Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka. 17 tysięcy rodzin otrzyma pomoc podczas Weekendu Cudów

Podziel się
Oceń

Trwa wielki finał Szlachetnej Paczki – akcji, która od 24 lat pomaga najbardziej potrzebującym rodzinom. W tym roku pomoc otrzyma 17 020 rodzin, w tym 1024 z województwa podkarpackiego.
Finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka. 17 tysięcy rodzin otrzyma pomoc podczas Weekendu Cudów

Autor: Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Już od piątku (13 grudnia) magazyny Szlachetnej Paczki w Rzeszowie wypełniały się podarunkami dla rodzin, które potrzebowały wsparcia.

- Rodziny zostają zgłoszone przez inne osoby, np. sąsiadów czy różnego typu instytucje takie jak szkoły, czy parafie, po czym nasi wolontariusze je odwiedzają. W tym roku na całym Podkarpaciu odwiedzili około 1400 takich rodzin, z czego finalnie do naszego programu zostało włączonych 1024 – i wszystkie te rodziny otrzymają pomoc – mówi nam Karolina Magryś, wieloletnia wolontariuszka, a także regionalna koordynatorka Szlachetnej Paczki w woj. podkarpackim.

Zobacz fotorelację:

Pomoc szyta na miarę potrzeb

Każda paczka odpowiada na konkretne potrzeby wcześniej ustalone z rodzinami. W większości są to produkty pierwszej potrzeby, czyli żywność i środki czystości. Wśród wymienianych potrzeb znajdowały się również m.in. odzież czy meble.

- Może to być też sprzęt AGD, ale też musimy pamiętać o tym, że to nie jest tak, że to jest jakaś tam forma zachcianki tej rodziny, tylko bardzo często te rodziny tego sprzętu nie mają albo mają już taki kilkudziesięcioletni – tłumaczy Karolina Magryś. – Także to stąd są takie też te większe potrzeby. Mogą być tam także jakieś rzeczy do szkoły… Tak naprawdę wszystko to, co w jakiś sposób odciąży budżet tej rodziny i też może pomóc działać, bo równie dobrze w tych paczkach mogą się znajdować vouchery na kurs prawa jazdy, tak żeby umożliwić tej rodzinie, chociażby dojazd do pracy, której w tym momencie mogą szukać. Są to też na przykład kursy języka angielskiego, także ta pomoc jest bardzo szeroka, ale dostosowana do tego, co dana rodzina potrzebuje.

W grupie siła

Pośród darczyńców jest dużo firm czy szkół, ale także grupy znajomych czy rodziny, które chcą zrobić coś dobrego dla innych. Według informacji zebranych przez organizatorów, w pomoc jednej rodzinie zaangażowanych jest średnio ok. 30 osób.

W poprzednim roku wartość wszystkich paczek na Podkarpaciu to było 4 492 328 złotych. Średnia wartość paczki wyniosła 4 225 zł. Jak będzie w tym roku? Tego dowiemy się już wkrótce. Tegoroczne dane zostaną zebrane we wtorek.

Województwo podkarpackie dzieli się na 25 rejonów i każdy z nich ma swój magazyn, do którego darczyńcy przywożą paczki, gdzie wolontariusze trzymają rękę na pulsie. Wszystko jest bowiem dobrze zaplanowane, by każda paczka trafiła na czas pod właściwy adres. Część z ofiarowanych darów już wyjechała z magazynu. Paczki będą dostarczane także w niedzielę.

Kiedy ciężko prosić o pomoc

Jednym z najważniejszych elementów Szlachetnej Paczki jest dyskrecja, dzięki czemu osoby w trudnej sytuacji nie muszą czuć skrępowania. Darczyńcy nie znają nazwisk rodzin ani ich adresów. Podarki oznaczone są specjalnymi kodami, a informacje o odbiorcach znają wyłącznie wolontariusze. Paczki są dostarczane bezpośrednio do domów potrzebujących. To szczególnie ważne dla tych, którzy wstydzą się swojej sytuacji życiowej.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama