta została przekonana przez oszusta podającego się za jej wnuka, że spowodował poważny wypadek.
- Stan rannej kobiety miał być bardzo poważny, a jemu groziło 5 lat więzienia. Aby wykupić go z więzienia, zmanipulowana kobieta, oszczędności swojego życia włożyła do reklamówki, którą zawiesiła na ogrodzeniu posesji. W ten sposób seniorka straciła 77 tysięcy złotych i 1000 dolarów - przekazała podkom. Magdalena Żuk, oficer prasowa rzeszowskiej policji.
Podobny scenariusz rozegrał się w przypadku 75-latki, która uwierzyła, że pomaga swojej wnuczce. Tym razem oszust podający się za prokuratora nakłonił kobietę do przekazania ponad 94 tysięcy złotych. -Niestety oprócz pieniędzy, seniorka przekazała oszustom także swoje dane osobowe- numer pesel oraz serię i numer dowodu osobistego - powiedziała policjantka.
Jak działają oszuści?
Przestępcy często działają w sposób bardzo przekonujący, wykorzystując emocje swoich ofiar. Wywierają presję czasową, straszą konsekwencjami i podają się za osoby cieszące się zaufaniem, takie jak członkowie rodziny, policjanci czy prokuratorzy.
Jak uchronić się przed oszustami?
Rzeszowscy policjanci apelują o zachowanie czujności i przypominają kilka ważnych zasad:
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet jeśli podają się za członków rodziny.
- Zawsze weryfikuj informacje, dzwoniąc do bliskich lub bezpośrednio na numery podane w książce telefonicznej.
- Nie udzielaj przez telefon informacji o swoich oszczędnościach, pinach do kart czy innych danych osobowych.
- Jeśli ktoś dzwoni i żąda od Ciebie pieniędzy, natychmiast przerwij rozmowę i powiadom policję.
- Rozmawiaj ze swoimi bliskimi o zagrożeniach związanych z oszustwami i uczul ich na tego typu sytuacje.
Rola rodziny
Policjanci podkreślają, że bardzo ważna jest rola rodziny w ochronie seniorów przed oszustami. Regularne rozmowy z rodzicami, dziadkami i innymi osobami starszymi na temat zagrożeń, jakie czyhają w świecie, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko, że staną się one ofiarami przestępców.
Działania prewencyjne
Policja prowadzi liczne działania profilaktyczne, takie jak kampanie społeczne i spotkania z seniorami, aby uświadamiać o zagrożeniach związanych z oszustwami. Jednakże najważniejsze jest, aby każdy z nas był świadomy tego problemu i podejmował odpowiednie środki ostrożności.
Pamiętajmy, że oszuści nie mają skrupułów i są gotowi wykorzystać każdą sytuację, aby osiągnąć swój cel. Bądźmy czujni i chrońmy siebie oraz naszych bliskich.
Napisz komentarz
Komentarze