Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Tragiczny pożar w Ociece: jedna osoba nie żyje

Podziel się
Oceń

Jedna osoba zginęła w pożarze drewnianego domu jednorodzinnego w Ociece w powiecie ropczycko-sędziszowskim.
Tragiczny pożar w Ociece: jedna osoba nie żyje
Zdjęcie poglądowe.

Autor: mł. asp. Łukasz Rutkowski/PSP

W sobotę, w miejscowości Ocieka, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, doszło do tragicznego pożaru, w wyniku którego zginęła jedna osoba. Informacje o zdarzeniu dotarły do straży pożarnej po godzinie 23.00. Na miejsce zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej. 

Strażacy otrzymali informacje o pożarze, gdy cała konstrukcja budynku była już objęta ogniem. Strażacy, którzy przybyli na miejsce, natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej. Po opanowaniu żywiołu zespół ratowników wszedł do budynku, gdzie w pogorzelisku znaleziono ciało mężczyzny. Informacje przekazał brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

„To kolejna osoba, która już w tym roku zginęła na Podkarpaciu w pożarze domu. W tym roku wyjeżdżaliśmy już do 35 pożarów w domach i w mieszkaniach. Dwie osoby zginęły, jedna została ranna” – podkreśla Betleja.

Straż Pożarna apeluje o ostrożność i profilaktykę

Pożar w Ociece nie jest odosobnionym przypadkiem, a statystyki dotyczące pożarów w regionie świadczą o rosnącej potrzebie ostrożności. Brygadier Betleja zaapelował o większą uwagę i troskę podczas rozpalania ognia, wskazując na kilka istotnych aspektów, które mogą pomóc uniknąć tragedii. Podkreślił, że ważne jest sprawdzenie lokalizacji materiałów łatwopalnych oraz regularne przeglądanie i czyszczenie przewodów kominowych.

„Apelujemy o ostrożność przy rozpalaniu ognia, o sprawdzenie, gdzie znajdują się materiały łatwopalne, o sprawdzenie przewodów kominowych, wyczyszczenie sadzy, sprawdzenie, czy nie są przewody uszkodzone” – mówi Betleja.

Rola czujek dymu w zapewnieniu bezpieczeństwa

W kontekście rosnącej liczby pożarów, rzecznik PSP podkreślił również znaczenie instalacji czujek dymu w każdym domu. Urządzenia te są w stanie wykryć pożar w jego wczesnej fazie, co daje mieszkańcom cenną szansę na uniknięcie tragedii. - Czujki dymu wykrywają pierwsze strugi dymu, których my nie zauważymy. Urządzenie zaalarmuje nas, co może uratować życie i zdrowie – dodał Betleja. Dzięki czujkom dymu nie tylko można zareagować szybko, ale można też znacznie zwiększyć bezpieczeństwo domowników.

Pożar w Ociece jest przykładem dla mieszkańców Podkarpacia o większą ostrożność oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W obliczu rosnącej liczby pożarów zadbanie o odpowiednie warunki w domu oraz instalacja czujek dymu to kluczowe kroki, które mogą uratować nie tylko mienie, ale przede wszystkim życie ludzi. Jak zauważa brygadier Marcin Betleja, „ostrożność i profilaktyka to nasza największa broń w walce z pożarami”.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama